ISIS dobyl strategické mesto a uniesol desiatky kresťanov

Najmenej 230 civilistov - kresťanov a sunnitských moslimov - si odniesol ISIS ako korisť z významného sýrskeho mesta, ktorého sa zmocnil vo štvrtok. Karjatajn je strategicky dôležité mesto v stredosýrskej provincii Homs. 

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva sa do zajatia dostalo približne 170 sunnitských moslimov a asi 60 kresťanov. Islamisti obe skupiny obvinili z kolaborácie s režimom. Zajatcov uniesli v noci na piatok.

Uniknutý zoznam nezvestných a unesených kresťanov.

Podľa kresťanov, ktorí sa usídlili v Damasku, zostalo v Karjatajne ešte pred útokom ISIS žiť len asi 300 kresťanov. Podľa miestnych aktivistov si ISIS po dobytí mesta vopred vypracoval menný zoznam ľudí, ktorých chce v Karjatajne zadržať, ale stalo sa, že zajali aj celé rodiny, keď sa pokúšali o útek. Niekoľkých kresťanov zajali priamo v kostoloch, píše Telegraph. 

Biskup Matta al-Khoury, sekretár Syriackeho patriarchátu v Damasku, sa vyjadril, že útočníci použili zajatých civilistov ako živé štíty pri bojoch so sýrskymi vojakmi. 

Podľa zdrojov z miestnych kresťanských milícií islamisti zadržaných odviedli smerom k horskému masívu. Odvtedy je ich osud neznámy. 

"Je známe, že kresťania a ,kolaboranti' sú terčom ISIS. Veľké riziko platí najmä pre kresťanov, za ktorých pýtajú vysoké výkupné alebo žiadajú zámenu," cituje Catholic Herald sýrskeho pracovníka Amnesty International Neila Sammondsa. Práve z kláštora v Karjatajne uniesli v máji maskovaní muži kňaza Jacquesa Mourada. Ten bol známy pomocou kresťanom aj moslimom a v tom čase pripravoval pomoc pre utečencov z Palmýry, uvádza Guardian. 

Do Karjatajnu sa pred bojmi uchýlilo aj mnoho kresťanov zo severnejšie ležiacej provincie Aleppo. Pred vypuknutím občianskej vojny v Sýrii žilo v Karjatajne asi 18 000 sunnitov a 2 000 kresťanov - príslušníkov asýrskej a pravoslávnej sýrskej cirkvi. 

Koncom februára islamisti podnikli podobný útok ako v Karjatajne aj v provincii Hasaka, keď zaútočili na niekoľko prevažne kresťanmi obývaných dedín v údolí rieky Chábúr. Uniesli vtedy vyše 250 kresťanov, desiatky ďalších zavraždili. Domy a chrámy vyplienili a podpálili.

Karjatajn leží juhovýchodne od historického mesta Palmýra, ktorého sa militanti zmocnili ešte v máji. Dobytie husto osídleného mesta im teraz umožňuje prepojiť už ovládnuté časti územia v okolí Palmýry s územím v sýrskej horskej oblasti Kalamún, ktorá hraničí s Libanonom.

rp, TASR
Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo