Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. október 2014

Ústavný súd povolil tri otázky referenda o rodine. Nespokojné sú obe strany

Ústavný súd označil otázku o registrovaných partnerstvách za protiústavnú. Na zvyšné tri sa možno v referende pýtať. S týmto rozhodnutím je nespokojný hovorca Aliancie za rodinu, aj LGBTI aktivistka. facebook2.jpg Podporovatelia a odporcovia referenda o rodine sa dne...

Ústavný súd povolil tri otázky referenda o rodine. Nespokojné sú obe strany

Ústavný súd označil otázku o registrovaných partnerstvách za protiústavnú. Na zvyšné tri sa možno v referende pýtať. S týmto rozhodnutím je nespokojný hovorca Aliancie za rodinu, aj LGBTI aktivistka.

Podporovatelia a odporcovia referenda o rodine sa dnes vzácne zhodli. Obe strany sú nespokojné s rozhodnutím Ústavného súdu. Plénum pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej v utorok rozhodlo, že tri otázky požadovaného referenda sú v súlade s ústavou. Otázka o registrovaných partnerstvách je podľa súdu protiústavná a nemožno sa na ňu pýtať.

Aliancia za rodinu: Škandalózne rozhodnutie 

„Slušní ľudia sa dnes stali obeťou systému, Ústavný súd im zakázal povedať svoj názor na rodinu, na to, čo je rodina a my to považujeme za niečo skutočne škandalózne. Toto nie je demokracia, toto je sudcovská tyrania,“ povedal na brífingu pred prezidentským palácom hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý rozhodnutie súdu ilustroval prelepenými ústami.

Rovnako tvrdé slová zvolil bývalý minister vnútra Vladimír Palko (KDS). Prezident Andrej Kiska a sudcovia Ústavného súdu sú komplicmi v zmarení štvorotázkového referenda. Je to veľká hanba,“ napísal Palko na Facebooku.

Sklamanie nad tým, že sa občania nebudú môcť vyjadriť k všetkým štyrom otázkam, vyjadrila aj Konferencia biskupov Slovenska. „Keď bude referendum vyhlásené, budeme občanov vyzývať k aktívnej účasti,“ povedal hovorca KBS Jozef Kováčik.

Inzercia

„Vítam skutočnosť, že referendum sa konať bude. Neteší ma skutočnosť, že inštitút registrovaných partnerstiev môže byť použitý ako trójsky kôň,“ reagoval na rozhodnutie Ústavného súdu predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka.

Aktivistka Schlesinger: Blížime sa k norimberským zákonom

Z opačných dôvodov je s verdiktom Ústavného súdu nespokojná aj LGBTI aktivistka Romana Schlesinger. Na Facebooku napísala, že dnešok je čiernym dňom. „O právach menším bude rozhodovať väčšina. Blížime sa k novým norimberským zákonom,“ dodala Schlesinger.

Podľa SaS je referendum o rodine nezmyselné a namierené voči konkrétnej menšine. „Je rovnako zbytočné a nič neriešiace ako ústavná ochrana manželstva, ktorú nedávno schválil Smer a KDH,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Schlesinger, ktorá je členkou SaS, zamietnutie otázky o registrovaných partnerstvách interpretuje tak, že „právo na iné ako manželské zväzky je základným právom“.

Prezident Andrej Kiska, ktorý sa Ústavného súdu pýtal na súlad otázok s ústavou, by mal referendum s troma otázkami vyhlásiť v najbližších dňoch. Uskutočniť sa musí do 90 dní od vyhlásenia. Výsledky budú platné len v prípade, že sa ho zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a rozhodnutie bude prijaté nadpolovičnou väčšinou hlasujúcich.

Imrich Gazda

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.