Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. február 2018, 13:55

Verejný tlak zabral, Fico nedá súhlas na ratifikáciu Istanbulského dohovoru

Verejný tlak zabral, Fico nedá súhlas na ratifikáciu Istanbulského dohovoru

Foto: TASR/Andrej Galica

Podľa premiéra možno užitočné prvky Istanbulského dohovoru preniesť do našej legislatívy.

Verejný tlak a kampaň proti Istanbulskému dohovoru zafungovali. Premiér Robert Fico dnes vyhlásil, že pokiaľ budú existovať rozpory s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy, nedá súhlas, aby vláda ratifikovala Istanbulský dohovor.

Premiér Fico sa tiež zaviazal, že všetky užitočné prvky v Istanbulskom dohovore, ktoré zlepšujú ochranu žien pred násilím, budú prenesené do našej legislatívy.

Povedal to na štvrtkovej tlačovej konferencii s tým, že ide o spoločné stanovisko všetkých troch strán vládnej koalície. 

Práve tieto dni sa stupňuje kampaň proti ratifikácii dohovoru, jej súčasťou sú prednášky a sviečkové pochody v slovenských mestách. V nedeľu sa bude vo všetkých kostoloch čítať spoločné stanovisko kresťanských cirkví k manželstvu, rodine a Istanbulskému dohovoru.

K téme: 
Prečo by Slovensko nemalo ratifikovať Istanbulský dohovor Zdieľať

„Pokiaľ budem predsedom vlády a nebudú odstránené pochybnosti pri výklade kontroverzných ustanovení Istanbulského dohovoru, pokiaľ nebude zabezpečený úplný súlad ustanovení Istanbulského dohovoru, predovšetkým s definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy, nikdy nedám súhlas na to, aby vláda predložila tento dohovor na ratifikáciu. Opakujem nikdy,“ uviedol premiér na brífingu na Úrade vlády.

„Rovnako prijímam záväzok, pretože 98–99 percent ustanovení z tohto dohovoru je užitočných, že tieto ustanovenia porovnáme so slovenskou právnou úpravou, a tam, kde budeme cítiť, že naša slovenská právna úprava je slabšia ako medzinárodná, okamžite prijmeme všetky potrebné zákonné úpravy, aby ochrana žien, pokiaľ ide o násilie, pokiaľ ide o útlak, pokiaľ ide o terorizovanie, bola na principiálne európskej úrovni,“ povedal.

Podľa Fica má jeho vláda právo nedať dokument na ratifikáciu, pričom Slovensku nehrozia žiadne postihy. Európa sa podľa Fica môže takýmto dohovorom brániť nebezpečenstvu, ktoré prináša migrácia, nesmie však prijímať opatrenia, ktoré sú v rozpore s presvedčením a cítením ľudí v jednotlivých členských krajinách. 

Premiér vysvetlil, že pre vládnu koalíciu sú neprijateľné tie pasáže, ktoré hovoria o stereotypoch a rodovej rovnosti v zmysle odstraňovania takzvaných tradičných rolí mužov a žien v rodine. „Vyvoláva to pochybnosti. Nemôžeme niečo prijať na medzinárodnej úrovni, čo je v rozpore s Ústavou SR,“ zdôraznil s tým, že za zakotvenie ústavnej definície manželstva hlasovalo v roku 2014 viac poslancov, ako bola potrebná ústavná väčšina.

K téme:
Hriech Mariána Kuffu Zdieľať

Organizátori antikampane k Istanbulskému dohovoru oceňujú postoj premiéra Fica, no naďalej žiadajú aj stiahnutie podpisu Slovenskej republiky pod Istanbulským dohovorom.

Inzercia

Podpísaný dohovor podľa nich stále predstavuje nabitú zbraň pri hlave, ktorá čaká iba na zmenu vlády. “S touto nabitou zbraňou pri hlave sa nemôžeme zmieriť,” uviedol hovorca iniciatívy Slovenský dohovor za rodinu Erik Zbiňovský.

Slovenská národná strana dnes avizovala, že sa bude snažiť, aby Slovensko vzalo svoj podpis spod dohovoru späť. Oznámil to predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Dohovor Rady Európy má riešiť násilie na ženách a domáce násilie, kritici mu však vyčítajú pretláčanie rodovej ideológie. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská síce odložila rozhodnutie predložiť na vládu ratifikáciu Istanbulského dohovoru, aktivisti aj tak spustili vlani na jeseň rozsiahlu kampaň – a to nielen proti jeho ratifikácii, ale dokonca za stiahnutie podpisu Slovenska pod Istanbulským dohovorom z roku 2011. 

Prednáškové turné po Slovensku médiá zaregistrovali najmä vďaka kňazovi Mariánovi Kuffovi, keď ho kritizovali za konšpirácie a šírenie nenávisti. Najznámejšie video, kde známy farár zo Žakoviec hovorí na tému gender, má takmer 160-tisícovú sledovanosť. Prednášky a pochody sa doteraz uskutočnili v desiatich mestách, v niektorých na pravidelnej báze, vždy v piatok večer. 

Ministerka Žitňanská minulý týždeň na sociálnej sieti napísala, že organizátori pochodov proti Istanbulskému dohovoru robia nátlakové akcie a šíria demagógiu.

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

Slovenskí futsalisti remizovali vo svojom druhom zápase na majstrovstvách Európy v Holandsku s Poľskom 2:2. Slovenský nováčik na šampionáte zaknihoval historický zisk bodu a živí šancu na postup do štvrťfinále. Zabojuje oň vo svojom treťom zápase základnej C-skupiny v sobotu 29. januára s Chorvátskom v Groningene. (tasr)

pred hodinou

„Čím je viac pozitívnych, tým máme viac prípadov bizarných efektov prekonania covidu. Napríklad stratu čuchu, keď ho človek úplne stratí. Mnohí si ani neuvedomujú, že hľadanie si partnera a sexualita sú veľmi závislé práve od čuchu. Ľudia bez čuchu majú problém nájsť si partnera, problém fungovať s ním a strácajú aj pôžitok z jedla,“ hovorí otorinlaryngológ Pavol Šurda, ktorý pôsobí v nemocnici v Londýne.

pred 2 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva