Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. júl 2019

Čo môže Rusko závidieť Janušekovi a Štefanovovi

Držme palce prebiehajúcemu procesu, aby jeho výsledok bol taký poučný, ako len môže byť.
Čo môže Rusko závidieť Janušekovi a Štefanovovi

Na snímke bývalý šéf televízie Markíza Pavol R. počas tlačovej konferencie na tému Čas na pravdu a priznanie 17. decembra 2018 v hoteli Devín v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

Keď si Pavol Rusko predstavoval, aké to bude na súde so zmenkami, mal na mysli niečo iné, než sa odohráva teraz.

So zmenkami vo vrecku sa spolu s Mariánom Kočnerom už pred zástupcu justície postavili, bolo to pred niečo vyše rokom. Situácia vtedy vyzerala úplne opačne. Sudkyňa Zuzana Maruniaková rozhodla, že zmenky sú v poriadku, a hoci sa objavili v podozrivom čase a za podozrivých okolností pripomínajúcich podvod, nariadila zmenky akceptovať.

Jej rozhodnutie bolo v súlade s biznis modelom, akým dlhodobo funguje Marián Kočner – mať nejaký typ „listinného“ nároku, o ktorý sa môže oprieť ten, kto napokon vydá záväzné rozhodnutie o prevode nejakého aktíva. Alebo sa tvári, že tak ide urobiť, čo biznismen Kočnerovho typu využije na vydieranie poškodeného.

Úloha Pavla Ruska mala byť len „formálna“ – urobiť škrabanec perom a dosvedčiť dátum vzniku zmeniek. Keď do toho pred dvoma rokmi išiel, všetko vyzeralo zaručene – Kočner mal kontakty na ľudí, ktorí za sebou mali pevné politické krytie, a k dispozícii bolo dosť času, aby akcia stihla zbehnúť aj v prípade, ak by nastali nejaké problémy. Alebo – v krajnom prípade – ak by sa niečo pokazilo, stihnúť poupratovať bez toho, aby im to štát veľmi komplikoval. 

(Ako ukázal iný prípad – Rapid Life – v takomto zmenkovom biznise je to jednoduché. Keď sa objavili podozrenia, že zmenka bola sfalšovaná, jej majitelia ju odmietli vyšetrovateľom požičať na expertízne skúmanie s tým, že ju stratili.)

 

Inzercia

Ťažko povedať, či to Pavla Ruska poteší, no na rozdiel od nich má veľkú nádej, že ak padne on, spolu s ním padne aj samotný osnovateľ podvodu. Zdieľať

Udalosti sa však odohrali inak, ako biznis duo čakalo. Istenie sa rozsypalo, politické krytie oslablo. Pavol Rusko sa ocitol v situácii, keď si pred súdom musí poradiť sám. Ak sa z obvinenia z podvodu nevyseká sám, z jeho „formálnej“ úlohy sa stane partnerstvo na veľkom podvode.

Zatiaľ to nevyzerá, že by mu Marián Kočner vedel nejako pomôcť.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

Ak bude Pavol Rusko súdom usvedčený, bude to znamenať, že bude prvý „formálny“ aktér Kočnerových biznisov, ktorý doplatí na jeho mafiánsky biznis. Podobne ako na svoju úlohu doplatili Marián Janušek a Igor Štefanov v kauze nástenkového tendra, kde tiež pôsobili ako „formálni“ partneri v scenári iného človeka.

Ťažko povedať, či to Pavla Ruska poteší, no na rozdiel od nich má veľkú nádej, že ak padne on, spolu s ním padne aj samotný osnovateľ podvodu. To, čo ho potom bude naisto škrieť, bude fakt, že na rozdiel od Janušeka a Štefanova sa jeho „biznis“ nedokonal. Ak si svoj trest odpyká, nečaká ho nikde nijaká objemná peňaženka, ako sa to stáva tým, ktorí na seba zoberú vinu za niekoho iného.

A v tomto bude jeho prípad pre slovenské prostredie inovatívny – že sa niekto nechal namočiť do biznisu, ktorý mal byť istený štátnou mocou, a keď to nevyšlo, tak bude musieť znášať dôsledky bez kompenzácie.

Držme palce prebiehajúcemu procesu, aby jeho výsledok bol taký poučný, ako len môže byť.

Odporúčame