Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. jún 2018

Ak prídu politické tlaky, odídem

Novým moderátorom diskusnej relácie O 5 minút 12 bude od jesene Jozef Hajko.
Ak prídu politické tlaky, odídem

Foto – Jozef Hajko

Pol letnej prestávke bude diskusná relácia O 5 minút 12 obnovená s novým moderátorom. Jozef Hajko tak v septembri vystrieda Martina Strižinca, ktorý už dlhší čas avizoval, že chce s moderovaním tejto relácie skončiť.

Hajko bol šéfredaktorom týždenníka Trend, neskôr asistentom poslanca za SDKÚ Jozefa Mikuša. Je autorom kníh Nezrelá republika, Odsúdení na dohodu a Hoď do mňa kameňom. Od začiatku patrí k autorom Postoja a publikuje u nás najmä texty na historické témy.

S Jozefom Hajkom sme sa rozprávali o tom, kam by chcel O 5 minút 12 posunúť a ako je pripravený čeliť prípadným politickým tlakom. 

 

Ste vyštudovaný technik, boli ste dlhoročným novinárom, z médií ste odchádzali v roku 2000 ako šéfredaktor Trendu, potom ste dlhšie pôsobili ako politický poradca, šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska a vydali ste niekoľko kníh z historickou tematikou. Ako došlo k tomu, že budete moderovať politickú reláciu?

Práve preto, že mám skúsenosti z viacerých oblastí. Rád by som ich uplatnil práve v takej relácii, akou je O 5 minút 12. Politika zasahuje do všetkých oblastí života. Dôležité je, aby pomáhala ľuďom v konkrétnych situáciách. Mojou ambíciou je viesť politickú diskusiu práve týmto smerom. Budem nabádať politikov, aby ich vyjadrenia boli pre divákov zrozumiteľné. A aby predkladali konkrétne riešenia. Len tak sa dá potvrdiť nezastupiteľné miesto politikov v spoločnosti.

Prečo riaditeľ RTVS oslovil vás?

Asi pre moje doterajšie skúsenosti, moju nezávislosť a azda môj vek. Nie som nikomu zaviazaný a nie som ani odkázaný na to, aby som sa živil moderovaním politickej diskusie. Riaditeľ ma oslovil ako autoritu, hoci si uvedomujem, že tú budem musieť potvrdiť práve v ostrých diskusiách.

Ako dlho a ako dobre sa poznáte s Jaroslavom Rezníkom?

S pánom Rezníkom sa osobne poznám až od obdobia, keď nastupoval do terajšej riadiacej funkcie. Predtým som ho vnímal len ako manažéra vo verejnoprávnych médiách.

V ekonomických témach ste skôr pravicovo zmýšľajúci, v spoločenských skôr konzervatívne zmýšľajúci človek. Je v poriadku, keď je moderátor vo verejnoprávnej televízii postojovo zaraditeľný?

Dávno hovorím, že dobrý novinár pochybuje o všetkom. Pochybnosť však nie je cnosťou nevedomých – v ich podaní sa stáva hlúposťou. Ak pochybuje človek, ktorý veľa študuje a skúša, a ešte pritom rozmýšľa, paradoxne to cibrí jeho hodnotový systém. Áno, priznávam, že moje postoje sú dosť pevné, na druhej strane nie stopercentne. Som človek, ktorý sa nechá presvedčiť, no ten druhý sa na tom dosť narobí. V diskusnej relácii však nie je dôležitý názor moderátora, skôr schopnosť počúvať. To by mohol byť môj vklad. Ja budem pozorne počúvať.

Ako vnímate dnešnú úroveň O 5 minút 12, ktorú vedie Martin Strižinec?

Na práci Martina Strižinca oceňujem, že sa snaží viesť diskusiu v zrozumiteľnom jazyku. Niekedy to vedie k tomu, že sa politikov pýta na zásadné, zdanlivo jednoduché veci. A že sa usiluje tlmiť politické hádky v priamom prenose. Nie je to jednoduché a v tomto mienim naňho nadviazať. Ja by som chcel do relácie vniesť viac vážnosti, aby politici starostlivejšie vyberali slová a potom za ne niesli zodpovednosť. Pred divákmi, pred voličmi.

Diskusná relácia o politike O 5 minút 12. Foto: RTVS

Ako sa ale dá v takejto relácii docieliť, aby politici niesli vyššiu zodpovednosť za svoje slová?

Inzercia

Len tým, že si dobre rozmyslia, čo povedia, ak ich sleduje veľká časť potenciálnych voličov. Čím je diskusná relácia sledovanejšia, tým väčší dosah majú ich výpovede a tým viac potom vážia slová. Inými slovami chcem povedať, že sa budem snažiť, aby relácia O 5 minút 12 mala ešte vyššiu sledovanosť, ako má dnes, a aby bol jej dosah na vývoj verejnej mienky ešte výraznejší ako v súčasnosti.

Čo je podľa vás zmyslom takejto diskusie?

Politická diskusia by mala viesť k vyjasneniu postojov prítomných. Jej výsledkom môže byť odhalenie, že politik má iba populistické reči a neprichádza s konkrétnymi nástrojmi na zlepšenie stavu. Alebo môže ukázať, že iný politik má veci dobre premyslené. Privítal by som, keby sme sa stali svedkami prijímania kompromisov v priamom prenose. Rozumiem, že je to odvážny cieľ.

Pôsobíte ako kultivovaný a pokojný diskutér. To však pri debatách s politikmi, ktorí potrebujú zapôsobiť a kontrolovať diskusiu, môže byť aj slabinou.

Uvedomujem si to a upozorňoval som na to aj generálneho riaditeľa. No nech už pôsobím akokoľvek, budem sa snažiť držať v rukách moderátorské opraty. Možno sa to nepodarí hneď, veď autoritu si v akejkoľvek práci buduje človek len postupne. Toto je výzvou pre celú RTVS – stavať svoje kľúčové diskusné relácie na autorite moderátora. Ja sa o to pokúsim, dúfam, že sa mi to podarí. Riaditeľ si myslí, že áno.

Mojou snahou bude, aby sa do diskusie dostali ľudia, ktorých sme na Slovensku pred kamerou spolu ešte nevideli. Zdieľať

Do RTVS prichádzate v období, keď tamojšia žurnalistika prechádza turbulenciami. Dochádza k obmene nezanedbateľnej časti novinárov pre konflikt s vedením, odchádzajúci novinári hovoria aj o tom, že cítia aj snahu znížiť nezávislosť inštitúcie. Ako tieto udalosti hodnotíte?

Sám staviam na svojej nezávislosti a o to viac si prajem, aby sa to darilo verejnoprávnej televízii a rozhlasu. Najmä v situácii, ak sú závislé od finančných zdrojov, o ktorých prideľovaní sa rozhoduje vo vláde. V tom je nezávideniahodná pozícia najvyššieho vedenia inštitúcie – byť dostatočnou autoritou voči vonkajšiemu i vnútornému svetu.

A čo si myslíte o výpovediach novinárov?

Rozumiem novinárskemu rozmýšľaniu, mám vlastné skúsenosti ako jeden z nich aj ako človek, ktorý mal na starosti redakciu významného média ako manažér. Často sú to silné individuality a umením je presvedčiť ich, aby pracovali v prospech celého tímu. Ja som také okamihy zažil, bolo to ešte v magazíne Trend. Mnohí, ktorých doteraz stretám, na tie roky radi spomínajú. Vtedy sme boli ozaj nezávislí, vonkajšie tlaky, ak sa objavili, sme s ľahkosťou odrazili. Ako šéfredaktor som cítil podporu svojich ľudí. Niekde tu je recept na nezávislosť – všetci musia ťahať za jeden povraz.

To znie, ako keby ste za udalosťami v RTVS videli viac-menej problém len v postupe tých novinárov, ktorí z televízie odchádzajú.

V predchádzajúcej odpovedi som spomínal dôležitosť prístupu novinárov, ale aj ich manažérov. To nemožno oddeliť. Uviedol som príklad z vlastnej praxe. Dobrý tím musí pracovať ako celok. Nemám dostatok informácií na to, aby som posudzoval, kto spôsobil, že RTVS, ako hovoríte, prechádza turbulentným obdobím.

Politici majú často tendenciu podmieňovať svoju účasť tým, kto bude ich protistranou. Ako na to zareagujete, keď sa to stane?

Treba si uvedomiť, že politikov do relácie nepozýva moderátor. Na príprave relácie sa podieľa viac ľudí a moderátor má dosť roboty, aby sa pripravil na samu diskusnú reláciu. No môžem povedať, že mojou snahou bude, aby sa do diskusie dostali ľudia, ktorých sme na Slovensku pred kamerou spolu ešte nevideli. Viem, že sa to nepodarí hneď. Možno sa to ukazuje ako naivná predstava. No mojím cieľom je, aby sa relácia dostala na takú úroveň, že chýbať v nej bude znamenať pre politika vážnu potenciálnu stratu.

A keď politický tlak príde z televízie?

Som slobodný človek a mienim ním ostať aj v RTVS. Ak by prišli politické tlaky, aby som diskusiu viedol nejakým nadiktovaným smerom, odídem. Ale hovorili sme o tom a nemyslím si, že takáto situácia nastane. Nebolo by to na prospech nikoho.

Odporúčame