Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. 05. 2014, 08:28

Branislav Škripek: Treba riešiť krízu hodnôt a ochranu ľudskej dôstojnosti

Branislav Škripek je poslanec NR SR, kresťanský aktivista a prekladateľ. Do Európskeho parlamentu kandiduje na kandidátke OĽaNO pod číslom 4. branislav-skripek2.jpg Rozhodli ste sa kandidovať do Európskeho parlamentu, čo znamená, že v prípade zvolenia do značnej mier...

Branislav Škripek: Treba riešiť krízu hodnôt a ochranu ľudskej dôstojnosti

Branislav Škripek je poslanec NR SR, kresťanský aktivista a prekladateľ. Do Európskeho parlamentu kandiduje na kandidátke OĽaNO pod číslom 4.

Rozhodli ste sa kandidovať do Európskeho parlamentu, čo znamená, že v prípade zvolenia do značnej miery opustíte slovenskú politickú scénu a presuniete sa na európsku úroveň. Prečo ste sa tak rozhodli?

Neopustím slovenskú politickú scénu, iba sa zmenia moje možnosti pôsobenia na nej. V mnohom sa rozšíria o európsky rozmer, v niečom zúžia moje časové možnosti tu doma. Mojím cieľom je stále to, čo robím podľa programu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností - priblížiť vysokú politiku k ľuďom. Na to má europoslanec vyhradený štvrtý týždeň. Tí naši doterajší to nerobili, registroval som tu iba pôsobenie Anky Záborskej. Vstúpil som na kandidátku do eurovolieb po skúmaní a rozlišovaní tohto kroku a pochopil som, že je to potrebné pre Slovensko, aj európske smerovanie. Chcem otvorene a nekompromisne hovoriť o rešpekte voči Bohu. Bez svedkov Ježiš Kristus nemá hlas. EP sa stáva miestom, ktoré už dnes ovplyvňuje bežný život všetkých obyvateľov členských krajín EÚ. Veľmi som si uvedomil, ako málo kresťanov je v politike EP a že ich hlas nie je veľmi počuť. Bolo to vidno hlavne pri spravách ako Estrela, Lunaček a pod. Som členom etablovaného hnutia ECPM (Európske kresťanské politické hnutie), takže tam už teraz mám spolupracovníkov, čerpám zo sústredení s nimi a politickej organizácie a pôsobenia. Bolo by ťažké pôsobiť sám, som človekom tímovej práce.

EP rieši množstvo rozličných vecí, čo bude vašou hlavnou agendou, ak by ste boli do EP zvolený? Na aké konkrétne problémy sa plánujete zameriavať?

Ide mi o ochranu ľudskej dôstojnosti. Životom nemožno manipulovať nezvratným spôsobom a súčasný biovýskum stráca etiku. Z ľudského plodu robí tovar. Potom je to ochrana rodiny a manželstva muža a ženy a nedotknuteľnosť práva rodičov na výchovu detí. Budem presadzovať také nariadenia, ktoré budú dbať o ochranu života od narodenia až po prirodzenú smrť.

Potom je to sloboda vierovyznania a prejavu. Nemožno ho potláčať inými požiadavkami na individuálne právo. Vidím aj oblasť malých a stredných podnikateľov, ktorú treba podporiť, aby sme sa mali lepšie a bola vyššia zamestnanosť. Týchto treba podporovať, aby sa miestne regióny rozbehli s prácou a ekonomikou. No a v nemalej miere ochraňovať pracujúcich, ktorí sú zdieraní nadnárodnými spoločnosťami. Považujem za dôležité aj ochranu prírodných zdrojov a zabrániť ich drancovaniu, preto treba podporovať zelené energie z obnoviteľných zdrojov. Poprední vedci odhadujú, že prírodné zdroje budú vyčerpané okolo roku 2050. A posledným problémom je novodobé otroctvo, ktoré spočíva v nútení ľudí pracovať tak, ako nechcú (napr. prostitúcia) alebo sú nútení predávať svoje orgány a v horších prípadoch sú na to unesení.

Čo dnes podľa vás potrebuje Európa a Európska únia? Akú úlohu by v nej malo zohrávať Slovensko?

Aj keď niektorí tvrdia, že kríza je za nami, nie je tomu tak. Prežívame krízu hodnôt, ktorá sa odzrkadľuje aj v ekonomickej kríze. Slovensko, ako aj krajiny východného bloku, môžu priniesť spoločnú skúsenosť boja za slobodu a demokraciu a to mierovými prostriedkami. A nielen to. EÚ, ak sa chce byť prosperujúcim spoločenstvom musí sa vrátiť ku kresťanským hodnotám a presadzovať ich. A k tomu by mali spoločne dopomôcť všetci kresťanskí politici, ktorí budú v EP.

Koho okrem vás by mali vaši voliči na vašej kandidátke krúžkovať?

Odporúčam krúžkovať číslo 7, Veroniku Remišovú. Skvelá osobnosť, prolife kresťanka, mnoho rokov pracovala v Európskej komisii, vie, čo je tam treba robiť.

- lm, lo - 

Odporúčame

Festival Lumen už po 22-krát v Trnave

Festival Lumen už po 22-krát v Trnave

Už 22. ročník Festivalu Lumen tradične otvorí 6. a 7. júna 2014 kultúrne leto v Trnave. Koncept city music festivalu ponúkne trnavčanom, mladým z celého Slovenska i zahraničným účastníkom zaujímavý program na viacerých miestach. _mg_9659-2.jpg Zo zahraničných kapiel ...

Kresťania si môžu zvoliť najobľúbenejšiu knihu za rok 2013

Kresťania si môžu zvoliť najobľúbenejšiu knihu za rok 2013

Prvý ročník jedinečnej ankety, v ktorej si kresťania zvolia kráľovnú kníh, prebieha počas mája 2014 na stránke Biblika.sk. biblika_postoy2.jpg Anketa má za cieľ reflektovať aktuálnu ponuku kresťanských kníh a predstaviť ju čitateľom so zreteľom na ich potreby. Ukáza...