Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. august 2015

ISIS dobyl strategické mesto a uniesol desiatky kresťanov

Najmenej 230 civilistov - kresťanov a sunnitských moslimov - si odniesol ISIS ako korisť z významného sýrskeho mesta, ktorého sa zmocnil vo štvrtok. Karjatajn je strategicky dôležité mesto v stredosýrskej provincii Homs.  Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva sa do zajatia dostalo ...

ISIS dobyl strategické mesto a uniesol desiatky kresťanov

Najmenej 230 civilistov - kresťanov a sunnitských moslimov - si odniesol ISIS ako korisť z významného sýrskeho mesta, ktorého sa zmocnil vo štvrtok. Karjatajn je strategicky dôležité mesto v stredosýrskej provincii Homs. 

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva sa do zajatia dostalo približne 170 sunnitských moslimov a asi 60 kresťanov. Islamisti obe skupiny obvinili z kolaborácie s režimom. Zajatcov uniesli v noci na piatok.

Uniknutý zoznam nezvestných a unesených kresťanov.

Podľa kresťanov, ktorí sa usídlili v Damasku, zostalo v Karjatajne ešte pred útokom ISIS žiť len asi 300 kresťanov. Podľa miestnych aktivistov si ISIS po dobytí mesta vopred vypracoval menný zoznam ľudí, ktorých chce v Karjatajne zadržať, ale stalo sa, že zajali aj celé rodiny, keď sa pokúšali o útek. Niekoľkých kresťanov zajali priamo v kostoloch, píše Telegraph. 

Biskup Matta al-Khoury, sekretár Syriackeho patriarchátu v Damasku, sa vyjadril, že útočníci použili zajatých civilistov ako živé štíty pri bojoch so sýrskymi vojakmi. 

Inzercia

Podľa zdrojov z miestnych kresťanských milícií islamisti zadržaných odviedli smerom k horskému masívu. Odvtedy je ich osud neznámy. 

"Je známe, že kresťania a ,kolaboranti' sú terčom ISIS. Veľké riziko platí najmä pre kresťanov, za ktorých pýtajú vysoké výkupné alebo žiadajú zámenu," cituje Catholic Herald sýrskeho pracovníka Amnesty International Neila Sammondsa. Práve z kláštora v Karjatajne uniesli v máji maskovaní muži kňaza Jacquesa Mourada. Ten bol známy pomocou kresťanom aj moslimom a v tom čase pripravoval pomoc pre utečencov z Palmýry, uvádza Guardian. 

Do Karjatajnu sa pred bojmi uchýlilo aj mnoho kresťanov zo severnejšie ležiacej provincie Aleppo. Pred vypuknutím občianskej vojny v Sýrii žilo v Karjatajne asi 18 000 sunnitov a 2 000 kresťanov - príslušníkov asýrskej a pravoslávnej sýrskej cirkvi. 

Koncom februára islamisti podnikli podobný útok ako v Karjatajne aj v provincii Hasaka, keď zaútočili na niekoľko prevažne kresťanmi obývaných dedín v údolí rieky Chábúr. Uniesli vtedy vyše 250 kresťanov, desiatky ďalších zavraždili. Domy a chrámy vyplienili a podpálili.

Karjatajn leží juhovýchodne od historického mesta Palmýra, ktorého sa militanti zmocnili ešte v máji. Dobytie husto osídleného mesta im teraz umožňuje prepojiť už ovládnuté časti územia v okolí Palmýry s územím v sýrskej horskej oblasti Kalamún, ktorá hraničí s Libanonom.

rp, TASR
Foto: TASR/AP

Odporúčame

Bábätko podľa manuálu

Bábätko podľa manuálu

Ťažký život rodiča. Zovšadiaľ sa valia návody, čo a ako správne robiť s malým uzlíčkom, čo ste si práve priniesli z pôrodnice. Radí svokra, radí mama, radia kamarátky. 3369622159_0142de3df3_z_m.jpg V kníhkupectvách sa police s výchovnou literatúrou prehýbajú pod ťarch...

Bude sa volať... (fejtón)

Bude sa volať... (fejtón)

Na úvod varovanie – ak v texte nájdete meno svojho dieťaťa, táto urážka rozhodne nebola myslená vážne a všetky mená spomenuté v texte sú veľmi pekné. Skutočne. 3134659070_1e5745381b_z_m.jpg V tom, že výber mena pre dieťa je zložitá problematika, bude so mnou súhlasiť ...

Cestovanie po východnej Európe: Černobyľ

Cestovanie po východnej Európe: Černobyľ

Tento týždeň sme si pripomínali 70. výročie Hirošimy. Vo východnej Európe máme podobne tragické miesto – Černobyľ. Prinášame ďalšiu časť fotoseriálu o jedinečných miestach východnej Európy v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom. cerno.jpg Černobyľ, to je najväčši...