Ako porozumieť hroznému násiliu v Keni (analýza)

Ako sa dá pochopiť otrasný útok, ktorý sa stal na Garissa University College na severovýchode Kene?

Takéto násilie voči neozbrojeným civilistom je natoľko nepochopiteľné, ako je odporné. Správy potvrdili 147 obetí, počet zranených je tiež vysoký. Všetci ostatní študenti boli premiestnení na partnerskú Moi University.

Somálska teroristická skupina al-Shabaab sa prihlásila k útoku s tvrdením, že ide o pomstu Keni za účasť jej vojakov na operáciách Africkej únie proti ich skupine v Somálsku. Vyhlásenie Al- Shabaab ponúka náboženský motív útoku, pri ktorom boli moslimskí študenti prepustení a kresťanskí povraždení.

Avšak útok nemožno jednoducho označiť za vojnu medzi náboženstvami, ako nám to podsúvajú titulky „Islamskí extrémisti zo Somálska zavraždili kresťanov v Keni“.

Kenskí náboženskí vodcovia, moslimovia aj kresťania, sa spojili, aby odsúdili útoky a povzbudili k jednote Kene. Na Twitteri sa často objavujú hashtagy ako #KenyaUnites a #OneKenya.

Korene násilia pravdepodobne pramenia z troch faktorov. Po prvé, v Somálsku je do veľkej miery bezvládie už od roku 1991. Po druhé, existuje tu dlhá história násilia a štát zanedbáva severovýchodnú Keňu. A po tretie, kenská vláda je obklopená korupciou, čo preukázateľne vedie k chabej odpovedi a možnému opakovaniu teroristických útokov.

Kolaps štátu v Somálsku

Somálsko, ktoré sa nachádza menej než 100 míľ od mesta Garissa, nemá uznanú centrálnu vládu takmer 25 rokov. Namiesto toho regionálni a miestni generáli bojujú so samozvanými štátnymi jednotkami v Mogadiše, Hargesii a Garoowe. Al-Shabaab v tejto situácii získala moc ako súčasť Únie islamských súdov, ktorá vládla v Mogadiše v roku 2006.

Keňa - s požehnaním USA a Africkej únie - vtrhla do Somálska v októbri 2011 s cieľom vytlačiť al-Shabaab z kenského teritória. Odvtedy počet útokov na Keňu rastie.

Od roku 2008 došlo v Keni k 116 útokom vedených skupinou al-Shabaab. Preto sa môžeme nazdávať, že útok na Garissu je súčasťou globálnej vojny proti terorizmu a neprekvapivým dôsledkom dlhodobej nestability regiónu.

Diskriminácia voči severovýchodnej Keni

Nepokoje v oblasti Garissa majú svoje korene vo vojne medzi banditmi zo 60. rokov. V tom období sa niektorí kenskí Somálčania pokúsili o odtrhnutie. Hoci tieto zámery boli vždy prekazené, v posledných desaťročiach opakovane rástli snahy o vytvorenie Veľkého Somálska spojením piatich krajín. Časté vzplanutia nespokojnosti v severovýchodnej Keni boli sprevádzané a posilňované diskrimináciou voči etnickým Somálčanom.

V 80. rokoch Keňania somálskej národnosti nosili špeciálne preukazy. Nedávno boli mnohí somálski Keňania uväznení ako cudzinci.  

Časť Kene, v ktorej žijú somálski Keňania, historicky patrí medzi najchudobnejšie a najpodrobenejšie v krajine. Fakt, že Keňania z tohto regiónu sú označovaní za „somálskych Keňanov“, odhaľuje diskrimináciu, keďže žiadna iná etnická skupina v krajine nie je označovaná takýmto spôsobom. Aj keď sa to nezdá, zistenie, že spomenutí rozhnevaní marginalizovaní Keňania z tohto regiónu boli zapojení do útoku, by nebolo prekvapivé.

Korupcia v Nairobi

Násilné incidenty sa v poslednom období objavujú v mnohých častiach Kene, čo je sprevádzané značnou kritikou voči tamojšej vláde. Len pred rokom a pol boli Keňania svedkami masakry v nákupnom centre Westgate, pri ktorej prišlo o život 67 ľudí a hlavné mesto prepadlo strachu. Mnoho otázok stále ostalo nezodpovedaných.

K téme
Somálski utečenci hľadajú útočisko a potravu v Keni

Zdieľať

Odvtedy sa objavili viaceré varovania USA, Veľkej Británie, EÚ a ďalších diplomacií o pravdepodobných cieľoch teroristov. Nešlo len o inštitúcie, ako sú univerzity a nákupné centrá, ktoré sú spájané so západnou kultúrou, ale aj o miesta masového zhromažďovania ľudí, akým je trajektové prepojenie Mombasa s pevninskou Keňou.

Vo svetle týchto hrozieb kenská vláda ukazuje svoju nízku výkonnú kapacitu. Má obmedzenú schopnosť predchádzať útokom a ťažkopádne odpovedá na už vykonané útoky.

Deň po útoku minister vnútra Nkaissery  poprel, že by mal akékoľvek vedomosti o varovaniach krátko pred útokom na univerzitu.

Príčinou tohto stavu je kombinácia nízkeho rozpočtu (typické pre rozvojové krajiny) a miestna korupcia. Keňa sa považuje za jednu z najskorumpovanejších krajín na svete.

Len nedávno sa viacero ministrov vlády zaplietlo do škandálu, pri ktorom etická a protikorupčná komisia vydala „zoznam hanby“ s detailmi obvinení z korupcie na najvyšších vládnych miestach. Najväčší škandál v posledných rokoch, aféra Anglo-Leasing, zahŕňa sprenevery bezpečnostných zákaziek v hodnote 770 miliónov dolárov.

Kenské sily určené na boj proti al-Shabaab boli dokonca obvinené z prospechárskej spolupráce s touto organizáciou.

Nedávne správy naznačovali, že al-Shabaab bol oslabený. Na základe nedávneho útoku a ďalších dôkazov je nutné prehodnotiť tieto tvrdenia. Bezpečnosť mnohých ďalších Keňanov visí na vlásku.

Jennifer Brass
Autorka vyučuje na Indiana University Bloomington.

Článok vyšiel na portáli The Conversation. Zverejnené s jeho súhlasom. Preložil Pavol Novák.

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo