Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. apríl 2020

S tými rúškami malo pravdu Slovensko, nie WHO

Plošné nosenie rúšok v spoločnosti má podľa ECDC význam. Slovensko bolo prezieravé.
S tými rúškami malo pravdu Slovensko, nie WHO

Moderátor RTVS poúča zástupcu WHO, že by bolo vhodné, aby mal tiež rúško.

ECDC je Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré vydáva tzv. guidelines pre Európu. Guidelines znamená súbor pravidiel, podľa ktorých majú zdravotníci postupovať, aby konali v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami.

V posledných týždňoch sa na Slovensku zaviedla povinnosť nosenia rúšok v spoločnosti.

WHO však plošné nosenie rúšok neodporúčala, čo bol prezentovať aj zástupca WHO na Slovensku v relácii RTVS. A ako inak, v relácii bol bez rúška.

Slovenskí lekári si však napriek tomu stáli za svojím a rúška odporúčali. Vieme totiž, že asi polovica pacientov nemá žiadne príznaky alebo len mierne. Tiež vieme, že infikovaný človek jeden až dva dni pred prvými príznakmi už pomerne masívne vylučuje vírus a tak infikuje druhých ľudí.

Plošné nosenie rúšok sme považovali za dostatočne vedecky podložené. Zdieľať

Všetky tieto skupiny ľudí nevedomky môžu roznášať vírus po spoločnosti. Infikovaný človek vylučuje vírus dýchacími cestami väčšinou 8 – 14 dní, maximálne však 37 dní. Ak je nakazený pacient v ťažkom stave, jeho vylučovanie vírusu dýchacími cestami je až 60-krát vyššie ako u pacienta s miernymi príznakmi.

Na základe týchto faktov sme považovali plošné nosenie rúšok za dostatočne vedecky podložené, aby sme ho mohli vyžadovať od celej spoločnosti.

ECDC dalo Slovákom skutočne za pravdu a včera vydali dokument, podľa ktorého má plošné nosenie rúšok racionálne opodstatnenie. Zároveň však opísali pravidlá na ich správne nosenie.

1. Plošné nosenie rúšok minimalizuje vylučovanie kvapôčok s vírusmi z infikovaných ľudí, ktorí nevedia, že sú nakazení alebo sú ešte pred prvými príznakmi.

2. Toto opatrenie má slúžiť ako doplnok k ostatným opatreniam, ako je sociálny dištanc (najmä u starších ľudí) a k ďalším opatreniam v spoločnosti, ako práca z domu, zníženie pohybu v spoločných priestoroch, uzavretie škôl a podobne.

3. Rúška sú odporúčané napríklad v obchodoch, v uzavretých priestoroch s viacerými ľuďmi a pri určitých povolaniach – policajti, kuriéri, zdravotníci a podobne. Ak je človek napríklad v prírode sám, resp. len so svojimi najbližšími, nosenie rúšok nie je potrebné.

Inzercia

4. Výhodou látkových rúšok je ich možnosť opakovaného použitia po opratí a ožehlení. Ich skutočná účinnosť závisí od použitého materiálu a spôsobu ušitia (musí dobre priliehať).

Je dôležité, aby ľudia nezískali falošný pocit bezpečia, že rúška ich ochránia, a preto nemusia dodržiavať ďalšie opatrenia. Zdieľať

5. Najúčinnejšie sú originálne chirurgické masky, ale tie sú odporúčané nosiť len vtedy, ak nechýbajú zdravotníkom a je ich v štáte dostatok.

6. Je dôležité, aby ľudia nezískali falošný pocit bezpečia, že rúška ich ochránia, a preto nemusia dodržiavať ďalšie opatrenia, ako vyhýbanie sa kontaktom či spoločným priestorom. A tiež treba naďalej dodržiavať pravidlo, že infikovaní ľudia sa majú izolovať minimálne na obdobie 14 dní od začiatku príznakov. Nie je zodpovedné, ak si chorý človek dá masku a chodí medzi ľudí presvedčený, že nemôže nikoho nakaziť. Izolácia musí byť dodržaná.

7. Rúško je dôležité si nechytať a po kontakte s ním si umyť a vydezinfikovať ruky.

Chápeme, že s nárastom vonkajšej teploty nie je nosenie rúšok obzvlášť príjemné. Preto je dôležité si organizovať čas tak, aby človek trávil v rúšku minimum času. Netreba ich nosiť v autách (ak je človek sám alebo len s rodinou), vo vlastnej záhrade či osamote kdesi v prírode. V spoločných priestoroch s cudzími ľuďmi a na uliciach v meste medzi ľuďmi však nutné sú.

Onedlho bude musieť dôjsť k uvoľneniu ekonomiky. Zdieľať

Ako bude pokračovať pandémia, nevieme, pretože ide o novú situáciu vo svete a učíme sa doslova za pochodu. Slovensko, našťastie, za ostatnými krajinami zaostáva v počte infikovaných ľudí a na JIS-kách máme zatiaľ len zopár pacientov. Tento časový posun oproti iným krajinám nám umožňuje získať informačnú výhodu. Získavame tak čas, počas ktorého sledujeme situáciu a opatrenia v iných krajinách. A tie skutočne účinné, overené postupy zavádzame potom u nás.

Rozumieme, že táto situácia nie je len o tom, ako uchrániť od nákazy čo najväčšie množstvo ľudí, ale aj o tom, ako nastaviť opatrenia a pravidlá štátu tak, aby sme mali čo najvyšší výkon ekonomiky pri minimálnych stratách na životoch. Táto úloha je multidisciplinárna a vyžaduje spoluprácu lekárov, ekonómov a ďalších odborníkov. Onedlho bude musieť dôjsť k uvoľneniu ekonomiky a úlohou nás zdravotníkov je byť pripravení. V týchto dňoch robíme my zdravotníci všetko pre maximálnu prípravu zdravotníctva tak, aby sa ľudia mohli vrátiť (aspoň čiastočne) čo najskôr do svojich zamestnaní, prípadne škôl.

My zdravotníci urobíme všetko pre to, aby ľudia mohli žiť zase svoj bežný život. Zdieľať

ECDC označilo plošné nosenie rúšok ako „akt solidárnosti v spoločnosti“. Preto buďme solidárni jeden k druhému, dajme zdravotníkom ešte nejaký čas pripraviť sa na nárast chorých. My zdravotníci potom urobíme všetko pre to, aby ľudia mohli žiť v čo najvyššej možnej miere svoj bežný život. A zároveň aby v prípade ochorenia dostali tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť.

Na deň narcisov všetci nosíme narcisy ako symbol boja proti rakovine. V dnešných dňoch nosíme rúška. Tentoraz nielen ako symbol, ale aj ako účinnú zbraň. A Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb nám Slovákom dáva za pravdu. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.