Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. júl 2019

Bernal otvoril kolumbijskú fiestu, Sagan so zeleným rekordom

Počet Grand Tour víťazstiev na Bernalovom konte bude v nasledujúcich rokoch pravdepodobne narastať. V 22 rokoch začal písať vlastnú cyklistickú éru.
Bernal otvoril kolumbijskú fiestu, Sagan so zeleným rekordom
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Počet Grand Tour víťazstiev na Bernalovom konte bude v nasledujúcich rokoch pravdepodobne narastať. V 22 rokoch začal písať vlastnú cyklistickú éru.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Bola to oslava storočnice žltého dresu ako sa patrí. Dráma sa neodohrávala iba v kopcoch, ale aj na veterných rovinách. Aby toho nebolo málo, o osude etáp rozhodovalo aj zradné alpské počasie.

Nástrahy 106. ročníka Tour de France zvládol najlepšie 22-ročný Kolumbijčan Egan Bernal. Žltý dres v Paríži zatiaľ nenosil nikto mladší.

Historické štatistiky prepisoval aj Peter Sagan. So siedmimi zelenými dresmi už figuruje medzi víťazmi bodovacej súťaže na prvom mieste samostatne.

Francúzi našli svojho hrdinu

Čakanie na domáceho víťaza Tour pokračuje ďalej. Ani po 34 rokoch nevystúpil na parížske pódium v žltom drese Francúz. Napriek tomu krajina galského kohúta našla svojho hrdinu. Nie, nie je ním ani jeden z dvojice favoritov Thibaut Pinot alebo Romain Bardet. Stal sa ním jazdec, ktorý privádza fanúšikov do vytrženia na krátkych, strmých stúpaniach.

Julian Alaphilippe je jednoznačne najväčšou senzáciou tohtoročnej Tour. Podmanil si prvý týždeň, v žltom „prežil“ Pyreneje a odovzdal ho až dve etapy pred Parížom.

Ani po 34 rokoch nevystúpil na parížske pódium v žltom drese Francúz. Napriek tomu krajina galského kohúta našla svojho hrdinu. Zdieľať

Vzhľadom mušketier, srdcom obrovský bojovník, si užíval každý zo 14 dní v žltom. Dres vedúceho jazdca mu dával krídla, ktoré naplno rozprestieral v zjazdoch, kde doslova letel. Pred tromi rokmi na svojej prvej Tour sa priznal, že by si v budúcnosti chcel splniť veľký sen, obliecť si žltý dres aspoň na jeden deň. Žltý sen s ním snívalo celé Francúzsko dva týždne.

So zaťatými zubami bojoval až do posledného výškového metra alpského programu, aj keď vedel, že na žltý dres už nemá viac nárok. Odmenou sú mu dve víťazné etapy, cena pre najaktívnejšieho jazdca, ale hlavne nezabudnuteľné momenty, ktorými si získal srdcia cyklistických fanúšikov.

Úplne odlišné emócie zažil v Alpách Thibaut Pinot. Jeden zo spolufavoritov pôsobil počas druhého a tretieho týždňa veľmi sviežo. V pyrenejských stúpaniach mal najlepšie nohy a triumfom na bájnom Tourmalete zvyšoval domáce nádeje na celkové víťazstvo.

Pyrenejskú eufóriu však vystriedalo alpské sklamanie. Zranenie kolena prinútilo Pinota počas 19. etapy zosadnúť z bicykla a so slzami v očiach nasadnúť do tímového auta. Svojím odchodom zo scény akoby predznamenal koniec francúzskych nádejí na celkové prvenstvo. Už o pár hodín neskôr si totiž vyzliekal žltý dres Julian Alaphilippe.


Peter Sagan, Romain Bardet, Egan Bernal a Julian Alaphilippe jazdia spolu počas záverečnej 21. etapy Tour de France. Foto - TASR/AP

V hlavnej úlohe bager

Ach, tá 19. etapa. Priniesla viac vzruchu, akoby si jazdci, fanúšikovia a hlavne organizátori želali. Etapa, ktorá nespoznala svojho víťaza, a predsa výrazne prehovorila do celkového poradia. Príroda opäť potvrdila, že je silnejšia ako ľudské zámery.

Plánovaný finiš na Montée de Tignes sa nekonal pre snehovú prehánku a zosuv pôdy, ktorý zablokoval cestu k finále dňa. V tej chvíli bol Julian Alaphilippe virtuálne vyzlečený zo žltého a novým lídrom sa stal Egan Bernal. Kolumbijčan ako prvý prešiel horskou prémiou Col de l'Iseran. Práve tam organizátori zastavili časomieru etapy.

Nič netušiaci jazdci však pokračovali ďalej. Až po niekoľkých kilometroch rýchleho zjazdu sa podarilo jazdcov zastaviť a etapu neutralizovať. V tej chvíli bol už hlavnou hviezdou priameho prenosu bagrista, ktorý sa neúnavne snažil zachrániť vzniknutú situáciu. Zasiahnutá plocha však bola natoľko rozsiahla, že jeho úsilie pôsobilo v danej chvíli ako boj s veternými mlynmi.

Nevídané, bizarné, no organizátori spravili všetko pre zachovanie bezpečnosti jazdcov. Nepriazeň počasia bola následne dôvodom skrátenia predposlednej etapy na skromných 59 kilometrov. Tak či onak, vo Val Thorens sa už chystala hlučná kolumbijská fiesta.

Vitajte v ére Egana Bernala

V storočnej histórii žltého dresu mali česť obliecť si ho iba traja Kolumbijčania. Víctor Hugo Peña strávil v roku 2003 v žltom tri dni. Minulý rok si ho v prvej etape na jeden deň zabezpečil Fernando Gaviria. Tretí v poradí ho prinesie domov do Kolumbie ako celkový víťaz Tour.

Pre divákov, ktorí nesledujú cyklistiku pravidelne, môže pôsobiť Egan Bernal ako menej známe meno. Ešte pred dvoma rokmi ste ho mohli zahliadnuť aj na slovenských cestách počas pretekov Okolo Slovenska. Vtedy ešte v drese prokontinentálneho celku Androni – Sidermec – Bottecchia, ale už s prísľubom prestupu do hviezdami nabitého tímu Sky (od mája 2019 tím Ineos).

Pre divákov, ktorí nesledujú cyklistiku pravidelne, môže pôsobiť Egan Bernal ako menej známe meno.  Zdieľať

Tento rok mal byť napriek svojmu mladému veku po prvýkrát lídrom britskej zostavy na Grand Tour pretekoch. Nie však vo Francúzsku, ale na talianskom Giro d'Italia. Týždeň pred štartom si však zlomil kľúčnu kosť. Rýchly návrat do formy, ktorý potvrdil víťazstvom na pretekoch Okolo Švajčiarska a zranenie Chrisa Froomea, zaistil Bernalovi zdieľanú pozíciu lídra tímu na Tour.

Talentovaný mladík počas celých troch týždňov pôsobil veľmi skúseným dojmom a s výnimkou individuálnej časovky nezaznamenal výrazne slabší deň. Svoj potenciál naplno rozbalil v Alpách. Nekonečné stúpania v nadmorskej výške nad 2000 metrov sú jeho ihriskom. Tam pripravuje súperom horúce chvíľky a získava cenné sekundy.

Inzercia

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Víťazstvo Egana Bernala je zrkadlom stavu kolumbijskej cyklistiky. Kolumbijčania sú zbláznení do cyklistiky a ich vrchárska škola predstavuje produkciu talentov pre svetový pelotón. Bernal je výsledkom dlhodobej práce s mládežou v rodnej krajine. Práve svojim rodákom venoval sympatický mladík najcennejší dres a odštartoval bujaré oslavy.

Kolumbia oslavuje svojho prvého víťaza Tour. Počet Grand Tour víťazstiev na Bernalovom konte bude v nasledujúcich rokoch pravdepodobne narastať. Vo veku 22 rokov začal písať vlastnú cyklistickú éru.


Egan Bernal v žltom drese vedúceho pretekára v priebežnom poradí si popíja šampanské počas záverečnej etapy. Foto - TASR/AP 

Sagan so zeleným rekordom a etapou

Slovenská superhviezda tentoraz nepútala na Tour hlavnú pozornosť. Všetky oči boli logicky na domácom Alaphilippeovi a kráľom šprintérov sa stal s tromi etapovými triumfami Caleb Ewan.

Sagan sa mimo svetiel reflektorov už v tretej etape obliekol do zeleného dresu a až do Paríža ho nikomu neprenechal. Medzitým stihol vyhrať piatu etapu, skončiť 9-krát v najlepšej päťke a baviť divákov jazdou na zadnom kolese. Veľkú hlavu si nerobil ani z kopcov a napríklad na Tourmalete podpísal fanúšikovi počas jazdy svoju autobiografiu.

Cesta za rekordným siedmym zeleným dresom sa v Saganovom prípade zaobišla bez pádov a komplikácií. Vedenie tímu Bora – hansgrohe môže byť s tohtoročnou Tour nadmieru spokojné. Okrem Sagana sa skvelo prezentoval Emanuel Buchmann, ktorý ako štvrtý muž celkového poradia skončil tesne pod pódiom.
 

A čo hovoria čísla?

- Žltý dres počas 21 dní obliekali 4 jazdci – Mike Teunissen (2), Giulio Ciccone (2), Julian Alaphilippe (14) a Egan Bernal (3).

- Egan Bernal získal okrem žltého dresu aj biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov s náskokom 23:58 minút pred druhým Davidom Gauduom.

- Egan Bernal sa stal 3. najmladším víťazom Tour de France a najmladším držiteľom žltého dresu v Paríži. Mladší víťazi Henri Cornet a François Faber sa radovali na Tour ešte pred zrodom žltého dresu.

- 20 etapových triumfov si rozdelilo iba 8 tímov. Až 4 etapy si pripísali 3 tímy – Jumbo-Visma, Lotto Soudal a Mitchelton-Scott. Neutralizovaná 19. etapa ostala bez víťaza. 14 tímov odišlo domov s prázdnymi rukami.

- Ani jeden z jazdcov prvej trojky v celkovom poradí – Egan Bernal, Geraint Thomas a Steven Kruijswijk – nedokázal zvíťaziť v etape.

- V ostatných troch ročníkoch Tour získal bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára Francúz, tentoraz Romain Bardet.

- Petrovi Saganovi postačil na zisk 7. zeleného dresu zatiaľ najnižší počet bodov v jeho podaní – 316. Aj pri vôbec prvom poklese pod hranicu 400 bodov mal na druhého Caleba Ewana pohodlný náskok 68 bodov.

Odporúčame