Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
12. máj 2020

Už to nie je pro-life ostrov. Potraty sú dostupnejšie aj v Severnom Írsku

Kritici namietajú, že Británia uvoľnenie potratov Severnému Írsku nanútila.

Už to nie je pro-life ostrov. Potraty sú dostupnejšie aj v Severnom Írsku

Budova Stormontu – severoírskeho parlamentu v Belfaste. Foto: Flickr.com/PPCC Antifa Follow

Ešte donedávna sa dal označiť ako posledná pro-life časť Spojeného kráľovstva. V Severnom Írsku totiž neplatil potratový zákon z roku 1967 umožňujúci podstúpiť ženám interrupciu do 24. týždňa tehotenstva.

Bolo to tak iba v Anglicku, Škótsku a Walese.

Od vlaňajška sa to však postupne mení a krajina na severovýchode írskeho ostrova dokonca prijíma ešte voľnejšiu dostupnosť potratov ako vo zvyšku Spojeného kráľovstva.

Čo sa stalo?

Začiatkom roka 2017 sa rozpadla vláda Severného Írska a tamojší parlament bol viac ako tri roky nefunkčný. V januári tohto roka zaznievali správy o tom, že severoírske strany sa dohodli na obnovení vlády.

Región zatiaľ spravoval britský parlament, ktorý tak mal právomoc rozhodovať o jeho záležitostiach.

Zákonodarcovia v Severnom Írsku v minulosti odmietali liberalizáciu potratov a rovnako aj legalizáciu homosexuálnych sobášov. Vlani v lete však britský parlament schválil tzv. Northern Ireland (Executive Formation) Act.

Táto norma mala pôvodne riešiť dlhotrvajúce zablokovanie severoírskeho parlamentu, napokon cez ňu Londýn schválil aj iné veci, vrátane rozšírenia dostupnosti potratov a prijatia manželstiev homosexuálov.

Severné Írsko mohlo rozhodnutie zvrátiť do 21. októbra, keďže však parlament nefungoval, zákon začal platiť a pred pár týždňami bol vypracovaný právny rámec o novej úprave potratov v krajine.

Dostupnejšie než vo zvyšku Británie

Doposiaľ boli v Severnom Írsku potraty povolené len v prípade ohrozenia života matky. Teraz ich bude možné vykonávať do prvých dvanástich týždňov tehotenstva na požiadanie a až do 24. týždňa tehotenstva v prípade, že by tehotenstvo bolo pre matku kvôli zdraviu alebo psychike rizikové.

V prípade postihnutia dieťaťa je jeho potrat možný až do dňa pôrodu a zahŕňa aj postihnutie, ako je Downov syndróm či rázštep podnebia.

Inzercia

Podľa novej legislatívy sa nemusí zákrok uskutočniť výhradne v nemocnici, ale aj na iných miestach vrátane škôl a takisto nie je na jeho vykonanie nutná prítomnosť lekára. Zákrok tak môžu urobiť aj zdravotné sestry či pôrodné asistentky.

Nová právna úprava tiež znižuje pre zdravotníckych pracovníkov možnosť uplatniť si výhradu vo svedomí.

Celkovo má zákon o potratoch v Severnom Írsku menšie obmedzenia, než je to v ostatných častiach Británie.

Pro-liferi aj biskupi žiadajú úpravu

Proti zmenám v severoírskom potratovom zákone už skôr protestovali pro-life organizácie a predstavitelia cirkvi. Kritici namietajú aj tým, že legislatívu Británia pretlačila a nerešpektovala tak decentralizáciu, ktorú v roku 1999 zaviedla do Spojeného kráľovstva legislatívna autonómia pre Severné Írsko, Škótsko a Wales. Podľa ich slov sa zo strany Westminsteru podkopáva vôľa severoírskych občanov, ktorým bola nová potratová politika vnútená v čase, keď o nej tamojší parlament nemohol rozhodovať.

Ako píše National Catholic reporter, nová podoba potratového zákona sa podľa decembrového prieskumu nepozdávala až osemdesiatim percentám obyvateľstva v krajine.

Prečítajte si tiež:
Potraty v čase pandémie: Čo sú plusy a mínusy Zdieľať

„Nanešťastie sa deje príliš mnoho potratov, pretože ženy si vyberajú skôr smrť než život,“ hovorí Dawn McAvoy z tamojšej pro-life organizácie. „Dnes je teda pre nás, ktorí si vážime život pred narodením aj po ňom, dôležité viac ako kedykoľvek predtým ponúkať lepšiu možnosť ako potrat,“ dodáva s tým, že pro-life organizácie sú pripravené poskytovať tehotným ženám praktickú, materiálnu či psychickú podporu.

Ďalšia organizácia Right to life (Právo na život) severoírskych politikov žiada, aby zákon pri najbližšej možnej príležitosti zrušili.

Za nespravodlivý ho označili vo svojom vyhlásení aj biskupi. „Sme morálne viazaní urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme chránili životy nenarodených detí a tiež matiek, ktoré sa môžu ocitnúť počas neplánovaného tehotenstva pod tlakom,“ tvrdia cirkevní predstavitelia a žiadajú politikov, aby podnikli kroky na úpravu legislatívy, ktorá by lepšie odrážala vôľu väčšiny občanov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame