Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
10. apríl 2012

KULTUREVUE: 22 hláv

22hlav-text_mala.jpg Je smutné, ak národ nemá hrdinov. No ešte smutnejšie je, keď ich má, no netuší o nich. Tak nejako by sa dali zhrnúť moje prvé dojmy po zhliadnutí nového dokumentárneho filmu režiséra a súčasne scenáristu Matúša Demka, ktorý sa práve dostáva do rad...

Je smutné, ak národ nemá hrdinov. No ešte smutnejšie je, keď ich má, no netuší o nich.

Tak nejako by sa dali zhrnúť moje prvé dojmy po zhliadnutí nového dokumentárneho filmu režiséra a súčasne scenáristu Matúša Demka, ktorý sa práve dostáva do radov slovenskej verejnosti. Režisérovo meno je stálym čitateľom tohto portálu viac než povedomé a netreba ho preto ďalej predstavovať.

Zdokumentovaný príbeh, ktorý sa odohral v rannom období nástupu komunistického režimu v Československu, je trochu nezvyčajným príbehom. História tretieho odboja na Slovensku je totiž tvorená hrdinskými činmi ľudí, ktorí zväčša stáli od počiatku svojho konfliktu s komunistami na strane protikomunistickej barikády. Či už to boli hrdinské činy príslušníkov cirkví, kulakov či iných tzv. triednych nepriateľov, neboli to činy ľudí, ktorí by boli formálnou súčasťou komunistického štátneho aparátu. Rád by som zdôraznil slovo formálnou. Posledné roky života hlavných hrdinov Bernarda Jaška a Pavla Kalinaja totiž síce boli spojené s ich príslušnosťou v režimnom Zbore národnej bezpečnosti (ZNB), no napriek tomuto faktu ostali obaja verní svojmu svedomiu a s komunistickou ideológiou mali ako úprimní kresťania problém sa stotožniť. Ba zašli ešte ďalej, keď sa voči nej aktívne vzopreli.

Bernard Jaško, rodák z Černovej pri Ružomberku, z pozície svojej funkcie v Zbore varoval koncom štyridsiatych rokov minulého storočia cirkevných predstaviteľov na Slovensku pred pripravovanými perzekúciami zo strany štátnej moci. Pri tomto odvážnom a úctyhodnom čine mu asistoval aj Pavol Kalinaj, takisto príslušník ZNB a rodák zo spišských Bijacoviec a mnohí ďalší statoční muži (Uhrín, Hajdín, Lisický atď.). Po prezradení celej akcie nastalo rozsiahle zatýkanie a kruté vyšetrovanie, ktoré viacerým podlomilo zdravie ešte predtým, než sa ocitli na samotnej lavici obžalovaných. Časť súdených mužov však s prípadom nemala pravdepodobne nič spoločné, keďže sa navzájom ani nepoznali.

Inzercia

Ako zaznelo v dokumente, počas súdneho procesu tŕpli rodiny dvadsiatich dvoch odsúdených, či práve ich syn, manžel alebo otec nedostane za trest slučku na krk. O životnom osude odsúdených vo filme autenticky vypovedajú ich rodinní príslušníci a rovesníci, keď popisujú ich charaktery a hodnotia ich osud. Celkovú atmosféru tej doby navyše výstižne dokresľujú komentáre dnešných profesionálnych historikov a podarené zábery so strihom kameramana Jakuba Kršku.

Film 22 hláv má viacero okamihov, pri ktorých je dôležité vnímať pozorne každé slovo. Medzi silné okamihy patria chvíle, keď dcéra jedného z popravených číta posledné vety, ktorej jej otec ako malému dievčatku na pamiatku napísal. Mrazivý je aj popis chvíľ tesne pred popravou, keď príbuzní Bernarda Jaška túžia po poslednej rozlúčke s ním. Pri záberoch kamery na originálne prosby príbuzných o milosť sa človeku nechce veriť, že ešte pred pár desiatkami rokov ľudský život pre mocipánov v našich končinách nič neznamenal.

Autorova dokumentárna prvotina predstavuje pozoruhodné pokračovanie silnej vlny slovenskej filmovej dokumentárnej tvorby posledných rokov. Je výborné, že svedectvá o statočnosti, nezlomnej vôli a pokore starších generácií filmovo sprostredkovala práve nastupujúca generácia. Totiž posledné, čo si títo ľudia s pohnutými osudmi zaslúžia, je to, aby sme na nich zabudli.

Dušan Čurila

 

Odporúčame

KOMENTÁR: O vlažnosti týchto dní

KOMENTÁR: O vlažnosti týchto dní

vlaznost-nesloboda-text-mala.jpg Medzi oknami južnej strany levočskej radnice sú už storočia namaľované symbolické zobrazenia piatich občianskych cností. Striedmosť. Opatrnosť. Trpezlivosť. Spravodlivosť. Odvaha. Skutočne nadčasové hodnoty a najmä posledná z nich. Spo...

KULTUREVUE: Matky

KULTUREVUE: Matky

matky2mala.jpg Porodiť dieťa v gulagu je samo osebe silná téma. Pavol Rankov (na obr. dolu) z nej vo svojom najnovšom románe Matky nič nestratil, naopak, potiahol ju do roviny materstva vôbec. Tému románu by vystihol aj názov Formy a špecifiká realizácie materstva v h...

KULTUREVUE: Adam Michnik - Plávať proti prúdu

KULTUREVUE: Adam Michnik - Plávať proti prúdu

adam_michnik.jpg Poliaci sú v rámci Európy špecifickým, tak trochu komplikovanejším národom, ktorého špecifikum a paradoxy nie je možné dobré pochopiť bez poznania jeho histórie, bez poznania kontextu, v ktorom sa poľský národ formoval. Esejistika a publicistika histo...