Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. marec 2018

Neobvyklé transakcie výrazne spájajú Vadalu s Troškovou aj s tunajšími Albáncami

V nezvyčajných prevodoch talianskeho podnikateľa, ktorého vinia z prania drogových peňazí, figurovala Mária Trošková aj vplyvné albánske rodiny.
Neobvyklé transakcie výrazne spájajú Vadalu s Troškovou aj s tunajšími Albáncami
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V nezvyčajných prevodoch talianskeho podnikateľa, ktorého vinia z prania drogových peňazí, figurovala Mária Trošková aj vplyvné albánske rodiny.

#allforjan | V práci, ktorú už nestihol dokončiť zavraždený novinár Ján Kuciak, pokračuje medzinárodný investigatívny tím. Do projektu sa zapojili Aktuality.sk, denník SME, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník TREND, televízia Markíza, televízia Joj, Český rozhlas, švajčiarsky Blic, poľský Onet a nemecký Die Welt.

Nasledujúci príbeh podozrivých prevodov spracoval TREND a Postoj.

Stíhanie Antonina Vadala, ktoré prišlo aj z talianskej strany a na základe ktorého bol včera zadržaný, vnáša do jeho prípadu ďalší rozmer. Talianska prokuratúra ho prešetruje priamo v spojení s mafiánskym spolčovaním, obchodom s omamnými látkami a praním peňazí získaných z tejto trestnej činnosti. Prokurátor, ktorý má na starosti jeho prípad, hovorí, že túto činnosť vykonávali vo veľkej miere aj mimo Talianska.

Zároveň pripomína, že v biznise ´ndranghety je veľká časť aktivít legálnych, napríklad ich obchody v oblasti poľnohospodárstva. Napríklad pašovanie drog do Talianska z Latinskej Ameriky sa dialo v rámci biznisu s ovocím.

Podľa talianskej prokuratúry bola časť zachytenej zásielky kokaínu určená aj pre Slovensko. A na Slovensku mali ilegálne získané peniaze aj oprať.

Podivné transakcie

TREND má k dispozícii materiály od zdroja blízkeho štátu, podľa ktorých robil opakovane stotisícové neobvyklé obchodné operácie aj cez slovenské firmy už v roku 2011.

Za neobvyklú je označená polmiliónová transakcia, ktorá súvisí s Máriou Troškovou. Finančný prevod 540-tisíc eur sa týka Vadalovej firmy AV-Real. V súvislosti s ním sa spomína aj M. Trošková, ktorá s firmou v tom čase nemala oficiálne nič spoločné.

Z materiálov nie je jasné, či prevod realizovala práve ona alebo mala splnomocnenie konať v mene AV-Real.

M. Trošková bola donedávna asistentkou premiéra Roberta Fica, ktorá sa zúčastňovala na rokovaniach s najvyššími predstaviteľmi štátov, napríklad Angelou Merkelovou. Vadalova AV-Real figurovala v trestnom oznámení, podľa ktorého sa cez túto spoločnosť mali presunúť tri byty v zásade s jediným cieľom – vyžiadať si vratku DPH od štátu. Na prípad upozornil v nedopísanom článku zavraždený novinár Ján Kuciak.

Podnikateľa Antonína Vadalu zadržala v utorok ráno 13. marca 2018 slovenská polícia v Michalovciach. Dôvodom je európsky zatykač, ktorý vydal súd v Benátkach. Košice 15. marca 2018. FOTO TASR – František Iván

Prudký nárast aktivity

Prevod bytov sa uskutočnil v máji 2011. Neobvyklú bankovú transakciu, pri ktorej svieti meno M. Trošková, zaznamenala banka pri AV Real v septembri 2011. V tom čase pritom M. Trošková okrem spoluvlastníctva firmy Gia Management a priateľského vzťahu s Antoninom Vadalom nemala oficiálne nič spoločné s firmou AV-Real.

Neobvyklá finančná operácia sa uskutočnila len mesiac po tom, čo Trošková začala s Vadalom podnikať v spoločnej firme Gia Management. Firmu AV-Real vtedy výlučne vlastnil A. Vadala a bol jedným z dvoch konateľov. TREND sa snažil spojiť s M. Troškovou a zistiť, prečo riešila vysoké finančné operácie na účte firmy, s ktorou nemala mať na prvý pohľad nič spoločné.

„Mária Trošková nepracuje na úrade vlády,“ prišla odpoveď z tlačového odboru. Premiér R. Fico po prevalení prepojenia M. Troškovej s A. Vadalom najskôr verejnosť informoval, že jeho asistentka sa vzdáva funkcie len dočasne. TREND tiež kontaktoval jej mamu, ktorá vzťah svojej dcéry s A. Vadalom opísala nedávno pre denník Nový Čas. No kontakt na dcéru redakcii neposkytla.

A. Vadala ešte v roku 2016 v rozhovore pre týždenník Plus7 dní, ktorý až prednedávnom publikoval TREND, uviedol, že M. Trošková pre neho pracovala a riešila aj veci v banke. Na otázku, čo bolo náplňou práce M. Troškovej, uviedol: „Pomáhala, čo bolo treba. Do banky chodila, s obchodmi, keď sme mäso vyvážali do Turecka.“

S A. Vadalom sa TRENDu tento týždeň spojiť nepodarilo, keďže je vo väzbe. Zatkli ho v polovici marca na základe medzinárodného zatykača pre drogy a pranie špinavých peňazí.

Čo robila AV Real

Na AV-Real v súvislosti s A. Vadalom upozornil zavraždený J. Kuciak. Podľa policajného uznesenia sa v máji 2011 mal uskutočniť prevod troch bytov medzi firmami okolo A. Vadalu a ďalším Talianom Antoniom Palombim. V priebehu niekoľkých mesiacov boli byty pôvodne v Palombiho firme Alto najskôr prevedené na spoločnosť Genna a následne na firmu AV-Real. Podľa odôvodnenia policajného uznesenia, ktoré získal portál Aktuality.sk na základe infozákona, zmyslom obchodov malo byť to, že Vadalova firma AV-Real, ktorá bola v reťazci tretia, dostane nadmerný odpočet DPH vo výške asi 80-tisíc eur v súvislosti s bytmi. V pozícii svedka-poškodeného to priznal pred políciou sám A. Palombi.

Zábery talianskej polície z akcie Gerry, 2017. V rámci vyšetrovania, ktoré stále prebieha, bol Antonino Vadalà označený ako potenciálne nový broker kartelu pre trh s kokaínom, a to namiesto členov, ktorí boli pozatýkaní. 

„Uviedol, že Antonino Vadala mu poradil, aby previedli byty na spoločnosť AV-REAL cez spoločnosť GENNA, s. r. o., lebo táto spoločnosť sa zaoberala predajom bytov a spoločnosť ALTO, s. r. o., nebola platcom DPH. Spoločnosť GENNA to potom mala previesť za oveľa vyššiu sumu. Týmto spôsobom, keďže AV-REAL je platiteľom DPH, pri kúpe by si to potom odpočítal,“ citoval vyšetrovateľove závery z výpovede Palombiho J. Kuciak.

Firma AV-Real vznikla len v decembri 2010. Materiály TRENDu konštatujú, že monitorovaný účet, ktorý tejto firme patril, bol založený vo februári 2011, pričom „do septembra roku 2011 účet vykazoval nízku aktivitu. Na účte boli realizované najmä hotovostné operácie v nižších sumách“. Čo potvrdzuje verziu, že napriek deklarovanej kúpe bytov firmou AV-Real nebolo v pláne za tieto byty peniaze reálne uhradiť.

AV-Real si podľa účtovných závierok uplatnila vratky DPH aj za roky 2013 a 2014, zakaždým okolo sumy 40-tisíc eur. Napriek majetku okolo dvoch miliónov eur skončila vlani firma v predĺžení, teda jej dlhy prevyšovali jej majetok a uviedla tak záporné vlastné imanie. Podľa informácií portálu Finstat.sk uvádza firma daňové dlhy nonstop od júla 2016, posledný daňový nedoplatok je 26-tisíc eur. V súvislosti s firmou je tiež evidovaných 19 súdnych rozhodnutí. Firma uvádza bežné bankové úvery v sume 750-tisíc eur.

Biznis s Albáncami

Popis firmy podľa materiálov pokračuje s tým, že „od 1. 9. 2011 došlo k zvýšeniu realizácie finančných operácií, a to prijímanie domácich platieb vo vyšších sumách. Finančné prostriedky sú zasielané z účtu Dituria-S, s. r. o., pričom po pripísaní finančných prostriedkov sú realizované hotovostné výbery a debetné prevody do zahraničia“. Dituria-S, dnes už premenovaná na Miraj, patrí Lučeneckému podnikateľovi s macedónskymi koreňmi Seatovi Aličaušimi.

S jeho firmami mali ďalšie firmy A. Vadalu realizovať aj iné neobvyklé operácie v závere roka 2011.

Inzercia

V decembri 2011 prebehol neobvyklý opakovaný presun podobnej čiastky medzi viacerými firmami, v ktorých pôsobili okrem Vadalu aj albánski podnikatelia Seat Aličauši či Husniriza Kukuli.

Prevod sumy 480-tisíc eur sa začal v decembri 2011 v Lučeneckej firme Krempos, spol s r. o., s označením „záloha na stroje a výrobu pelety“. Následne peniaze smerovali do eseročky Agra, z ktorej boli po pár dňoch prevedené do Bovinex, spol. s r. o., z ktorej prevodom na pobočke smerovali do Stavmonta-KB, s. r. o. Odtiaľ späť to Bovinexu, do Dituria-S a končili rozdelné na menšie sumy a s popisom „vrátenie pôžičky“ na účtoch fyzických osôb s prepojením na H. Kukuliho.

V decembri 2011 prebehol neobvyklý opakovaný presun podobnej čiastky medzi viacerými firmami, v ktorých pôsobili okrem Vadalu aj albánski podnikatelia Seat Aličauši či Husniriza Kukuli. Zdieľať

Firma Krempos vtedy aj teraz patrí S. Aličaušimu. Vstúpil do nej v roku 2001 spolu s H. Kukulim a v roku 2004 v nej niekoľko mesiacov pôsobil aj Muslija Besim. Za roky 2012 až 2014 firma vygenerovala dvoj- až štvornásobné zisky oproti tržbám. Potom jej výsledky začali klesať, čo S. Aličauši vysvetľuje predajom časti pôdy. Za rok 2013 napríklad firma čerpala z Pôdohospodárskej platobnej agentúry dotácie vo výške 2,6 milióna eur.

Dorubili mu daň

Podnikateľ albánskeho pôvodu Seat Aličauši TRENDu potvrdil, že v súvislosti so spomínanou sumou prebehla vo firme Krempos aj daňová kontrola, ktorá faktúru neuznala a firma musela doplatiť daň z príjmu. Obchod sa podľa neho týkal tendra v Turecku a dovozu mäsa. „Vtedy mi na účet z Turecka prišlo 30 miliónov eur. Robil som rôzne aj väčšie prevody s firmami, s ktorými som obchodoval. Suma, ktorú spomínate, súvisela s peletovňou. Mal som aj kvôli tomu daňovú kontrolu, neuznala mi celú faktúru, len 80-tisíc.“ Dodal, že sa chcel voči tomu  odvolať, ale mala to na starosti asistentka a zmeškala lehotu. Nepamätá si, že by ho niekedy v súvislosti s ekonomickými trestnými činmi vyšetrovala polícia.

Aj S. Aličauši sa pozná s M. Troškovou, povedal, že sa spoznali, keď riešili mäso v Turecku.

S. Aličauši tiež uviedol, že nakupuje dobytok s DPH na Slovensku a vyváža ho do Turecka bez DPH, keďže ide o štát mimo Únie. S tým súvisia podľa neho DPH vratky, ktoré si žiada od štátu. Aj vlani mala v jeho spoločnosti Krempos prebehnúť kontrola na DPH, ktorá skončila pred mesiacom bez zistenia pochybení, a mali mu vyplatiť vratku v desaťtisícoch eur.

Len pre zaujímavosť, neobvyklý prevod sa udial v čase, keď na prelome rokov 2011 a 2012 skolaboval daňový systém a daniari tak nejaký čas nevedeli overovať, či firmy majú skutočne právo na vratky DPH, ktoré si nárokovali.

Čudní ľudia u Albáncov

Rodiny Aličauši a Kukuli patria medzi významných slovenských podnikateľov, ktorých prepája mnoho obchodných väzieb. Rodina Kukuli, ktorú vedie macedónsky Albánec Husniriza Kukuli, pôsobí najmä v Leviciach. V meste podnikal ešte pred pádom komunizmu ako predajca zmrzliny. Dnes kontroluje tamojšie najväčšie nákupné centrum Dituria, výrazne sa angažuje v poľnohospodárstve, vlastní tiež areál textilky Slovenka.

Oficiálne si to neuvádza, no v Macedónsku financuje rovnomennú nadáciu Dituria, na ktorej čele stojí vysokoškolský profesor z Macedónska Musa Musai. Ten sa vo svojich prácach venuje aj tomu, ako veľmi povzniesla islamská kultúra Európu v čase, keď ju okupovala Osmanská ríša.

Kukuli je dnes súčasťou levickej šľachty so širokou sieťou kontaktov. Vďačí za to aj váženým miestnym rodinám, ktoré sa spolupodieľajú na jeho biznise a ktorých spojenectvo siaha ešte do čias komunizmu, keď spolu pôsobili v miestnych straníckych štruktúrach. Napríklad rodina Róberta Ešeka, Kukuliho partnera a právnika, takto spolupracovala s rodinou Bernarda Slobodníka, dlhodobého popredného policajného funkcionára v Košiciach, neskôr regionálneho šéfa NAKA a dnes riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície.

U Kukuliho začínal aj Seat Aličauši, ktorého cesty sú ešte spletitejšie a na Slovensko prišiel pred takmer dvadsiatimi rokmi. Najskôr podnikal s Kukulim v Leviciach, dnes žije a podniká v Lučenci, kde má v správe veľké množstvo pozemkov, venuje sa tiež biznisu s dobytkom. Aličaušovcom sa darí dobre. Minulé leto otvorili veľký ubytovací areál Miraj s aquaparkom s morskou vodou, mladší potomkovia sa po meste vozia na Ferrari.

Legenda biznisu s drogami

Aličaušiho začiatky na Slovensku ho však podľa vtedy uvádzaných adries pobytu a partnerstvách vo firmách prepájajú s inou albánskou skupinou, s kosovskou rodinou Muslia. Tá tu registrovala firmy na obchod s topánkami či odevmi, v ktorých mali za partnerov prvú ligu európskeho obchodu s narkotikami. V tom čase sa tu vyskytovala skutočná legenda albánskeho biznisu s drogami Nedžmedin Zeka.

Hneď po páde železnej opony sa Slovensko stalo súčasťou balkánskej cesty. Teda trasy, ktorou sa z Afganistanu či Pakistanu dostávali narkotiká cez Turecko, Bulharsko a krajiny bývalej Juhoslávie do západnej Európy. Jedna z kľúčových trás vedie cez Maďarsko, Slovensko a Česko. Zdieľať

V rámci širokej medzinárodnej spolupráce tu mal byť po dlhých rokoch príprav zaistený slovenskou políciou. Ale nepodarilo sa, zmizol v poslednej chvíli, aby sa následne stal šéfom albánskeho narkobiznisu v Taliansku. Zo známych mien z toho obdobia treba spomenúť aj chorvátsku postavu Pjetera Nikollaja, ktorý bol neskôr v Česku vo väzbe v súvislosti s pašovaním drog. „Prípad tiež sprevádzala séria vrážd, podivných úmrtí a zmiznutí,“ napísal vtedy český Týden. Aj v Česku s ním mali spoločné firmy tí istí Musliovci ako na Slovensku.

S Aličaušim a Kukulim priamo vo firmách pôsobí aj jeden zo skupiny Musliovcov, ktorých prepájajú rovnaké adresy. Aličauši však hovorí, že nevie, či ide o rovnakého človeka. Vraví tiež, že nevie kto je N. Zeka a v živote ho nestretol.

Rodiny Aličauši aj Kukuli spája aj zvláštny typ charity. Do svojich firiem zaregistrovali desiatky krajanov z albánskej časti Macedónska, ale napríklad aj z Turecka, najčastejšie ako konateľov vo svojich firmách. Táto formalita im môže pomôcť, aby sa na Slovensku mohli legálne usadiť.

Ako sa dostávajú drogy z Afganistanu do Európy. Prameň: Úrad OSN pre boj s drogovou kriminalitou.

Úloha Slovenska v albánskom narkobiznise

Slovenská úloha v európskom narkobiznise je pomerne významná. Hneď po páde železnej opony sa Slovensko stalo súčasťou balkánskej cesty. Teda trasy, ktorou sa z Afganistanu či Pakistanu dostávali narkotiká cez Turecko, Bulharsko a krajiny bývalej Juhoslávie do západnej Európy. Jedna z kľúčových trás vedie cez Maďarsko, Slovensko a Česko.

K Európe ich dopravujú Turci, podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy ich potom preberajú najmä albánske skupiny – kosovské, macedónske či priamo z Albánska. Aj transfer cez územie Slovenska sprostredkúvajú podľa centra práve tieto skupiny, ktoré majú mať kontrolu aj nad väčšinou tunajšieho „maloobchodu“ s narkotikami.

Časť zdrojov z tejto činnosti putovala aj na podporu albánskeho terorizmu či vojnových operácií v prospech Albáncov v Kosove či Macedónsku, ale aj na podporu islamistov v Európe. Turecko-albánske spojenectvo sa prenáša aj do personálneho zloženia jednotlivých klanov.

 

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.