Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. august 2017

Trump vybral veľvyslanca pre náboženskú slobodu. Liberálom sa nepáči

Trumpov nominant na post ochrancu náboženskej slobody sa v minulosti ukázal ako tvrdý pro-lifer.
Trump vybral veľvyslanca pre náboženskú slobodu. Liberálom sa nepáči

Sam Brownback (Flickr.com/Gage Skidmore)

„Dnes napoludnie som šiel a urobil niečo, čo milióny Američanov robia každý deň. Ak to však spravia niektorí ľudia v iných častiach sveta, môže ich to stáť život. Prijal som Eucharistiu. Ľudia vo svete čelia aj za tento skutok mnohokrát hrozbe smrti.“

To sú slová republikánskeho guvernéra štátu Kansas Sama Brownbacka, ktorého americký prezident Donald Trump nominoval koncom minulého mesiaca na post osobitného veľvyslanca pre medzinárodnú náboženskú slobodu. Bývalý senátor je známy ako presvedčený pro-lifer, ktorý v minulosti viackrát bojoval proti vykonávaniu či financovaniu potratov alebo za práva veriacich ľudí vo verejnom priestore. Za svoje kroky a obranu konzervatívnych hodnôt si vyslúžil od kritikov označenie anti-LGBTI aktivista. Nie všetkým preto jeho nominácia vyhovuje.

Úrad pre náboženskú slobodu existuje v Spojených štátoch od roku 1998 a spadá pod ministerstvo zahraničných vecí. Náplňou práce veľvyslanca je monitorovať zneužívanie náboženskej slobody vo svete, stretávať sa s náboženskými lídrami a diskutovať so zahraničnými vládnymi predstaviteľmi o zlepšení podmienok pre slobodné praktizovanie viery.

Nominácia 60-ročného Brownbacka momentálne čaká na schválenie Senátu.

„Náboženská sloboda je prvou slobodou. Je to voľba toho, čo robíš s vlastnou dušou. Som poctený slúžiť takej dôležitej veci,“ napísal Brownback na Twitteri krátko po ohlásení nominácie. „Miera prenasledovania stále narastá,“ povedal pre médiá s tým, že odkedy úrad existuje, nespravilo sa toho dosť.

Odporca potratov, nepopulárny guvernér

Brownback sa uchádzal o získanie prezidentskej kandidatúry republikánskej strany pre voľby v roku 2008. Napokon však svoju snahu kvôli slabým preferenciám a nedostatku financií stiahol.

Otec piatich detí a bývalý evanjelikál, ktorý sa stal katolíkom v roku 2002, je americkej verejnosti známy ako silný zástanca pro-life postojov. Dokazoval to aj počas doterajšej politickej kariéry.

V roku 1996 ako kongresman hlasoval za návrh zákona, ktorý definoval manželstvo ako zväzok muža a ženy. V štáte Kansas podpísal 17 pro-life návrhov, ktoré presadil do legislatívy a značne nimi obmedzil vykonávanie potratov.

Pred šiestimi rokmi zakázal potraty po 21. týždni tehotenstva. Taktiež presadil povinnosť lekára získať notársky overený podpis rodičov od pacientok, ktoré chcú podstúpiť potrat pred dovŕšením 18. roku života.

„Potraty vnímam ako najväčšiu morálnu otázku súčasnosti, rovnako ako bolo otroctvo pred 150 rokmi,“ vyhlásil.

Poisťovniam zakázal preplácať potraty, pokiaľ žena nie je v ohrození života, a lekárnikom zo zákona umožnil uplatniť výhradu vo svedomí a odmietnuť poskytnúť abortíva.

Inzercia

Pred dvomi rokmi sa mu podarilo presadiť zákaz vykonávania potratov metódou dilatácie a extrakcie (pozn. rozšírenie krčka maternice a vyberanie dieťaťa kúsok po kúsku), praktikované do 24. týždňa tehotenstva. Kansas bol v tomto smere prvým štátom USA. Samotný Brownback ho označil za najviac pro-life štát v rámci Spojených štátov. 

„Nikdy nebude pravdou, že potrat je právo,“ povedal pred pár mesiacmi. „Naše práva pochádzajú od Boha a medzi nimi je právo na život, nie na jeho zničenie.“

Po prevalení škandálu potratárskej korporácie Planned Parenthood s predajom orgánov nenarodených detí sa snažil vo svojom štáte zablokovať jej financovanie z daní. „Nebudeme viac posielať peniaze našich ťažko pracujúcich obyvateľov na financovanie priemyslu, ktorý nerešpektuje život a znásilňuje morálne presvedčenie našich ľudí,“ uviedol vtedy v stanovisku. Organizácia však zažalovala štát a federálny sudca jej dal za pravdu.


Sam Brownback počas neúspešnej kampane, v ktorej sa usiloval o nomináciu republikánov na prezidentské voľby v roku 2008. Foto – Flickr.com/IowaPolitics.com

Brownback takisto v minulosti viackrát kritizoval praktiky homosexuálov, ktoré idú podľa jeho slov proti kresťanskému učeniu a prirodzenému zákonu. Práve z tohto tábora sa tak po oznámení jeho nominácie ozývali protestné hlasy.

„Menovanie guvernéra Brownbacka podporuje diskrimináciu, nie náboženskú slobodu,“ uviedla v stanovisku Human Rights Campaign (HRC), najväčšia organizácia v USA bojujúca za práva LGBTI ľudí. Podľa nej bude Brownback, ktorého označila za anti-LGBTI politika, pokračovať „v diskriminačnej ideológii Donalda Trumpa“.

Vo vlaňajšom prieskume New York Times vyšiel ako najmenej obľúbený guvernér v rámci USA. Hlavným dôvodom môže byť jeho daňová politika, ktorou priviedol Kansas do stavu, že nízke príjmy štátu spôsobené daňovými škrtmi ohrozovali existenciu tamojších škôl a iných programov.

„Som hrdý, že sme sa počas môjho guvernérskeho pôsobenia skutočne posunuli k štátu kultúry života,“ vyzdvihol svoju úspešnejšiu časť práce Brownback.

V minulosti sa tiež viackrát ozval v prípadoch, keď sa porušovala náboženská sloboda vo svete. V roku 2010 odsúdil iránsku vládu za štátom sponzorované prenasledovanie náboženských menšín a zasadzoval sa za prepustenie väznených náboženských predstaviteľov.

Dva roky predtým bojoval proti znesväteniu židovského cintorína v Litve, ktorý bol ohrozený stavebným projektom. Vyslovil sa takisto proti perzekúciám náboženských menšín v Rusku a odsúdil genocídu v Sudáne spáchanú počas ozbrojeného konfliktu v Darfúre.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame