Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Spoločnosť
27. 04. 2020, 12:25

Potraty v čase pandémie: Čo sú plusy a mínusy

Vo svete sa objavili snahy obmedziť interrupcie, ale tiež výzvy pro-choice aktivistov uľahčiť prístup k chemickému potratu.

Potraty v čase pandémie: Čo sú plusy a mínusy

Ilustračná foto: TASR/AP

Pandémia koronavírusu vplýva aj na výbušnú tému potratov. Na jednej strane stojí snaha odľahčiť nemocnice, čo by malo interrupcie obmedziť, vo viacerých krajinách však rýchlo prišla náhrada vo forme voľnejších pravidiel, ktoré sa týkajú chemického potratu. 

Do nemocnice radšej nie

Dobrým príkladom je Veľká Británia, kde si túto oblasť riešili jednotlivé krajiny. V Anglicku najprv ohlásili, že potraty budú ďalej možné, potom toto rozhodnutie stiahli. Neskôr vláda rozhodla, že z dôvodu, aby sa ženy vyhli nemocnici, môžu užiť doma obidve tabletky, ktoré spôsobia potrat.

„Aktualizovali sme naše smernice, takže ženy, ktoré žiadajú potrat do desiateho týždňa tehotenstva a nemajú prístup na kliniku, môžu užiť potratové tabletky doma,“ uviedlo podľa BBC anglické ministerstvo zdravotníctva s tým, že opatrenie má dočasný charakter a súčasťou potratu doma musí byť telefónna alebo mailová konzultácia s lekárom. 

V Anglicku, kde sa ročne vykoná približne 180-tisíc interrupcií, je chemický potrat častým spôsobom. Ženy však musia prísť osobne na registrovanú kliniku, kde si vyzdvihnú a užijú prvú z dvoch tabletiek, druhú si dajú doma. Najväčší poskytovatelia potratov v Británii však naliehali, že netreba chodiť na kliniku. 

Spôsob, ktorý umožnil ženám podstúpiť interrupciu z domu po telefonickom kontakte s lekárom, platí aj v Škótsku, čo ostro kritizoval predseda škótskej biskupskej konferencie Hugh Gilbert. Škótskej ministerke zdravotníctva Jeane Freeman poslal list, kde upozornil na viaceré riziká. 

Jednak, či telefonická konzultácia poskytuje nevyhnutné poradenstvo k takej závažnej veci. Biskup ďalej vyjadril pochybnosti, či sa v rámci tejto konzultácie objaví aj zmienka o možných alternatívach k potratu. Podľa neho zasielanie tabletiek zjednodušuje extrémne náročnú procedúru, a preto sa mu javí, že ide skôr o ideologický prístup než o skutočný záujem o dobro žien.

„Tieto tabletky spôsobujú nielen ukončenie života nenarodeného dieťaťa, ale predstavujú aj zdravotné riziko pre jeho matku,“ uviedol v liste biskup Gilbert, informuje Vatican News. Napísal tiež, že je pre neho hlboko depresívne poznanie, že v čase globálnej pandémie, keď zdroje takmer každej vlády na svete smerujú k ochrane života, škótska vláda pokračuje v ukončovaní životov tých najslabších a najzraniteľnejších členov spoločnosti – nenarodených. 

V USA zákazy zrušili súdy

Anglickým príkladom sa chceli inšpirovať aj v Amerike, kde je vo viacerých štátoch chemický potrat povolený tiež len v zdravotníckom zariadení. Dvadsiatka generálnych prokurátorov spolu s právnikmi, lobistami a pro-potratovými organizáciami tlačí na vládne úrady, aby počas korona krízy tieto pravidlá poľavili. Podľa portálu Politico je nepravdepodobné, že sa tak stane. 

Konzervatívni aktivisti, naopak, vyzývajú na status quo. Argumentujú, že počas pandémie, keď sú mnohé nemocnice na hrane kapacít, je nesprávne riskovať, že ženy budú mať po chemickom potrate zdravotné komplikácie. 

Viaceré štáty počas pandémie obmedzili prístup k potratom, čo zástancovia interrupcií napadli na súdoch. To je prípad aj Tennessee. Cez víkend tam odvolací súd potvrdil predbežné opatrenie, ktoré vydal nižší súd a ktoré nariaďuje klinikám v štáte, aby pokračovali vo vykonávaní interrupcií. Guvernér štátu Bill Lee vydal 8. apríla nariadenie, ktoré zakazuje všetky potratové služby okrem užívania potratových tabletiek. V Tennessee zároveň nie je umožnené užitie potratovej tabletky po telefonickej konzultácii. 

V štáte Kentucky zase v piatok demokratický guvernér vetoval zákon, ktorý by dal pro-life generálnemu prokurátorovi novú právomoc regulovať potratové kliniky. Ten by mohol počas aktuálnej pandémie nariadiť zakázanie vykonávania potratov. Vetovaný zákon takisto počítal s tým, že lekári by museli zachrániť život dieťaťa, ktoré sa narodí živé po zlyhanom interrupčnom zákroku. 

Zaujímavý proces sa udial v Texase. Ešte 31. marca vydal guvernér nariadenie, ktoré umožňovalo len „nevyhnutné“ lekárske zákroky, prokurátor neskôr konkretizoval, že sa vzťahuje aj na potraty. 

Platnosť nariadenia vypršala minulý týždeň v utorok. Od stredy tak platí nové nariadenie, ktoré síce zakazuje niektoré lekárske procedúry, ale zahŕňa výnimky pre poskytovateľov, ktorí nemajú nemocničné lôžka alebo požadujú ochranné pomôcky ako rúška a rukavice. 

Miestni poskytovatelia potratov deklarovali, že spadajú do týchto výnimiek a štát s tým súhlasil. V Texase tak boli potraty nedostupné niekoľko týždňov, čo bolo prvýkrát za necelých 50 rokov, všimla si stanica CBS. 

Podobné zákazy potratov vydali okrem Texasu aj v Alabame, Arkansase, Iowe, Louisiane, Ohiu, Oklahome a už spomínanom Tennessee. Medzičasom však súdy nariadili minimálne čiastočné uvoľnenie reštrikcií v takmer všetkých z nich okrem Arkansasu. 

Moskva bez interrupcií

V potratoch sa zjavne pribrzdilo v interrupčnej veľmoci – Rusku, ktoré je po Číne krajinou s druhým najvyšším počtom potratov na svete. 

Aktivistky z Centra Nasiliyu.net uvádzajú, že viac ako stotisíc tehotných žien nemá aktuálne prístup k potratu v Moskve. Podľa tejto organizácie iba tri zo 44 moskovských kliník deklarovali, že pokračujú vo vykonávaní interrupcií na základe povinného zdravotného poistenia. Ostatné nemocnice povedali, že zákrok je neprístupný, pokiaľ ženu v ohrození života neprivezie sanitka. 

Moskovské úrady podľa portálu Takie Dela popreli tieto informácie a tvrdia, že potraty sa nevykonávajú iba v jednej moskovskej pôrodnici. Z prieskumu spomínanej mimovládky však vyplýva, že v ostatných nemocniciach ukončenie tehotenstva bez lekárskych indikácií považovali za plánovaný zákrok, ktorý bol zrušený na obdobie epidémie. 

Ilustračná foto: FOTO TASR – František Iván

Ako doma?

Na Slovensku k tejto téme zarezonovalo vyjadrenie verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej. Ombudsmanka v liste požiadala ministra zdravotníctva Marka Krajčího, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva aj počas pandémie ochorenia COVID-19. Objavili sa totiž informácie, že niektorí lekári v tomto čase potraty nevykonávajú. 

Patakyová vystúpila s témou len deň po tom, čo viaceré feministické a pro-choice organizácie oznámili, že prezidentke a ďalším predstaviteľom štátu poslali výzvu, aby sa podľa ich slov „pandémia nezneužívala na obmedzovanie práv žien v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia“. 

Slovenské neziskovky sa tým pridali k výzve organizácií z viacerých krajín, ktoré žiadajú predstaviteľov G20, aby na svojom summite umožnili jednoduchšiu distribúciu tabletiek, ktoré spôsobujú chemický potrat.

K téme:
Obchodníčka s potratmi, o ktorej písal aj Kuciak, skončila vo väzení Zdieľať

„Dolu podpísané organizácie zo Slovenska sa pridali k tejto výzve, keďže ženy v našej krajine čelia viacerým prekážkam v prístupe k bezpečnej a včasnej interrupcii. K takýmto prekážkam patrí napríklad nedostupnosť medikamentóznej interrupcie vhodnej pre rané štádiá tehotenstva, čakacie lehoty, nedostatočné informácie o tom, v ktorých zariadeniach je možné podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, ako aj absencia prístupu k interrupciám v niektorých častiach Slovenska a pod.,“ uvádza sa v liste, ktorý zverejnil portál diskriminacia.sk. 

„Slovenská republika potrat chemickou cestou v našich zákonoch nepozná, a teda by bol v rozpore s našou legislatívou,“ upozornilo Fórum života, ktoré protestuje proti iniciatíve umožniť jednoduchšiu distribúciu tabletiek, ktoré spôsobujú chemický potrat. „Nemôžeme súhlasiť ani s ,dočasným‘ zavedením tejto praxe, lebo okrem toho, že takéto opatrenie ide proti životu nenarodeného dieťaťa a vystavuje ženu rizikám ohrozenia jej zdravia, je veľmi pravdepodobné, že legislatíva sa už nikdy nevráti do pôvodného stavu,“ napísala v stanovisku predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. 

Pomyselná minca pandémie má tak dve strany. Kríza mierne spomaľuje nemocnice vo vykonávaní interrupcií a takisto zatvorené hranice neumožňujú cudzinkám – v našom prípade najmä z Poľska – prísť podstúpiť potrat. V levickej klinike sa vykoná ročne minimálne 1 400 interrupcií zahraničným klientkam. 

Avšak na druhej strane, súčasná kríza prináša tiež zvýšenú aktivitu pro-potratárskych kruhov, ktoré sa dožadujú jednoduchšieho prístupu k potratom. Takisto nemožno podceniť riziko nelegálnej distribúcie potratových tabletiek na našom území. Nie je to tak dávno, čo slovenské súdy poslali na šesť rokov do väzenia ženu, ktorá k nám takéto tabletky dovážala a predávala. 

Odporúčame