Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. december 2019

Dvojaká úloha pre kresťanov v roku 2020

Nemôžem urobiť viac, než sa vo svojom vlastnom živote rozhodnúť, teda rozhodovať pre dobro.
Dvojaká úloha pre kresťanov v roku 2020

Miroslav Lettrich. Foto - Pavol Rábara

Končiaci rok nám ponúkol dva neutešené obrazy a jednu veľkú výzvu.

Minulý rok nám v plnej nahote ukázal, v akej mizérii sa nachádza správa vecí verejných. Tušíme, že justícia ani zďaleka nie je slepá (teda nezaujatá a objektívna), no s určitosťou vieme, aká je dochrámaná. Nechutný lump, ktorý si veselo vypisuje so sudcami a prokurátormi. Generálny prokurátor nahrávajúci si pracovné stretnutia! Advokát lumpov, ktorý sa aktívne vkladá do kompromitácie čestného prokurátora.

Čo to vypovedá o človeku? O pokušení moci? O odvahe slúžiť dobru a postaviť sa zlu? Radi sa vyhovárame na “spoločnosť“, na “dobu“. Nie, aj spoločnosť aj dobu tvoríme my. V konečnom dôsledku vždy závisí od osobného rozhodnutia každého jedného človeka.

Nemôžem urobiť viac, než sa vo svojom vlastnom živote rozhodnúť, teda rozhodovať pre dobro.

Druhým obrazom, ktorý nám uplynulý rok ukázal a nemôže nás tešiť, je polarizácia kresťanov vo verejnom priestore. Dodajme, že polarizácia je silným eufemizmom.

Inzercia

Sledujeme reality šou, v ktorej sa hľadá ten najautentickejší kresťan. Zatiaľ vieme povedať len to, že počet súťažiacich stále rastie. A tak vidíme, čo sme ešte nevideli: kedysi kresťanskí demokrati dnes zdieľajú statusy človeka, ktorý formálne vystúpil z Katolíckej cirkvi, je právoplatne odsúdený za úmyselný prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, je známy veľmi zvláštnym uctievaním Alaha a niekedy sa náhodne ocitá v blízkosti osôb, ktorí po iných ľuďoch radi hádžu dlažobné kocky. Predseda onej partaje chodí s krížom veľkým ako pektorál nejednej excelencie, no nacistické symboly sa okolo neho len tak hemžia. Hľa, záchrancovia kresťanskej politiky! Obávam sa, že toto už nie je o našom ohlúpnutí, ale je to jednoducho hanba. Nepochopiteľná hanba!

Bývalý kandidát na predsedu kresťanských demokratov nám ukázal, že je vlastne len bumerangom najobyčajnejšieho človeka, ktorý už sľúbil všetko, ale dokáže len torpédovať všetkých dookola.

No a predseda kresťanských demokratov je síce pracovitý, ale skúste vymenovať aspoň troch jeho podpredsedov strany, ktorá vlastne ešte relatívne nedávno produkovala množstvo autonómnych osobností. Počul už niekto z vás nejaký zaujímavý politický názor (aspoň názor, nemusí to byť hneď návrh) napríklad od korunného princa kresťanských demokratov?

A aká je tá výzva? Pred kresťanmi na Slovensku stojí v nasledujúcom roku 2020 dvojaká úloha: odmietnuť politických reprezentantov, ktorí umožnili, aby našu krajinu ovládla chobotnica mafie, nečestnosti a pokriveného práva, ale aj úloha odmietnuť všetky falošné cesty, ktoré nie sú riešením, ale len prehĺbením problému.

Odporúčame