Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2019, 12:51

Manželka Vincenta Lamberta podáva žalobu na štát

Manželka Vincenta Lamberta podáva žalobu na štát

Vincent Lambert s rodičmi. Foto: eclj.org

V utorok nastal v prípade zvrat, keď súd nariadil udržiavať Lamberta pri živote

Manželka paralyzovaného Francúza, ktorý je už viac ako desať rokov vo vegetatívnom stave, chce začať právnu procedúru proti štátu za súdne rozhodnutie o obnovení udržiavania životných funkcií 42-ročného Vincenta Lamberta.

Súd vydal svoj verdikt v pondelok iba niekoľko hodín po tom, ako začali lekári v nemocnici v meste Reims muža odpájať od prístrojov.

Ako informovala televízia BFM, právnik Rachel Lambertovej vysvetlil, že jeho mandantka žiada štát, aby vysvetlil rozhodnutie odvolacieho súdu, ktorý o obnovení udržiavania životných funkcií Vincenta Lamberta rozhodol bez vypočutia druhej strany.

Nezhody vo veci riešenia prípadu medzi Lambertovými príbuznými pretrvávajú. Kým jeho manželka podporuje rozhodnutie lekárov neudržiavať Vincenta Lamberta umelo pri živote, jeho rodičia sú proti a najnovší verdikt súdu považujú za svoje víťazstvo. Ich cieľom je teraz previezť syna z Univerzitnej nemocnice v Reims na špecializovanú kliniku.

Rachel Lambertová a priatelia jej manžela tvrdia, že Vincent by nechcel „takto prežívať“.

V rozhovore pre časopis Le Point to uviedol aj Vincent Caruel, Lambertov priateľ z čias štúdia na ošetrovateľskej škole v Laone v kraji Aisne. „Vincentovo želanie sa nerešpektuje. Jasne nám ho povedal počas diskusných stretnutí, ktoré sme robili, keď sme sa vrátili z našich stáží v nemocnici,“ povedal Caruel.

Dodal, že spolu s priateľmi vypísali finančnú zbierku, aby pomohli Rachel Lambertovej zaplatiť služby advokátov, pretože jej situácia sa líši od tej, v akej sú Lambertovi rodičia, ktorým nadácia Fondation Lejeune poskytuje na advokátov asi 100 000 eur ročne. Le Point poznamenal, že obaja Lambertovi rodičia – 73-ročná matka Viviane a 90-ročný otec Pierre, bývalý gynekológ – majú k tejto nadácii a jej prezidentovi Jeanovi-Marie Le Menému veľmi blízko. Táto nadácia bojuje proti umelému oplodneniu a eutanázii.


Na archívnej snímke z 23. júla 2015 Viviane Lambertová a Pierre Lambert, rodičia Vincenta Lamberta. Foto – TASR/AP

Súd v utorok nariadil udržiavať Lamberta pri živote

Lekári v utorok opäť napojili na prístroje Francúza, ktorý je už viac ako desať rokov vo vegetatívnom stave. Stalo sa tak po tom, ako parížsky odvolací súd v pondelok nariadil obnovenie udržiavania životných funkcií 42-ročného Vincenta Lamberta.

Súd vydal svoj verdikt iba niekoľko hodín po tom, ako začali lekári v nemocnici v meste Reims muža odpájať od prístrojov.

„S potešením vás môžeme informovať, že... podávanie tekutín a výživy Vincentovi Lambertovi sa obnovilo,“ uviedol Jean Paillot, právnik rodičov, ktorí dôrazne nesúhlasia s ukončením jeho života.

„Nie je to odročenie, ale nový štart,“ dodal iný právnik rodičov Jerome Triomphe s tým, že najbližším cieľom je previezť Lamberta do inej nemocnice.

Vo vegetatívnom stave je vyše desať rokov

Francúzski lekári začali v pondelok Lamberta od prístrojov odpájať.

Spor okolo Lambertovho osudu vyvolal nezhody v jeho rodine a stal sa dokonca témou v krajine pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu.

Rodičia Lamberta, praktizujúci katolíci, sa opakovane obracali na súdy v snahe udržať ho nažive – v rozpore so stanoviskom jeho manželky a piatich z jeho súrodencov, ktorí podporili odpojenie muža od prístrojov s tým, že by išlo o humánne riešenie vzhľadom na stav, v akom sa nachádza.

Lekári v správe pre príbuzných, do ktorej mala možnosť nahliadnuť AFP, uviedli, že s ukončovaním udržiavania Lamberta pri živote v nemocnici v meste Reims sa začalo v pondelok po definitívnom súdnom rozhodnutí.

Prečítajte si
Parížsky pochod za život: Je suis Vincent Lambert
Aj Francúzsko má svoju Terri Schiavo
Príprava eutanázie vo Francúzsku Zdieľať

Právnik rodičov Jean Paillot označil takéto rozhodnutie za „hanebné“ a dodal: „(Rodičia) nemohli svojho syna ani objať.“

Právny tím rodičov pritom ešte v nedeľu avizoval ďalšie právne kroky, ktorými chce na poslednú chvíľu zabrániť odpojeniu prístrojov.

Inzercia

Petíciu proti odpojeniu podpísalo viac ako 130-tisíc ľudí

Lambert je v kóme od roku 2008, keď sa vážne zranil pri autonehode, pričom od roku 2014 sa už nachádza vo vegetatívnom stave. Tím lekárov sa ešte v roku 2014 zhodol, že mu prestane prístrojmi podávať tekutiny i výživu, ktorými ho udržujú pri živote, čo podporili manželka a viacero ďalších príbuzných.

Rodičia spolu s jeho nevlastným bratom a sestrou však dosiahli súdne nariadenie brániace takémuto kroku s odôvodnením, že stav pacienta by sa pri lepšej liečbe mohol zlepšiť.

Predseda gerontológie, ktorý Lamberta vyšetroval, sa vtedy vyjadril, že „nie je v stave mozgovej smrti, navonok je ako ja a vy, zaspí, zobudí sa, usmeje sa, niekedy plače... V takom stave môže ostať roky“. 

Francúzsky súd v januári 2014 rozhodol o tom, že Vincent Lambert „nie je ani chorý, ani v terminálnom štádiu“. Lambert je podľa zástancov jeho udržiavania na životnej podpore zdravotne hendikepovaným človekom odkázaným na príjem jedla a vody, teda pacientom, ktorý nepotrebuje zvláštnu liečbu, ale starostlivosť.

Ukončenie liečby povolil Francúzsku aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), pričom v prospech lekárov tento rok rozhodol aj francúzsky súd a následne v apríli Štátna rada, ktorá je najvyšším správnym súdom v krajine.

Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím tento mesiac požiadal Francúzsko, aby rozhodnutie o odpojení Lamberta od prístrojov pozastavilo, kým vo veci uskutoční vlastné vyšetrovanie.

Reportáž televízie CNEWS z 19. mája 2019. Rodičia Vincenta Lamberta naďalej žiadajú o poskytovanie životnej podpory pre svojho syna a voči poslednému rozhodnutiu sa odvolajú. Pred nemocnicou, kde je Lambert umiestnený, sa zišli stovky ľudí odporujúcich jeho odpojeniu od prístrojov.

Tugdual Derville, generálny delegát organizácie Alliance VITA, v stanovisku uviedol: „Štátna rada Francúzska svojím rozhodnutím, že nie je nelegálne zbaviť pacienta životne dôležitej podpory (konkrétne jedla a vody), opäť podpísala rozsudok smrti nad Vincentom Lambertom. Je neuveriteľne šokujúce, že súdne rozhodnutie sa môže v dnešnej dobe rovnať odsúdeniu chorého na smrť. Namiesto ponechania Vincenta smrti členovia jeho rodiny, ktorí zostavili odvolanie, opakovane žiadajú, aby bol presunutý na jednotku špeciálnej zdravotnej starostlivosti. Takéto jednotky boli zriadené na poskytovanie starostlivosti pre jednotlivcov v chronickom vegetatívnom stave alebo stave minimálneho vedomia podľa francúzskeho zákona z roku 2002 zaručujúcom práva pacientov.“ 

Verejnú výzvu na záchranu Vincenta Lamberta a na jeho presunutie na jednotku špeciálnej zdravotnej starostlivosti v uplynulých rokoch podpísalo viac ako 130-tisíc ľudí vrátane viacerých verejných osobností.

Lambertov prípad podnietil vo Francúzsku diskusiu o eutanázii.

Francúzska legislatíva povoľuje tzv. pasívnu eutanáziu pre vážne chorých alebo zranených pacientov, u ktorých nie je nádej na vyliečenie, pričom im zastavia liečbu udržujúcu ich pri živote. Aktívna eutanázia, pri ktorej niekto zámerne spôsobí smrť pacienta, je v krajine nelegálna i napriek snahám zákony zmeniť.

Pápež František: Strážme život od počiatku po prirodzený koniec

Na prípad Vincenta Lamberta reagoval aj pápež František. V pondelok na svojom Twitteri k nemu uviedol: "Modlime sa za tých, ktorí žijú v stave ťažkej choroby. Strážme vždy život, ktorý je Božím darom, od počiatku po prirodzený koniec. Nepristupujme na kultúru odpísania."

František sa o Lambertovi zmienil už v minulosti. Vlani v súvislosti s ním vyzval k "rešpektovaniu dôstojnosti ľudí trpiacich ťažkou chorobou a k ich liečeniu spôsobom vhodným pre ich stav, v súlade s rodičmi, lekármi a ďalšími zdravotníkmi a s veľkou úctou k životu". 

Dodal, že jediným Pánom života, od počiatku až do jeho prirodzeného konca, je Boh.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vláda schválila odklad splatnosti poistného za január. Odvody na sociálne poistenie si budú môcť odložiť samostatne zárobkovo činné osoby a možnosť odkladu sa vzťahuje aj na poistné, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca. Splatnosť sa posunie do 31. marca 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Generálny tajomník OSN António Guterres údajne oslovil bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú s pracovnou ponukou. Ponúkol jej pozíciu predsedníčky poradnej rady, na čele ktorej stoja spravidla niekdajší prezidenti či šéfovia vlád. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva