Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. september 2019

Ďalší atak Sagana na dúhový dres, najväčším favoritom však nie je

Slovenský cyklista s tromi titulmi vo vrecku a vedomím, že neobhajuje titul, skutočne nemá čo stratiť.
Ďalší atak Sagana na dúhový dres, najväčším favoritom však nie je

Peter Sagan po zisku tretej medaily z majstrovstiev sveta v roku 2017. Foto – TASR/AP

Saganove šance sú na tohtoročných majstrovstvách síce opäť vysoké, ale jeho konkurenti sa budú môcť oprieť o početnejšie podporné tímy. To však platilo aj pri všetkých troch predošlých tituloch žilinského rodáka. Slovenská reprezentácia na čele s Petrom Saganom mieri na majstrovstvá sveta do Yorkshire opäť s medailovými ambíciami.

Trasa šitá pre klasikárov

Minuloročná innsbrucká edícia majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike bola radikálnou, ale príjemnou zmenou. Svetový šampionát by nemal byť rok čo rok prehliadkou najlepších klasikárov či šprintérov. Pre cyklistiku je prínosné, ak sa k slovu prihlásia aj vrchári. Tentoraz však profil opäť nahráva výbušným klasikárom.

Trasa s dĺžkou 285 kilometrov je druhou najdlhšou v sezóne a má iba o pár kilometrov menej ako dlhočizné Miláno – San Remo. Pelotón vyštartuje z mesta Leeds a bude smerovať na severozápad do národného parku Yorkshire Dales, kde absolvuje tri stúpania, známe z prvej etapy Tour de France 2014 – Kidstones, Buttertubs a Grinton Moor.

14-kilometrový okruh v cieľovom meste Harrogate, ktorý si jazdci zopakujú sedemkrát, prirovnávajú pamätníci k okruhu z Osla 1993. Jazda hore-dole bude v množstve technických pasáží ťažko kontrolovateľná aj pre početné tímy.

Slováci od siedmich k štyrom

Po minuloročnom fiasku v Innsbrucku, kde preteky nedokončil ani jeden Slovák, prišlo začudovanie, ako sa také niečo mohlo stať. Vrchársky profil nesvedčal ani jednému zo siedmich reprezentantov a slovenský fanúšik tak zistil, že kvalitnými vrchármi nedisponujeme. Pri pohľade na iba štvorčlennú slovenskú nomináciu sa môžu vynoriť otázky, kam sa podeli zvyšné tri miestenky spred roka.

Pre cyklistiku je prínosné, ak sa k slovu prihlásia aj vrchári. Tentoraz však profil opäť nahráva výbušným klasikárom. Zdieľať

Rebríček krajín UCI má nestabilný charakter a u menších cyklistických krajín, ako napríklad Slovensko, dobrý rok strieda ten slabší. Slovensko je v rebríčku v podstate odkázané na masívny zisk bodov od Petra Sagana, ktorý keď nezaboduje, premietne sa to aj v počte reprezentačných miesteniek.

Do Yorkshire teda mieri štvorica Peter Sagan, Juraj Sagan, Erik Baška a Ján Andrej Cully. Výhodou Petra Sagana voči konkurencii bude už tradične jasná líderská pozícia vo svojom tíme. Kým Belgičania, Holanďania, Taliani či Francúzi dlhé roky narážajú na tímovú nejednotnosť, slovenský scenár má stále Saganov rukopis.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Inzercia


Tlak? Aký tlak?

Podanie stopercentného výkonu počas dňa „D“ ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich je tlak na jednotlivca. Či už od fanúšikov alebo ľudí zo štruktúr národného zväzu. V prípade Petra Sagana a majstrovstiev sveta si je potrebné uvedomiť jednu dôležitú vec. Trojnásobný svetový šampión na seba nemusí vyvíjať už absolútne žiadny tlak.

V pelotóne sa bude pohybovať aj dvojica bývalých majstrov sveta. Či už Rui Costa alebo Philippe Gilbert sú jazdci, ktorí budú nepochybne motivovaní získať dúhový dres opäť. Nebudú však pociťovať tlak očakávania verejnosti natoľko ako zvyšných takmer 200 jazdcov, prípadne približne tridsiatka, ktorá na to reálne má.

Sagan s tromi titulmi vo vrecku a vedomím, že neobhajuje titul, skutočne nemá čo stratiť. A to je slušná výhoda oproti početnej konkurencii, ktorá na vytúžené zlato stále netrpezlivo čaká.

Holandský všeumelec verzus francúzsky mušketier

28 súťažných dní, 10 víťazstiev. To je rok 2019 v podaní Mathieuho van der Poela. Na ceste. K tomu prirátajme svetový titul v cyklokrose a európsky titul v cross country. Kvôli majstrovstvám sveta na ceste sa vzdal ambície na zisk všetkých troch dúhových dresov v jednej sezóne. Blízkosť termínov svetových šampionátov na ceste a na horských bicykloch vyhodnotil holandský supertalent ako možnú pascu a prednosť dostala cesta.

Trojnásobný svetový šampión na seba nemusí vyvíjať už absolútne žiadny tlak. Zdieľať

Po brilantnej jari, kde dominoval na Dwars door Vlaanderen, Brabantskom šípe a predovšetkým na domácom Amstel Gold Race si z cesty odskočil na horské bicykle, kde víťazil opäť vľavo-vpravo. Po návrate na cestu si uchmatol etapu na Arctic Race of Norway a tromi etapami a prvenstvom v celkovom poradí deklasoval konkurenciu na pretekoch Okolo Veľkej Británie.

Van der Poel je v oslnivej forme, avšak vstupuje do neznámych vôd. V ostatných rokoch sa koncom septembra plne venoval cyklokrosu. Na majstrovstvách sveta v Yorkshire si teda odkrúti svoj debut v kategórii Elite. Ako sme však mali možnosť už viackrát vidieť, neštandardné situácie motivujú Holanďana ešte viac. Kto zastaví dravého mladíka v oranžovom drese?

Mohol by to byť hrdina júlovej Tour de France, Julian Alaphilippe. Ďalší pán nepredvídateľný, ktorý má v obľube šokovať svojimi heroickými výkonmi. Alaphilippe má za sebou náročnú sezónu a fanúšikovia si v hlave stále prehrávajú obrázky jeho impozantných útokov na Tour. Francúzskemu miláčikovi však zatiaľ na majstrovstvách sveta ruže nepokvitli. Bol to on, kto mal v minuloročnom innsbruckom pekle dominovať na vyše 20-percentných sklonoch.

Vysoké očakávania sa nestretli s realitou a česť Francúzov zachraňoval Romain Bardet. Klasikársky profil by tentoraz mohol francúzskej jednotke sedieť viac. Určite však nebude čakať na hromadný dojazd a skúsi šťastie skôr. Tu by mohol nájsť spoločnú reč napríklad aj s van der Poelom, ktorého k spolupráci v úniku nebude musieť dvakrát prehovárať.

Tradične silní Belgičania majú v hre spomínaného Philippea Gilberta a Grega Van Avermaeta. Modré dresy talianskeho výberu budú pravdepodobne pracovať pre Mattea Trentina. Zo slovenských ciest je víťazne rozbehnutý aj Nór Alexander Kristoff. A netreba zabúdať ani na Austrálčana Michaela Matthewsa. Dlhá nedeľa v Yorkshire odkryje meno nového držiteľa dúhového dresu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame