Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. september 2018

So Saganom aj bez Sagana. Tri dôvody, prečo sledovať preteky Okolo Slovenska

Dnes podvečer štartuje v Poprade 62. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska.
So Saganom aj bez Sagana. Tri dôvody, prečo sledovať preteky Okolo Slovenska

Na Slovensko prišiel aj víťaz vrchárskej súťaže tohtoročnej Tour de France Julian Alaphilippe. Foto: TASR/AP

Sen mnohých fanúšikov slovenskej cyklistiky ostane aj tento rok nenaplnený. Peter Sagan brázdi v príprave na majstrovstvá sveta cesty španielskej Vuelty a na domácej pôde sa ani tento rok nepredstaví.

Meno Sagan však v štartovej listine predsa len svieti. Tím Bora – Hansgrohe sa počas nasledujúcich dní bude opierať o služby Juraja Sagana. Čo prinesie 62. ročník pretekov Okolo Slovenska?

Po prvýkrát v akcii World Tour tímy

Organizátorom najprestížnejších etapových pretekov na Slovensku sa podarilo posunúť podujatie do kategórie UCI 2.1, čo v preklade znamená, že na pretekoch môžu štartovať tímy z najvyšším World Tour statusom. Premiéru na Slovensku si odbijú dva prestížne celky z „prvej ligy“.

Prvým je nemecký tím Bora – Hansgrohe, ktorý vďaka trojnásobnému majstrovi sveta snáď netreba špeciálne predstavovať. Silu belgickej cyklistickej školy demonštruje domácemu publiku formácia Quick-Step Floors. Možno sa pýtate, prečo prejavila záujem iba dvojica z osemnástky World Tour tímov. Pravda je taká, že preteky ešte stále nemajú tak zvučné meno ako ostatné podniky v kalendári.

Tímy Bora – Hansgrohe a Quick-Step Floors majú na Slovensku svoje obchodné záujmy a chcú prezentovať svojich sponzorov pred slovenským publikom. V zostave nemeckého celku pôsobia až traja Slováci – Peter Sagan, Juraj Sagan a Erik Baška, pričom ešte nedávno patril k aktívnym jazdcom aj Michael Kolář.

Sponzorom belgického Quick-Stepu je aj slovenská spoločnosť Janom, ktorej logo môžete vidieť na modrých dresoch už od roku 2011. Mimochodom, účasť potvrdil aj tím Cofidis, známy aj z Tour de France, ktorého rovnomenný sponzor takisto vstupuje na slovenský trh. Aj takto funguje zákulisie profesionálnej cyklistiky.

Holandský cyklista Niki Terpstra víťazí na 102. ročníku belgickej klasiky Okolo Flámska 1. apríla 2018. Foto: TASR/AP

Bodkovaný muž z Tour de France a víťazi monumentov

Biely dres s červenými bodkami, čiže dres pre najlepšieho vrchára, pozná vari každý, kto aspoň jedným očkom zahliadol Tour de France. V júli kraľoval francúzskym horským prémiám Julian Alaphilippe, ktorý sa predstaví v drese Quick-Stepu aj u nás.

Tento rok už stihol vyhrať prestížne preteky Valónsky šíp, kde sa mu podarilo zdolať „neporaziteľného“ Alejandra Valverdeho, ovládol prestížnu jednorazovku v San Sebastiane a uplynulý víkend sa postavil na najvyšší stupienok na pretekoch Okolo Veľkej Británie. Okrem iného si z francúzskej Tour odviezol aj dve víťazné etapy.

Inzercia

Jeho tímoví kolegovia na tom nie sú o nič horšie. Nikki Terpstra má na konte triumfy z dvoch monumentov, zhodou okolností rovnakých ako Peter Sagan. „Peklo severu“ na dlažobných kockách na ceste do Roubaix si vychutnal v roku 2014 a tento rok nenašiel premožiteľa v krátkych stúpaniach na Okolo Flámska. K tomu môžeme prirátať tri národné majstrovské dresy, ktoré sa v krajine tulipánov získavajú o niečo ťažšie ako u nás.

Domácimi titulmi je ovenčený aj Bob Jungels. Mladý Luxemburčan nezažíva práve sezónu snov, ale na jar má len tie najlepšie spomienky. V belgickom Liège sa radoval v cieli zo svojho prvého monumentu. V pelotóne si ho v drese s luxemburskou trikolórou nemôžete spliesť.

Nabitú sedmičku Quick-Stepu doplňujú klasikári Iljo Keisse, Zdeněk Štybar, belgický šampión Yves Lampaert a vychádzajúca šprintérska hviezda Fabio Jakobsen. Tím je známy aj ako „vlčia svorka“ a riadi sa heslom jeden za všetkých, všetci za jedného. Niet preto prekvapením, že v aktuálnej sezóne svieti na jeho konte už 61 víťazstiev.

Pelotón prechádza po ceste v okolí Štrbského Plesa počas 3. etapy Okolo Slovenska 10. júna 2016. Foto: TASR – Oliver Ondráš

Dvojitá lahôdka na Štrbskom plese

Nemáme Alpy, máme Tatry. Tvorcovia trate majú o čosi zviazanejšie ruky ako v alpských regiónoch, ale aj v našich zemepisných šírkach je z čoho vyberať.

Kopce sú korením cyklistiky, bez ktorého by bola jazda na dvoch kolesách podstatne ochudobnená. Tatranské stúpania budú zdolávať jazdci hneď v prvej etape a priaznivci cyklistiky majú možnosť vidieť vrchárske zápolenie s cieľom na Štrbskom plese. Aby toho nebolo málo, tak cestu k plesu absolvujú jazdci dvakrát. Táto dvojkombinácia je veľkým lákadlom a pre fanúšikov perfektnou príležitosťou vychutnať si vrchárske súboje v dvojitom balení.

Ak chcete zakúsiť atmosféru svetovej cyklistiky na vlastnej koži, oplatí sa pricestovať do Poradu už v stredu 12. septembra, kde 62. ročník pretekov otvorí kratučký prológ v centre Popradu. Zloženie záverečného pódia spoznáme po piatich pretekárskych dňoch a 696 kilometroch v nedeľu 16. septembra v Galante.

Okolo Slovenska (12. -- 16. septembra)

Prológ: Poprad -- Poprad
1. etapa: Poprad -- Štrbské Pleso
2. etapa: Ružomberok -- Dubnica nad Váhom
3. etapa: Dubnica nad Váhom -- Nitra
4. etapa: Nitra -- Galanta 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame