Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. február 2019

Viaceré štáty USA pripravili významné pro-life iniciatívy. Zastavia ich súdy?

Arkansas a Kentucky schválili zákony obmedzujúce vykonávanie potratov. Pripájajú sa aj Florida, Mississippi, Ohio, Južná Karolína a Tennessee.
Viaceré štáty USA pripravili významné pro-life iniciatívy. Zastavia ich súdy?

April Lanhamová počas prejednávania pro-life zákona v senáte štátu Kentucky 14. februára 2019. Foto: TASR/AP

Po tom, čo sa sudcami Najvyššieho súdu USA stali Neil Gorsuch a Brett Kavanaugh, čím v pléne vznikla konzervatívna väčšina, vytvorila sa možnosť zvrátenia rozhodnutia Roe vs. Wade z roku 1973, ktoré v USA legalizovalo potraty. Vo viacerých štátoch USA sa zákony odvtedy tak uvoľnili, že Spojené štáty dnes patria iba medzi sedem krajín vo svete, ktoré umožňujú vykonanie potratu aj po 20. týždni tehotenstva.

Zatiaľ čo nová situácia vyprovokovala niekoľko liberálnych štátov, aby schválili alebo pripravili ešte väčšie uvoľnenie potratovej legislatívy (New York a Virgínia), čím si chcú svoju pozíciu upevniť, niekoľko ďalších z vnútrozemia krajiny pripravuje legislatívu, ktorá ide opačným smerom.

Snemovňa reprezentantov štátu Arkansas vo štvrtok minulého týždňa schválila zákon, ktorý by umožnil vykonanie potratu len za podmienky, ak by šlo o záchranu života matky. Zákon by taktiež zaviedol trestný čin vykonania potratu, za ktorý by sa zodpovedali lekári vykonávajúci tento zákrok.

Znenie zákona vychádza z arkansaskej ústavy, ktorá vo svojom 68. dodatku priznáva „ochranu života každému nenarodenému dieťaťu od počatia po narodenie v rozsahu, aký umožňuje federálna ústava“. Keďže však stále platí rozhodnutie Najvyššieho súdu v prípade Roe vs. Wade z roku 1973, potraty sa v Arkansase umožňujú.

Najvyšší súd USA už raz napravil svoje rozhodnutie – pri ochrane černochov

Arkansaskí zákonodarcovia upozorňujú, že zvrátenie rozhodnutia Najvyššieho súdu nie je v americkej histórii novou vecou. Vyzývajú Najvyšší súd, aby svoje rozhodnutie zmenil podobne, ako to už raz urobil vo veci ochrany práv černochov. Zdieľať

Arkansaskí zákonodarcovia v podkapitole svojho zákona upozorňujú, že zvrátenie rozhodnutia Najvyššieho súdu nie je v americkej histórii novou vecou. V texte zákona vyzývajú Najvyšší súd, aby svoje rozhodnutie zmenil podobne, ako to už raz urobil vo veci ochrany práv černochov. Najvyšší súd totiž najprv v prípade Dred Scott vs. Sandford v roku 1857 ich práva poprel a až neskôr aj na základe tlaku prezidenta Lincolna a abolicionistov svoje rozhodnutia postupne menil.

„Najvyšší súd sa rozhodnutím v prípade Dred Scott dopustil vážnej nespravodlivosti a zločinu proti ľudskosti, keď Afroameričanom odoprel status ľudskej bytosti,“ uvádzajú arkansaskí zákonodarcovia v prijatom zákone. Pripomínajú rozhodnutie Brown vs. Board of Education z roku 1954, ktorým Najvyšší súd vyhlásil za neústavné tie štátne zákony, ktoré pre čiernych a bielych študentov zriaďovali oddelené školy. Súd vtedy zvrátil svoje pôvodné rozhodnutie Plessy vs. Ferguson z roku 1896, ktoré segregáciu schvaľovalo.

Arkansaský zákon tiež uvádza, že rozhodnutia Najvyššieho súdu vo veci potratov „neprijali vedci, sudcovia ani americký ľud, čo vidieť na tom, že tieto prípady sú stále najkontroverznejšími prípadmi americkej histórie a súčasnej doby“, že „nové vedecké dôkazy od roku 1973 preukazujú, že život sa začína v momente počatia a že dieťa v ženskom lone je ľudskou bytosťou“, že „vedecké dôkazy a osobné svedectvá hovoria o silnej ujme, akú potraty spôsobujú ženám“, že „verejné postoje uprednostňujúce adopciu vytvorili v USA kultúru, v ktorej mnohé rodiny čakajú dlhý čas na možnosť prijatia novorodenca“.

V závere podkapitoly zákon „dôrazne vyzýva, aby Najvyšší súd urobil správnu vec, ako ju urobil v jednom zo svojich najväčších rozhodnutí Brown vs. Board of Education, ktoré zvrátilo 58-ročný precedens v USA, a aby odvolal, zrušil, zvrátil a anuloval rozhodnutia Roe vs. Wade, Doe vs. Bolton a Planned Parenthood vs. Casey“.

Zaujímavé je, že zákon schválila snemovňa reprezentantov veľkou väčšinou 72 k 20 (8 nehlasovali). Zákon už schválil aj arkansaský senát, a to takisto veľkou väčšinou 29 k 6. Zdieľať

Zaujímavé tiež je, že zákon schválila snemovňa reprezentantov veľkou väčšinou 72 k 20 (8 nehlasovali). Zákon pritom začiatkom februára už schválil aj arkansaský senát, a to takisto veľkou väčšinou 29 k 6. Musí ho ešte podpísať arkansaský guvernér, republikán Asa Hutchinson, očakáva sa, že k tomu dôjde tento týždeň.

Inzercia

Počas rokovania sa Dan Douglas, ktorý nakoniec hlasoval proti, pýtal predkladateľky Mary Bentleyovej, či by zákon znemožnil vykonanie potratu aj v prípade, ak by vyšetrenia preukázali vážne zdravotné poškodenie dieťaťa do 20. týždňa. Takýto prípad sa totiž stal jeho neteri a jej lekár jej vtedy povedal, že dieťa by po narodení prežilo iba dva až tri dni, aj to vo veľkých bolestiach. Bentleyová mu odpovedala, že by to nebolo umožnené, a doplnila, že na základe svojej 10-ročnej praxe v detskej nemocnici vie potvrdiť, že niekedy sa dieťa aj so zdravotným poškodením dokáže zachrániť. „Zázraky sa stále dejú a v tejto nemocnici som ich videla príliš veľakrát.“

Liberálna Americká únia občianskych slobôd (ACLU) v nadväznosti na prijatie zákona vyhlásila, že ide o „extrémny útok na ženy a ich zdravie“ a ak ho guvernér podpíše, „ACLU je pripravené brániť arkansaské ženy a ich reprodukčné práva“. ACLU teda zákon pravdepodobne napadne na súde.

Zákon o bití srdca dieťaťa

S podobnou iniciatívou prišli aj zákonodarcovia v Kentucky. Senát tohto štátu 14. februára schválil zákon, ktorý zakazuje vykonanie potratu po tom, čo je dieťaťu zistené bitie srdca (približne šiesty týždeň tehotenstva), pričom takáto detekcia bude pred každým potratom zákonom požadovaná. V prípade medicínskej núdze sa umožnia výnimky týkajúce sa napr. ohrozenia života matky. Zákon prešiel v senáte vo vysokom pomere hlasov 31 k 6.

Senát v Kentucky 14. februára schválil zákon, ktorý zakazuje vykonanie potratu po tom, čo je dieťaťu zistené bitie srdca (približne 6. týždeň tehotenstva). Zdieľať

Počas rokovania o zákone v senátnej komisii vystúpila April Lanhamová, žena žijúca v okrsku predkladateľa Matta Castlena, ktorá bola aktuálne v 18. týždni tehotenstva. Zákonodarcom pomocou tzv. dopplerovho zariadenia umožnila vypočuť si bitie srdca svojho dieťaťa, čo viacero účastníkov opísalo ako veľmi silný moment.

Zákon sa teraz posunul na rokovanie v snemovni reprezentantov, čo je druhá komora kentuckého parlamentu. Podobne ako v prípade Arkansasu aj tu sa pracovník štátnej pobočky organizácie ACLU vyjadril, že podľa jeho názoru tento zákon porušuje Ústavu USA a ak bude definitívne schválený, napadnú ho na súde.

Podobné legislatívne iniciatívy, ktoré by chránili nenarodené deti od momentu bitia ich srdca, plánujú však aj zákonodarcovia v štátoch Florida, Mississippi, Ohio, Južná KarolínaTennessee. Nie je to nová vec, keďže v minulosti už Arkansas a Severná Dakota schválili zákony o bití srdca novorodenca, no oba boli zrušené federálnymi súdmi. Podobný zákon v januári tohto roku zrušil federálny sudca aj v prípade štátu Iowa.

Ako dopadnú ďalšie pro-life iniciatívy, ktoré majú vo viacerých štátoch vysokú podporu, ukážu najbližšie mesiace. Nové zloženie Najvyššieho súdu dáva nádej, že pro-life argument môže prevážiť.

No ak by sa niektoré z týchto iniciatív do jeho pléna nakoniec aj dostali, výsledok je stále otázny. Najvyšší súd totiž 7. februára tohto roku (teda už v novom zložení) zrušil sprísnenie potratov, ktoré prijali zákonodarcovia štátu Louisiana. Hlasovanie deviatich sudcov dopadlo v pomere 5 ku 4, pričom k liberálnej strane sa priklonil konzervatívny John Roberts a je možné, že po sudcovi Kennedym prevezme rolu tzv. „swing vote“, teda premenlivého hlasu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame