Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. január 2018

Catherine Deneuveová obraňuje právo mužov zvádzať ženy

Francúzska herečka Catherine Deneuveová spolu s ďalšími poprednými Francúzkami tvrdí, že obvinenia zo sexuálneho obťažovania voči mužom, ktoré prišli po škandále okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina v podobe kampane #MeToo sú nespravodlivé a nemalo by sa im brániť, aby ženy zvádzali.

Deneuveová (74) je jednou zo 100 francúzskych umelkýň, spisovateliek a ďalších známych žien, ktorých otvorený list bol podľa spravodajskej televízie BBC uverejnený v utorkovom vydaní francúzskych novín Le Monde. V liste vyslovujú poľutovanie nad vlnou "verejných odsúdení (mužov)" po odhalení, že producent Harvey Weistein znásilnil alebo sexuálne napadol desiatky žien. 
      

"Mužov potrestali rýchlo, prinútili ich odísť zo zamestnania, pritom všetko, čo urobili, bolo, že sa dotkli niekoho kolena alebo sa pokúšali uchmatnúť si bozk," uvádzajú ženy v liste. 
      

"Znásilnenie je zločin, ale vytrvalé alebo neobratné flirtovanie nie je priestupok, tak ako galantnosť nie je šovinistickou agresiou," zdôrazňujú signatárky, medzi ktorými je aj spisovateľka Catherine Milletová.
      

V liste ženy tiež tvrdia, že protest proti sexuálnemu násiliu bol opodstatnený, ale zašiel až príliš ďaleko a ohrozuje ťažko vybojované sexuálne slobody. 
      

Podľa autoriek listu ide v prípade kampane #MeToo o novodobé "puritánstvo", živené "nenávisťou voči mužom". 
      

Deneuveová debutovala na filmovom plátne v roku 1957. Odvtedy nakrútila viac ako 100 filmov a získala množstvo domácich a zahraničných cien.

Inzercia

Odporúčame

Vláda sa stretne po mesačnej prestávke

Vláda sa stretne po mesačnej prestávke

Po mesačnej prestávke na prelome rokov sa v stredu opäť zíde vláda. Na programe jej 83. schôdze je prerokovanie viacerých zmien zákonov a vládnych nariadení. Ministri by mali prijať aj rad ďalších opatrení.

Denník Svet kresťanstva