Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. apríl 2018

Europoslankyňa Petirová: Vyhrážajú sa mi smrťou

Rozhovor s chorvátskou europoslankyňou o vyhrážkach, ktoré dostala od moslimov z Bosny, Belgicka a Nemecka.
Europoslankyňa Petirová: Vyhrážajú sa mi smrťou

Foto: petir.eu

Minulý týždeň som na pozvanie europoslankyne Anny Záborskej navštívil raňajky skupiny poslancov Európskej ľudovej strany (EPP), členov výboru medzináboženského dialógu. Príjemné stretnutie, priateľská atmosféra, na stole croissanty, ovocie, džús a káva, s prevahou poslancov aj novinárov z východnej Európy.

V jeden moment sa všetko zmenilo. Chorvátska europoslankyňa Marijana Petirová si vzala slovo a poukázala na  to, aká potrebná je v Európe otvorená diskusia o islame. Odkázala pritom na stav v Belgicku a nedávno prejednávanú správu o radikálnom islame, aj svoju balkánsku skúsenosť. Po tom ako začala hovoriť o finančných aktivitách rôznych organizácií zo Saudskej Arábie v susednej Bosne a Hercegovine, začala čeliť europoslankyňa Petirová hrozbe smrti, znásilnenia či únosu jej detí.

Prekvapenie prišlo až potom.

Slovo si vzal nemecký europoslanec Elmar Brok z CDU a bez toho, aby sa bližšie zaujímal o bezpečnosť svojej kolegyne alebo jej vyjadril solidaritu, ju napomenul, že EÚ predsa o islame hovorí. Potom si postavil slameného panáka, aby ubránil svoj pohľad na svet. Keď po jeho vystúpení poslankyňa Petirová opúšťala sálu, vyšiel som za ňou a urobili sme krátky rozhovor. Marijana Petirová je poslankyňou za malú agrárno-konzervatívnu stranu HSS.

Pred chvíľou ste hovorili o hrozbe smrti a znásilnenia, ktorej čelíte zo strany radikálnych islamistov. Prečo vám hrozia?

Pred dvomi týždňami sme mali na pôde Európskeho parlamentu diskusiu na pôde podvýboru pre bezpečnosť, kde zástupcovia Európskej komisie, Európskej služby pre vonkajšiu činnosť a NATO prezentovali správu o bezpečnostnej situácii v krajinách západného Balkánu. Tieto správy o. i. poukazujú na to, že Saudská Arábia a niektoré ďalšie štáty Perzského zálivu financujú aktivity 254 rôznych organizácií v Bosne a Hercegovine a ďalších krajinách západného Balkánu, ktorých cieľom je rozširovanie radikálnej vetvy islamu. Požiadala som následne zodpovedných úradníkov z Európskej komisie a NATO o bližšie informácie v tejto téme. Žiaľ, bezprostredne nato som začala dostávať vyhrážky od ľudí, ktorí samých seba predstavujú ako moslimov.

Z akých krajín pochádzajú hrozby?

Z Bosny a Hercegoviny, z Belgicka a Nemecka.

Akým hrozbám presne čelíte?

Nemôžem o tom hovoriť, o všetkom som informovala chorvátsku políciu a podpísala som vyhlásenie, ktorým sa zaväzujem, že nebudem hovoriť verejne o dôverných informáciách.

Písali už o vašom prípade chorvátske médiá?

V Chorvátsku zatiaľ nie (rozhovor sa uskutočnil v utorok 10. apríla, pozn. aut.), ale v Bosne a Hercegovine sa mu už venovali viaceré médiá.

Inzercia

Ako o prípade písali?

Bosnianske moslimské médiá na mňa, samozrejme, útočili, chorvátsko-bosnianske médiá to spájali so svojimi problémami, tamojší Chorváti problému čelia dlhodobo. Vždy keď na to upozorňujú, čelia útokom. Dostala som od tamojších Chorvátov viacero mailov, kde mi vyjadrili podporu.

S hrozbou smrti zo strany radikálnych moslimov má Európa svoje skúsenosti, známy je prípad zavraždeného holandského politika Pima Fortuyna, režiséra Theo van Gogha, pod stálou policajnou ochranou žije ďalší politik Geert Wilders, opakovanej fatwe čelí spisovateľ Salman Rushdie, teraz o hrozbe smrti hovoríte vy. Ako by sme mali na takéto hrozby reagovať?

Otvorene hovoriť o problémoch. Politická korektnosť musí ísť bokom, neexistuje nič lepšie ako otvorená diskusia. V Chorvátsku sme si nedávno pripomenuli 100. výročie uznania islamu ako náboženstva na našom území, nemáme žiadny problém s chorvátskymi moslimami, máme veľmi dobrý dialóg a spoluprácu. Problém je inde, situáciu zhoršuje zasahovanie iných krajín a formovanie islamu pod ich vplyvom. Mení sa tým aj tradičný islam, aký poznáme z Bosny a Hercegoviny, vzniká niečo nové, niečo, čo presne nepoznáme a čoho dôsledky nevieme dnes presne domyslieť. Mali by sme byť preto poctiví a mali by sme o problémoch hovoriť. A snažiť sa hľadať a ponúkať aj riešenia.

V čom vidíte problém a prečo?

Ak sa snažíme predstierať, že nemáme problémy, že situáciu maskujeme. Bola som nedávno prekvapená zo správy, ktorú schválil belgický parlament. Podľa správy, ktorá za svoj zdroj uvádza belgickú políciu, je hlavným bodom radikalizácie v Belgicku veľká mešita v Bruseli. Správu schválili viaceré strany v belgickom parlamente, ide teda o konsenzuálne stanovisko. Belgická vláda má plné právo vedieť a v prípade potreby zasiahnuť proti zahraničným zdrojom, ktoré formujú islam na belgickom území. To nie je nič protiislamské, som členkou výboru pre medzináboženský dialóg, bola som rodičmi vychovaná k tomu, že si vážim dôstojnosť každého človeka a celý život sa k tomu hlásim. V tejto téme ide o niečo iné, o popretie dôstojnosti iných a našu povinnosť chrániť dôstojnosť každého.

Dostali ste nejakú podporu alebo vyjadrenie solidarity od kolegov v Európskom parlamente?

Nie, ale zatiaľ som o tom na pôde Europarlamentu nehovorila, na dnešnom stretnutí výboru poslancov EPP pre medzináboženský dialóg som to spomenula prvýkrát. Všetky informácie som poskytla chorvátskej a belgickej polícii a bezpečnostnej službe Európskeho parlamentu. Kolegov som zatiaľ neinformovala. Trochu sa tomu aj bránim, niektorí z nich niekedy trpia nedostatkom odvahy a mohlo by ich to ovplyvniť neblahým spôsobom (úsmev).

 


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame