Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
31. marec 2019

Ukrajinské voľby: Porošenko reprezentuje starý systém

Súčasný prezident má vysoký negatívny rating, voličov mobilizuje miliónmi dolárov a s heslom Alebo Porošenko, alebo Putin. Otázkou volieb je, či mu to bude stačiť.
Ukrajinské voľby: Porošenko reprezentuje starý systém

Portrét prezidenta a čokoládového magnáta Petra Porošenka od ukrajinskej výtvarníčky Daše Marčenkovej, vytvorený z obalov čokoládových tyčiniek a použitých nábojníc v Kyjeve 28. marca 2019. Foto: TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol.Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Sú to prvé voľby, do ktorých priamo nezasahuje Rusko, žiadny kandidát nie je otvorene proruský, Rusko je ale aj tak prítomné. V štátnych orgánoch sa odohráva konflikt medzi bezpečnostnými zložkami a na ich pozadí najmä medzi oligarchami. Voľby ukážu, či sa rodí nové prerozdelenie moci, kde by postavenie Porošenka nahradila iná skupina oligarchov na čele s Ihorom Kolomosjkým.

Rozhovor s Balázsom Jarábikom, expertom amerického think-tanku Carnegie Endowment for International Peace, o situácii na Ukrajine aj analýze toho, o čo ide v týchto voľbách Rusom a o čo Američanom.

Na Ukrajine sú dnes prezidentské voľby, prvé kolo. Vy ste momentálne v Kyjeve, ako prebiehajú voľby?

Podľa priebežných informácií sa zdá, že účasť je vyššia na východe krajiny ako na západe. Je možné, že sa rodí malý paradox: úradujúceho prezidenta Porošenka môžu „potopiť“ ľudia zo západnej Ukrajiny, ktorí pracujú v EÚ.

Prieskumy favorizujú herca a komika Volodymyra Zelenského (ročník 1978), súčasný prezident Petro Porošenko by mal postúpiť do druhého kola, zdá sa, že jeho hlavným súperom je bývalá „oranžová“ premiérka Júlia Tymošenková, ktorá sa neskôr stala synonymom korupcie. O čo všetko ide v prvom kole?

Po prvé, účasť bude nižšia. Prieskumy prognózujú vysokú účasť – až okolo 83 percent, v skutočnosti účasť bude výrazne nižšia. V posledných prezidentských voľbách v roku 2014 bolo účasť okolo 60 percent, čo predstavuje viac ako 18 miliónov voličov. Pointa je v tom, že dnes milióny voličov – hlavne z mladšej generácie – pracujú v zahraničí. Skoro 7 miliónov voličov nežije tam, kde má registráciu a kde podľa zákona musia voliť.

Po druhé, atmosféra v krajine. Skutočnosť, že Ukrajinci sú ochotní hlasovať za herca, ktorý hrá prezidenta v televízii – Zelenskyj – je akousi obžalobou súčasnej ukrajinskej politiky. Ukrajinci sú unavení zo starého systému, ktorý uprednostňoval skorumpované spôsoby a špeciálne záujmy, v minulosti to bolo reprezentované bývalým prezidentom Viktorom Janukovyčom, viedlo to k protestom a tzv. Euromajdanu v roku 2014. Teraz sa stal symbolom niečoho podobného napriek všetkým rozdielom súčasný prezident Porošenko. Väčšina Ukrajincov sa domnieva, že nespravodlivosť a beztrestnosť pokračovali napriek mnohým naozajstným vládnym reformám a integračnému procesu so Západom. Len 9 percent ľudí dôveruje vládnym inštitúciám.

Po tretie, nádej a sklamanie stoja veľmi blízko. Žiadny z kandidátov nebude schopný spoľahlivo riešiť priority voličov, ako sú korupcia či ekonomika. Nedokážu ani dôveryhodne vysvetliť, ako by ukončili vojnu na východnej Ukrajine, aj keď istý rozdiel tu je, iba Zelenskyj hovorí o tom, že treba rokovať s tou druhou stranou, že aj tam sú Ukrajinci.

Portál Rádia Sloboda nedávno priniesol text, ktorý opisoval napätie medzi bezpečnostnými zložkami, z ktorých časť drží stranu prezidentovi Porošenkovi a časť Júlii Tymošenkovej. Bude aj z toho ťažiť najmä Zelenskyj?

Najskôr malý kontext. Pôvodné ideály revolúcie tzv. Euromajdanu neboli len o tom, ako sa priblížiť k Západu, čo sa bezpochyby pod Porošenkovým vedením deje, ale aj zlepšiť fungovanie štátu a znížiť vplyv oligarchov na politické rozhodnutia. Žiaľ, namiesto toho, aby urobil jasnú čiaru za korupciou a stanovil nové protikorupčné pravidlá, prezident Porošenko sa ukázal byť reprezentantom starého systému, aby to ustál, podporoval budovanie vlastenectva a vymedzenie sa voči ruskej agresii. Platí totiž jedna vec – Ukrajinci sú jednotní, pokiaľ ide o Rusko. Politika tzv. ukrajinizácie, to znamená podpora ukrajinského jazyka a kultúry vo verejnom živote a zároveň reštrikcia všetkého ruského, v kombinácii s hospodárskym poklesom prehĺbila nedôveru voči elitám, najmä v najviac postihnutých juhovýchodných regiónoch, ako aj medzi mladými ľuďmi po celej krajine.

Na tomto pozadí sa neortodoxný prístup Zelenského môže javiť ako niečo osviežujúce. Aj on však má za sebou oligarchov, napríklad nemezis voči Porošenkovi – oligarcha Ihor Kolomojskyj. Zelenskyj namiesto sľubovania hovorí, že sa zameriava na počúvanie, pýta sa na nápady od ľudí a pomaly dáva dokopy svoj tím. Nespoliehal sa na klasickú politickú reklamu, ale kampaň robil v regiónoch a cez sociálne médiá. Zároveň si treba uvedomiť, že špinavá kampaň, rôzne správy o masívnom nakupovaní hlasov a korupčné škandály spojené so súčasným prezidentom môžu pracovať v prospech Zelenského.

Komik a prezidentský kandidát Zelenskyj v scéne seriálu Kvartal 95. Foto: YouTube

Je predstaviteľné, že by dnes na Ukrajine došlo k inej ako mediálnej manipulácii, k nejakému významnejšiemu sfalšovaniu volieb?

Manipulácia je na Ukrajine v podstate tradíciou, každá strana je do toho nejakým spôsobom zaangažovaná. Minister vnútra Avakov napríklad obvinil prezidenta Porošenka, že vybudoval tzv. sieť na platenie a kupovanie voličov a Júliu Tymošenkovú za vytvorenie pyramídy s tým istým cieľom. Prezident Porošenko používal v kampani tzv. administratívne zdroje prezidenta, čo znamená, že míňal ďaleko najviac, odhaduje sa, že spolu minul na kampaň viac ako 15 miliónov dolárov. Západní predstavitelia už dva mesiace volajú po slobodných a demokratických voľbách, určite to nerobia len tak bez príčiny. Manipulácie s volebnými zoznamami sú, samozrejme, možné, hlavne pri absencii toľkých Ukrajincov v ich bydlisku. Nezabúdajme ale, že aj pri oranžovej revolúcii bol rozdiel medzi exit-pollom a výsledkami s falšovaním dve percentá, a teda že kontrola je veľká. 

Sú to asi prvé voľby, do ktorých významnejším spôsobom nezasahuje Rusko, čo to znamená pre Ukrajinu?

Inzercia

Prezident Porošenko orientoval svoju kampaň jednoznačne na geopolitiku, s témou posilnenia ukrajinského národného cítenia. To znamená, že Rusko ako téma v kampani prítomné je, aj keď už reálne znamená oveľa menej ako v minulosti. Je zrejmé, že ruská propaganda ma menší vplyv a ukrajinské úrady sú oveľa odolnejšie voči nej, ale práve Porošenkova kampaň je doslova závislá od všetkého negatívneho, čo momentálne predstavuje Rusko na Ukrajine. Napríklad jeden z jeho volebných sloganov znie: Alebo Porošenko, alebo Putin.

Oligarcha, ktorý stojí za favoritom volieb Zelenským – Ihor Kolomojskyj. Foto: wikimedia

Aký vyhodnocujú tieto voľby Rusi?    

Keďže žiadny pro-ruský kandidát nemá šancu, pre Moskvu je dôležité, aby na Ukrajine nebol silný prezident, keby som to chcel povedať cynicky, už teraz to majú zabezpečené. Akýkoľvek vnútorný konflikt bude pre Moskvu dôkazom, že post-majdanská vláda nedokáže postaviť Ukrajinu na nohy. Blížiace sa parlamentné voľby budú z pohľadu ruských záujmov dôležitejšie, pro-ruskí kandidáti v nich môžu hrať väčšiu rolu.

Každý zo silných kandidátov na prezidenta má za sebou oligarchu alebo ním je sám. Môže sa premeniť konflikt medzi oligarchami na ostrý alebo zostane v istých medziach? Alebo, naopak, je možné si predstaviť pokojnú tranzíciu moci od jedného oligarchu k inému?

Pre prezidenta Porošenka je znovuzvolenie otázkou politického prežitia, hlavne keď začína naberať podobu oligarchický blok zameraný voči nemu, ktorý reprezentuje práve Zelenskyj. Tretí Majdan ale určite nehrozí, nielen ukrajinskí siloviki, ale takisto obyčajní ľudia sú si dobre vedomí, čo by to znamenalo. 

Veľa biznismenov sa obáva, že keby prezident Porošenko vyhral voľby s takým negatívnym ratingom (až do 69 percent), tak to môže viesť k tomu, že stratí nad sebou kontrolu. Jeho legitímnosť určite bude otázna, aj keď vyhrať môže aj bez falšovania. Pracuje preňho hlavne strach strednej vrstvy v mestách, že môže byť aj horšie.

Prezident Porošenko počas stretnutia s prezidentom Trumpom v lete 2017. Foto: wikimedia

Ako vnímajú vývoj na Ukrajine Američania?

Parlamentné voľby budú v októbri a hlavný mocenský boj sa začne hneď po prezidentských voľbách. Hlavne Spojené štáty viackrát vyhlásili, že budú ďalej spolupracovať s hocikým, kto vyhrá prezidentské voľby. To sa, samozrejme, nepáči prezidentovi Porošenkovi, ktorý čakal bezpodmienečnú podporu a cez hlavného prokurátora bezprecedentne obvinil americkú veľvyslankyňu zo zasahovania do tzv. antikorupčných procesov. S Porošenkom nie sú vo Washingtone spokojní už dávnejšie, hlavne pre spomalenie reforiem a pokračovanie systematickej korupcie.

Zo strategického hľadiska je možné, že Washington už ráta so zmenami v politike aj kvôli Rusku, keďže hlavným súperom pre USA začína byť jednoznačne Čína. Ja si myslím, že zatiaľ je za americkou politikou voči Kyjevu len pragmatizmus, pretože Zelenskyj môže reálne vyhrať, a teda s ním treba od začiatku spolupracovať, plus Američanom záleží, aby ukrajinské voľby prebehli bez falšovania.   

 

Na Ukrajine je počas volieb aj kolega Jozef Majchrák, jeho reportáž prinesieme začiatkom týždňa.

 

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Odporúčame