Fico začína Danka rituálne lámať

Fico začína Danka rituálne lámať

Robert Fico a minister obrany Peter Gajdoš počas včerajšej spoločnej tlačovej konferencie. Foto: Jakub Kotian/TASR

Premiér pritvrdil, chce sa votrieť medzi Danka a jeho ľudí.

Andrej Danko v pondelok vypovedal koaličnú zmluvu, aby si zlepšil pozíciu, a nepodarilo sa mu nič. Absolútne nič.

Nedokázal prekryť škandál svojho ministra Plavčana, nedokázal zmeniť tému, nedokázal pritlačiť Smer alebo Most, nedokázal dokonca ani vysvetliť, prečo vypovedal koaličnú zmluvu.

Pritom stačilo tak málo, hrať na reštart (ako sa tváril), začať od seba a mohlo to pre neho dopadnúť dobre. Mohol si udržať kontrolu nad ministerstvom školstva, pravda, musel by súhlasiť, že zastavené eurofondy príde „pomáhať“ procesovať premiérov človek. Mohol tiež ťažiť z toho, že by žiadal okamžitý odchod Kaliňáka a zastaviť rýchlostnú cestu na juhu Slovenska, s odbornými argumentmi, samozrejme. Zatlieskali by mu mnohí, v strane aj na ulici.

Lenže Danko len obviňoval, sťažoval sa a hovoril čosi, čím len spochybňoval sám seba.

SNSáci nevedia hrať šach ani schovávačku. To prvé dokazuje Danko, ktorý nevie Fica dostať pod tlak, nedokáže ho dostať ani na koaličnú radu, ktorú chce mať na svojej pôde (pozri dnešné zrušenie Ficovej účasti na koaličnej rade v parlamente), a nedokáže ani nastoliť tvrdú požiadavku. Zákaz vyjadrovania sa k iným ministrom, za čo ho vysmial minister Maďarič, je paródia politiky.

Jeho minister Plavčan, ako ukázala reportáž TV Markíza, je chodiaci problém, ako krčmový lapač na muchy priťahuje problémy a vyzerá zle, keď hovorí aj keď nehovorí. Nedokáže zvolať tlačovku, zareagovať ani mlčať. Ak by zostal po tom všetkom ministrom, je to urážka aj negramotných voličov.  

No najväčší problém, kvôli ktorému mu Fico nemôže dať voľnú ruku, je, že Danko nemá na to, aby sfunkčnil štyri výzvy za stámilióny eur, ktoré Slovensku kvôli neporiadku na ministerstve školstva zablokovala Európska komisia. Ide o taký objem peňazí, ktorý v rámci riadenia cash-flow krajiny už môžu pocítiť aj na ministerstve financií.

Smer sa preto zaktivizoval. Začal oslabovať Danka aj v jeho strane. Včera bol premiér Fico na ministerstve obrany, kde urobil spoločné vyhlásenie s ministrom Gajdošom, dal tým odkaz nominantom aj firmám prisatým na SNS.

Smeráci komunikujú aj s poslancami SNS, chcú tým Danka definitívne oslabiť. Ten k tomu sám prispieva, keď svojich straníkov dráždi nielen konfliktom s Ficom, ale aj za každú cenu vlastnými a s vysokou mierou neúspešnými kandidátmi na županov, čo SNS ešte viac oslabí. V kuloároch počuť, že to Danko robí úmyselne, aby starej garde ukázal, akí sú slabí. Problém je, že na maoistickú taktiku „čím horšie, tým lepšie“ treba byť Maom. A to Andrej Danko nie je.

Stačí, aby Kotleba zakričal, že Danko SNS predal Maďarom, a pochopia aj voliči SNS.

Čo môže ďalej nastať?

Fico zjavne hrá o také znemožnenie Danka, aby si už nikdy žiadnu rebéliu nedovolil. V Smere sú presvedčení, že kvôli takejto veci vláda nepadne. Rátajú s tým, že to isté si myslia poslanci aj sponzori SNS. A teda že ide iba o rituálne zlomenie Andreja Danka.  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo