Mária Raučinová: Kto sú tí tolerantní, keď väčšina je fundamentalistická

Slovo „fundamentalista“ je dnes nebezpečným výrazom. Pre niekoho znamená už len niekoľko krokov k terorizmu, teda prinajmenšom terorizmus môže vyrásť na koreňoch fundamentalizmu. Aj keď sú tam ešte mnohé iné podmieňujúce prvky ako vnútorná nazbieraná agresia, osobnostné sklony, psychologická manipulácia zvonka a podobne.

Je to zložitý jav, ktorý si vyžaduje samostatný rozbor. Mne ide o to poukázať, že fundamentalista má v súčasnosti negatívne zafarbenie. Hoci pôvodne vyrástlo na slovnom základe fundament, čo znamená základ, koreň, niečo, z čoho vyrastá ostatná „duchovná stavba“.

"Žiaľ, slovo 'fundamentalizmus' po tom, ako nadobudlo hanlivý význam, sa dnes zneužíva na označenie ľudí, ktorí si udržujú svoje morálne zásady, stupnicu hodnôt, ktorými sa v živote riadia."

Zdieľať

Žiaľ, slovo „fundamentalizmus“ po tom, ako v praxi nadobudlo hanlivý význam, sa dnes zneužíva na označenie ľudí, ktorí si udržujú svoje morálne zásady, stupnicu hodnôt, ktorými sa v živote riadia, majú jasný svetonázor o vzniku a zmysle existencie sveta a človeka. Na základe tejto rozumnej sústavy poznatkov a presvedčení si uvedomujú obmedzenosť vlastnej slobody, ako aj limitovanie ľudských možností. Inými slovami, človek nemôže chcieť všetko, musí si vedieť veľa odrieknuť, ak chce svoj život prežiť hodnotne a aj šťastne.

Je to ako pri štúdiu alebo vo vedeckom raste. Mnoho vedľajších túžob si študent a vedec musia odpustiť, aby sa sústredili na svoj cieľ. Spočiatku im je ľúto, ale čím ďalej tým väčšmi sa dostávajú k hĺbke svojho poznania a nachádzajú v ňom také nepredstaviteľné naplnenie, že im postupne vôbec nepadne ťažko odmietnuť bežné radosti. Áno, možno aj toto označiť za akýsi fundamentalizmus, nespoločenskosť či neschopnosť užívať si život. Ale je to nepochopenie, pretože v skutočnosti ide o ľudí, ktorí našli zmysel svojho života a napĺňajú svoje poslanie. Iste chápete, že nejde iba o náboženské prejavy vhodné do kostolov, ale o celý životný štýl, ktorý prispôsobia svojmu poznaniu.

Takých ľudí nie je na Slovensku málo. Kým mlčali alebo boli zastrašovaní komunizmom, tak nikomu neprekážali. Ak však dnes chcú verejne poukázať na svoj rozumný životný program a porovnať ho s inými, stávajú sa „nebezpečnými fundamentalistami“, alebo aspoň v jemnejšom prípade konzervatívcami. Ja osobne odmietam takéto pomenovanie. Čím ďalej tým viac sa ukazuje, že naopak práve „modernizmus“ sa dostáva do slepej uličky. Kam nás priviedla „sloboda v sexe“? Stali sme sa otrokmi sexbiznisu, ženy konzumentkami nebezpečných hormonálnych tabliet. Namiesto slobody a „sexuálnych práv“ sme antikoncepčne závislými. Tak aká sloboda?

Alebo prístup k homosexuálnym zväzkom. Chceli sme riešiť prepadnutú demografiu a namiesto podpory manželstiev muža a ženy a ich plodnosti kráčame cestou vymierania. A zase aká sloboda? Budeme len súčasťou obchodného reťazca priemyslu umelého oplodnenia.

Tzv. nové ľudské práva nás majú uvrhnúť do neslobody a do sankcií za vyjadrenie postojov s inými základmi. V mene tolerantnosti iných práv začnú prenasledovania „fundamentalistov“. Tak kde je tá sľubovaná sloboda? Veď si len uťahujeme slučku.

"Ocenenia za ľudské práva dostávajú tí, čo šíria totalitu a ideológiu. A tí, ktorí bránia ozajstnú slobodu človeka, sú neznášanliví 'fundamentalisti'."

Zdieľať

Alebo výchova a školstvo. Vznikli rozličné súkromné a cirkevné školy, ktoré mali vytvoriť zdanie pluralizmu a demokracie. Ale aký to pluralizmus, keď sa bude vyučovať iba jedna ľudskoprávna ideológia? Kde je sloboda rodičov vychovávať deti podľa svojho presvedčenia? Namiesto slobody hrozí nová ľudskoprávna totalita. Žiaľ, že sa tento nádherný pojem „práva človeka“ zneužíva na boj proti človeku.

Príkladov pribúda každým dňom. Ocenenia za ľudské práva dostávajú tí, čo šíria totalitu a ideológiu. A tí, ktorí bránia ozajstnú slobodu človeka, sú neznášanliví „fundamentalisti“. Smutné. Ale či nie je aj toto dôkazom, že sloboda už naozaj stratila svoju tvár?

Vážení vnucujúci toleranciu, sme v slepej uličke otroctva. Modernizmus akosi zostarol. Treba zmeniť výhybku, ak chceme ešte žiť v slobode.

Mária Raučinová
Autorka je publicistka, členka Medzinárodnej aliancie katolíckych ženských organizácií.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo