Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. apríl 2018

Ako sa Babiš ocitol v rohu

Čo mu pomáha v podnikaní, brzdí ho v politike.
Ako sa Babiš ocitol v rohu

Foto: TASR/AP

Popredný český komentátor napísal, že jediným riešením súčasnej situácie v Česku sú predčasné voľby, vraj radšej koniec s hrôzou ako táto hrôza bez konca. Ďalší hovorí o polročnom pate.
Aká hrôza? Aký pat? Buď každý sledujeme iný príbeh, alebo sa moji kolegovia zle pozerajú. Teraz sa, naopak, otvorila cesta k dvom riešeniam.

Rovnaké vlastnosti, ktoré Babiša doviedli k úspechu vo výrobe rožkov, salám a močoviny, ho brzdia v politike. Napríklad že nedrží slovo a podráža partnerov (ako zistili svojho času bratia Paříkovci, keď s nimi rokoval o odkúpení United Bakeries). V politike to výrazne zvyšuje „transakčné náklady nedôvery“: ak protistrana vie, že vaše slovo platí, stačí podanie ruky; ak neplatí, logicky žiada zvýšené poistky. Na to naráža Andrej Babiš neustále.

ČSSD ukázala, že nie je v takom zúfalom stave, aby urobila úplne čokoľvek. Babiš s ňou rokoval, ako keď preberal Kostelecké uzeniny (kde kúpil tretinový podiel a potom svojich partnerov tak pritlačil cez financujúcu banku, že to vzdali a svoje podiely mu lacno odpredali). Teraz odhadol, že sociálni demokrati nemajú žiadny vyjednávací priestor, takže im dal lacnú ponuku – berte alebo nechajte tak. Keď si vybrali to druhé, Babiš zjavne nemal plán B.

Aká riešenia z toho plynú? Vidím dve. Prvým je naďalej koalícia s ČSSD s podporou komunistov, lenže už za zmenených podmienok: Babiš musí vylepšiť ponuku. Jeho tím sa predčasne preriekol, že navrhne na ministerstvo vnútra neutrálnu figúru (aby rezort nespravoval ani nominant ANO ani ČSSD).

To by bývalo mohlo stačiť v prvom kole, ale už nie v druhom. ČSSD povedala, že ak sa má zmieriť s trestne stíhaným premiérom, žiada buď vnútro, alebo financie. Takže ak má na druhýkrát vzniknúť koalícia, buď v nej nebude Babiš premiérom (podľa vzoru Slovenska tomu možno hovoriť „variant Pellegrini“), alebo ním síce zostane, ale ak chce zveriť vnútro neutrálnej persóne, bude musieť sociálnym demokratom prepustiť financie.
Alebo je tu druhé možné riešenie: demokratické strany umožnia vznik druhej Babišovej vlády – opäť menšinovej a jednofarebnej – odchodom zo sály. Vláda získa dôveru, čím bude z ďalšej hry vyradený prezident a zároveň sa premiér ocitne po zvyšok volebného obdobia na krátkej reťazi (pre každý rozpočet a každý zákon si bude musieť zháňať podporu zvlášť). To je rozuzlenie, ktoré najlepšie zodpovedá výsledkom volieb: Babiš, bohužiaľ, získal dosť hlasov na to, aby predviedol svoju predstavu o vládnutí, ale nezískal ich, našťastie, dosť na to, aby ju aj naplnil.

Takéto štyri roky by mohli stačiť na vytriezvenie dostatočného množstva voličov ANO. Nie je to pat, naopak, tým sa bude Babiš ocitať v neustálom šachu. A už vôbec to nie je hrôza bez konca, iba ak pre premiéra samotného. Vlastne je to riešenie, ktoré by som mu prial najviac.

Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Inzercia

Odporúčame

Pryč s mocnářstvím!

Pryč s mocnářstvím!

Český novinár a právnik Tomáš Němeček napísal historický komiks Tomáš Garrique Masaryk očima slečny Alice a mistra Viktora. Ide o prezidentovu najstaršiu dcéru Alicu Masarykovú a básnika a politika Viktora Dyka. Prečítajte si, ako vnímali udalosti, ktoré bezprostredne predchádzali vzniku československého štátu.