Rúška naozaj fungujú (+ praktický videonávod)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rúška naozaj fungujú  (+ praktický videonávod)

Rím, stanica Termini 11. 3. 2020. Foto – Profimedia.sk

Ak nie sú dostupné originálne rúška, efektívne sú aj doma vyrobené, napríklad z látky alebo hrubej papierovej utierky.

V prestížnom časopise Journal of the American Medical Association (JAMA) bol uverejnený článok, v ktorom vedci opisujú prenos COVID-19 aj iným spôsobom ako kvapôčkovým, teda výlučkami z horných dýchacích ciest pri kašli, kýchaní, smrkaní a podobne.

Zistili, že nakazení pacienti vylučujú vírus aj stolicou a ten potom dokázali identifikovať na toaletnej mise, umývadle a v priestoroch kúpeľne. Pri splachovaní sa zas uvoľňujú do prostredia malé čiastočky stolice s vírusom a tie sa potom našli napríklad na ventilačných otvoroch klimatizácie. Celková zamorenosť prostredia vírusmi bola značná.

No po očistení prostredia bežným dezinfekčným prostriedkom boli všetky vzorky negatívne, čo znamená, že dezinfekcia je účinný prostriedok. Štúdia tiež netestovala životaschopnosť týchto vírusov, na ďalšie výsledky týkajúce sa životaschopnosti a infekciozity si ešte musíme počkať.

Isté však je, že vírus sa šíri nielen kontaktom človek-človek, ale možný je aj prenos prostredníctvom prostredia (kľučky, záchody, povrchy predmetov a pod.). Vedci preto ešte viac zdôrazňujú  umývanie a dezinfikovanie rúk, ako aj dezinfekciu prostredia.

Tridsať rokov od pádu komunizmu meditujeme, či a kedy postaviť novú nemocnicu v Bratislave (Rázsochy), ktorá sa začala stavať ešte pred revolúciou. Dnes by sa nám zišla ako soľ. Vybudované nové futbalové, hokejové a tenisové štadióny nám nepomôžu. Človek sa často učí, žiaľ, na vlastných chybách a dnes na prahu epidémie to už nezmeníme. 

Teraz je však dôležité, že sa ukazujú nové cesty prenosu a tu môžeme pomôcť my všetci. Obyčajné poctivé umývanie rúk, izolácia, dezinfekcia toaliet a kúpeľní bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami (najmä s obsahom chlóru). Výskumy z krajín postihnutých COVID-19 tiež preukázali, že nosenie rúšok môže pomôcť úplne zamedziť nákaze, najmä pri kontakte s niekým, kto má aj mierne príznaky nádchy.

Podľa najnovších odporúčaní prestížneho časopisu The Lancet by mali masky nosiť preventívne všetci obyvatelia, nielen chorí a či pri kontakte s chorým. Tvrdia, že „neexistencia dôkazu o účinnosti masiek u zdravých ľudí by sa však nemala rovnať dôkazu o neúčinnosti, najmä ak čelíme novej situácii s obmedzenými alternatívnymi možnosťami“.

Ak nie sú dostupné originálne rúška, efektívne sú aj doma vyrobené, napríklad z látky alebo hrubej papierovej utierky. Pomôcť môže aj hrubší bavlnený nákrčník natiahnutý cez nos a ústa.

Chceme povedať, že to, aby krajina neskolabovala, ako sa to teraz deje napríklad v Taliansku, je dnes v rukách nielen zdravotníkov a politikov, ale najmä v rukách nás všetkých.

 

Talianska sieť lekární odporúča Talianom jednoduchý spôsob na výrobu rúška (v taliančine, ale pochopiteľné aj bez prekladu).

 

 

Návod na trochu zložitejšie, ale trvácnejšie látkové rúško.

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo