Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. august 2019

Prichádza zelená vlna

Skúste si tipnúť, koho a s akou agendou by na pozíciu do Komisie navrhovali naše liberálne strany.
Prichádza zelená vlna

Nová šéfka Komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Leto je – zdá sa – v našej oteplenej dobe najdôležitejšie obdobie roka. Aj politicky. Keby to išlo, mal by náš parlament zasadať celé leto, také vážne veci sa dejú.

Ústredná domáca téma je rozmotávanie Kočnera a testovanie stavu opozície. Na jednej strane váh je špongia s názvom Smer, ktorej žmýkanie ukazuje, čím všetkým nasiakla. Na druhej strane je personálna (ne)pripravenosť a – tu rozdelenosť, tam rozhádanosť opozície.

Okrem domáceho ihriska sa ale prudko mení aj to európske.

Zatiaľ síce žijeme v inej politickej klíme, ale dosah zmien, ku ktorým dochádza v západnej časti Európy od Pyrenejí po Škandináviu, onedlho pravdepodobne zmení európsku politiku. Tvárou tej zmeny bude nová šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a skloňovanie slov zelený-zelená-zelené. Je možné, že nás čaká aj paradigmatická zmena.

Všetko sa začalo s nástupom zelených v posledných eurovoľbách, získali sedem desiatok europoslancov a vo viacerých krajinách Západu sa stávajú lídrami toho, čomu sa kedysi hovorilo ľavica. Zatiaľ čo rozpad pravice, kde sa nacionálne a konzervatívne prúdy odčleňujú od liberálnej pravice, vedie k ich oddeleniu a formovaniu nových ne-ortodoxných koalícií, bývalá ľavica pôsobí inak: zelení preberajú socialistom voličov, v Nemecku ich nahrádzajú aj v postavení v prieskumoch verejnej mienky, nastoľujú im témy, a súčasne s nimi nejdú do ostrej konfrontácie, sú pripravení vládnuť s nimi (a nahradiť ich, ak Matka príroda dovolí, v čele). Deskriptívne zhrnutie tohto stavu priniesli v polovici leta Financial Times.

V Bruseli, kde prišla koalícia liberálnej pravice a socdem o väčšinu v europarlamente, vzniká nová podoba vládnucej väčšiny, ktorá sa usiluje práve o témy a podporu zelených. Je v tom aj kus vnútronemeckej politiky, v každom prípade nová šéfka Komisie Ursula von der Leyenová si dala záležať, aby sa najsilnejšia emócia z jej nástupu spájala práve s ekologickými témami a veľkými plánmi.

Za prvých sto dní vo funkcii chce presadiť Green Deal (Zelený plán), čo je namotávací slogan, ktorý funguje v progresívno-liberálnom svete ponad Atlantik, ktorý kombinuje utópiu s ohrozením strednej a nižšej triedy.

Von der Leyenová chce sprísniť limity na priemysel, EÚ by mala byť do konca roku 2050 karbónovo-neutrálna, do roku 2030 sa majú pôvodné klimatické záväzky krajín, ktorými sa štáty EÚ zaviazali znížiť produkciu skleníkových plynov o 40 percent, zmeniť na záväzok na 50- až 55-percentné zníženie produkcie plynov.

Von der Leyenová o tom hovorí ako o téme, ktorou by sa mala EÚ „nanovo zjednotiť“. Ale to nie je možné. Ak dodrží vlastné slová, spôsobí presný opak.

Predpoklady na to sú zrejmé: zeleným sa nedarí rovnako po celej EÚ, darí sa im najmä v najbohatších častiach západnej časti EÚ – v Nemecku (aj to nie celom), Beneluxe, Francúzsku a v Škandinávii. Zeleným sa porovnateľne nedarí v niektorých častiach Nemecka, v Sasku, kde budú o pár dní voľby, sú stále s odstupom na štvrtom-piatom mieste v prieskumoch, ani v Rakúsku, kde tiež budú onedlho voľby, neohrozujú vedúce tri strany. Zelení sú navyše slabí na juhu Európy a, samozrejme, aj na celom postkomunistickom východe.

Inzercia

Von der Leyenová teda nemôže zelenými témami EÚ zjednotiť, ale skôr nanovo rozdeliť. Na východe EÚ, kde ešte prežíva neliberálny socializmus, to utuží spoluprácu niekdajšej pravice a socialistov, budeme potrebovať nový slovník a vzniknú nové kategórie politického členenia.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Ak bude priveľmi tlačiť na pílu, vznikne nová trecia plocha, ktorá posilní rozdelenie na globalistov a národné sily naprieč Európou, pretože návrhy na nové dane za cezhraničnú prepravu tovarov, obmedzovanie starších áut a dízlov, tlak na transformáciu priemyslu a ďalšie sa nedotknú len cien luxusnejších tovarov, ale aj cien potravín, benzínu a bežnej spotreby. Všimnite si, ako sa hovorí o zdanení letov, najviac majú byť zdanené lety na kratšie (čítaj vnútroeurópske) vzdialenosti. Keď si dáte tieto opatrenia pod seba, zistíte, že sa dotknú záujmov a preferencií pracujúcej triedy, tých, čo vo Francúzsku museli nosiť žlté vesty, aby na seba upozornili médiá a verejnosť. Nemeckí politici majú najužšie kontakty s priemyslom, von der Leyenová preto dobre vie, čo navrhuje. Tam niekde smeruje jej návrh na vytvorenie Klimatickej banky s triliónom eur ako základným imaním.

A celé to bude mať dosah aj na nás. Sme predsa priemyselnou krajinou závislou od exportu, s vysokou produkciou automobilov a súvisiacimi službami.

Ursula von der Leyenová práve rokuje o rozdeľovaní jednotlivých pozícií v Komisii, Poliakom aktuálne ponúkla rezort poľnohospodárstva, určujúce bude, kto získa rezorty, kde sa povedie zápas o Green Deal – energetiku, dopravu, dane plus súvisiace ekonomické rezorty. 

Ak si chcete predstaviť dosah na slovenskú politiku, skúste si tipnúť, koho a s akou agendou by na pozíciu do Komisie navrhovali naše liberálne strany.

Rozmotávanie Kočnera je dôležitá téma, ale netreba zabúdať ani na ďalšie, domáci liberáli by mali čeliť aj domácej polemike.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva