Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. december 2018

Proliferi na škótskych univerzitách chceli byť v študentskej asociácii. Nemôžu

Cenzúra na univerzitách v tejto krajine je šíriaca sa epidémia, tvrdia pro-life študenti.
Proliferi na škótskych univerzitách chceli byť v študentskej asociácii. Nemôžu

Univerzita v Glasgowe (Foto: Flickr.com/Dani-Poli)

Jedna z najstarších škótskych univerzít v meste Aberdeen má vytvorenú sieť študentských spolkov, ktoré sa združujú v spoločnej asociácii AUSA (Aberdeen University Students' Association). Nedávno medzi nich chcela vstúpiť aj skupina študentov, ktorí sa prezentovali ako proliferi.

Aberdeen Life Ethics, ako znel ich názov, chceli vytvoriť protiváhu voči propotratovej organizácii na univerzite a umožniť diskutovať aj ľuďom s inými názormi.

Ich požiadavka pripojiť sa k asociácii však bola zamietnutá.

Dôvodom bolo, že ich názory neboli v súlade s politikou študentskej asociácie, ktorá zastáva v otázke potratov pro-choice stanoviská a nepripúšťa nijaký opačný pohľad. „Keďže sme sa otvorene hlásili ako pro-life skupina, dostali sme zákaz,“ hovoria jej členovia. Na svoje aktivity tak na rozdiel od iných študentských skupín nedostanú finančnú podporu.

Podľa pro-life študentov z univerzity v Aberdeene sa AUSA síce pýši, že je maximálne tolerantná, ale jej rozhodnutie blokovať menšinovú skupinu ukazuje pokrivenosť tejto tolerancie. „Cenzúra je narastajúcou epidémiou na mnohých univerzitách v tejto krajine a teraz sa k študentským asociáciám, ktoré selektívne potláčajú slobodu prejavu určitej časti študentov, pridala aj AUSA,“ napísali na facebooku.

„Ich ochota cenzurovať názory, s ktorými nesúhlasia, hoci ich vyjadrovanie chránia zákony Spojeného kráľovstva a Európskej únie, by mala byť desivá pre každého spravodlivého študenta, ktorý verí, že slobodná výmena myšlienok je pre univerzitnú komunitu nevyhnutná. Pro-life stanoviská sú tu nepopulárne, ale plne chránené zákonom. Právo slobodne sa vyjadrovať musí byť uplatniteľné pre všetkých.“

Vedúci univerzitnej študentskej asociácie AUSA Lawson Ogubie vraví, že fungujú v rámci pro-choice politiky, ktorú si vybrali členovia študentskej rady. „AUSA je solidárna s ľuďmi, ktorí hľadajú bezpečný a legálny prístup k potratom a antikoncepčným prostriedkom.“ Študenti podľa neho môžu demokraticky predkladať návrhy na zmeny v politike asociácie.

Inzercia

K téme:
Keď lúzri ovládnu univerzity Zdieľať

Prípad z univerzity v meste Aberdeen nie je ojedinelý.

Členstvo v združujúcej študentskej asociácii zakázali pred časom aj proliferom na univerzite v Glasgowe. Skupine Glasgow Students for Life, ktorá podporuje alternatívy k potratom a eutanázii, zamietli možnosť pridružiť sa k študentskej rade Students’ Representative Council (SRC), pretože jej ciele neboli v súlade s hodnotami študentskej rady.

„Hoci plne podporujeme slobodu prejavu, cítime, že vaša skupina prekračuje hranicu, pretože obmedzuje práva pre iných, aby si mohli vyberať, čo sa deje s ich vlastnými telami,“ odpísala v liste študentská rada proliferom. „Samozrejme, máte možnosť existovať a stretávať sa ako univerzitný klub, ale obávam sa, že členstvo v SRC vám nemôžeme poskytnúť.“

V praxi to znamená, že pro-life študenti nemôžu pre svoje aktivity využívať priestory v univerzitnom areáli, nedostávajú finančnú podporu, nemôžu inzerovať alebo mať svoj propagačný stánok. „Členstvo nám tiež poskytuje určitý štatút legitimity v rámci univerzity, ktorá by mala byť umožnená všetkým skupinám, bez ohľadu na ich názory,“ tvrdia proliferi.

Voči rozhodnutiu študentskej rady podali sťažnosť. „Je to útok na slobodu prejavu na univerzite, ktorá je zo zákona povinná podporovať prostredie akademickej slobody.“

Odporúčame