Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. január 2019

Andrej Danko – slovenský Einstein?

Čo ak je to s vedeckou činnosťou Andreja Danka celkom inak? (Fejtón)
Andrej Danko – slovenský Einstein?

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko počas rokovania 39. schôdze NR SR 13. decembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Slovenskej národnej strane (SNS) a jej predsedovi Andrejovi Dankovi sa vyčíta množstvo prešľapov, ako napríklad nedávna kauza „rigorózna práca“. Dosť ťažko argumentovať, že tieto výčitky nie sú opodstatnené. Podpredsedom SNS je historik Hrnko a aspoň ten by mohol neprajníkov presvedčiť, že kauzy podobné tej Dankovej vôbec nie sú ojedinelé, a to ani v najvzornejších demokraciách histórie a ani u najväčších velikánov vedy.

Neduhy ako nacionalizmus, xenofóbia, nenávisť k menšinám a jednotlivcom židovského pôvodu na nevyhýbali ani velikánom, ako napríklad dvom nositeľom Nobelovej ceny Philippovi Lenardovi či Konradovi Lorenzovi.

Teraz by som však chcel porovnať predsedu SNS Andreja Danka so sympatickým a právom uctievaným Albertom Einsteinom a poukázať na spoločné rysy ich publikačnej činnosti. V jednom z Einsteinových prvých článkov „O elektrodynamike pohybujúcich sa telies“, kde položil základy špeciálnej teórie relativity, tiež nie je zoznam použitej literatúry a dokonca ani jedna citácia pod čiarou. A bolo by čo citovať. Napríklad princíp relativity zaviedol Galileo Galilei, základný predpoklad o rovnakej, konštantnej rýchlosti svetla vo všetkých inerciálnych sústavách už bol vtedy viacerými vedcami experimentálne potvrdený. Všetky matematické vzťahy, ktoré Einstein získal, sa už vyskytli aj v prácach iných vedcov. On len geniálne vyhlásil, že to všetko nie sú len matematické triky, ale skutočnosť. Aby sme boli presní, Einstein v texte predsa len spomenul podnetné diskusie so svojím priateľom, nefyzikom, s ktorým si občas zašli na pohárik.

Za túto stotisíckrát citovanú a experimentálne overenú prácu však nikdy nedostal Nobelovu cenu. Žeby kvôli niektorým rovnakým nedostatkom, ako sa vyskytli v Dankovej rigoróznej práci?

Einsteinova ďalšia práca o fotoelektrickom jave by Andreja Danka isto potešila. Zoznam literatúry opomenul, zato tam už uviedol citácie pod čiarou, rovnako ako Danko vo svojej rigoróznej práci. Neodpísal síce celé strany vtedajších učebníc fyziky, ktoré by mal dať poctivo do úvodzoviek, ale prevzatý pojem, zavedený Gustavom Kirchhoffom, „žiarenie absolútne čierneho telesa“ do úvodzoviek dával všade.
Danko bol odmenený doktorátom, Einstein tentoraz Nobelovou cenou. Nemecký vedec, na rozdiel od slovenského politika, však musel na ňu čakať dlhých 17 rokov.

Aj ďalšie udalosti okolo tejto Einsteinovej práce sa takmer navlas podobali procesu udeľovania európskych grantov agentúrou pri Ministerstve školstva vedenom nominantmi SNS. Kvalitu jeho práce, ktorá sa stala jedným zo základných kameňov kvantovej mechaniky, istý starostlivo vybraný oftalmológ spochybnil a udelenie Nobelovej ceny, podobne ako udelenie dnešných grantov, bolo posunuté o rok.

Pri obsadzovaní pozícií na ministerstvách nominanti SNS používajú praktiky, ktoré akoby odkukali od vedenia patentového úradu v Berne. Einsteinov priateľ a neskôr jeho veľmi užitočný poradca v oblasti matematiky Marcel Grossmann vybavil, aby otázky na prijímacom pohovore boli presne šité na mieru pre Einsteina a aby tento budúci velikán vedy bez problémov prešiel.

Jaroslav Naď vo svojom vyjadrení pre Denník N vyčítal Hrnkovi na Ministerstve obrany, že poobede už nepodával príliš veľké pracovné výkony. Einstein ich zrejme nepodával vôbec, pretože v popoludňajších hodinách malo byť jeho pracovnou náplňou posudzovanie podaných patentov. Keďže to už všetko stihol počas dopoludnia, mohol sa teda naplno venovať svojmu koníčku – teoretickej fyzike. Počas svojej záhaľky sformuloval a napísal päť teoretických článkov, ktoré prevrátili naruby fyzikálny svet 20. storočia.

Inak protivojnový aktivista Einstein inicioval tiež vývoj atómovej bomby v USA. Doteraz celkom mierumilovný Danko zase zabezpečil nákup stíhačiek F16, tiež z USA. Einsteinove vojenské zásluhy pri urýchlení kapitulácie Japonska po zhodení atómových bômb nedosahovali zrejme tie Dankove. Einsteinovi totiž nebola udelená žiadna vojenská hodnosť, nieto ešte kapitánska. Einstein by si bol zaslúžil za svoje práce tri až štyri Nobelove ceny. Dostal len jednu. Žeby to bolo kvôli takým „drobným malichernostiam“ v jeho článkoch, pre ktoré teraz vyzývajú Andreja Danka, aby sa vzdal svojho titulu?

Inzercia

Odporúčame