Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. 06. 2017, 08:02

Kiskov veľký otáznik

Z prostredia Andreja Kisku preniká, že už nebude druhýkrát kandidovať na prezidenta.
Kiskov veľký otáznik

Foto: EU2016SK/flickr.com

Považujme túto informáciu pre potreby tohto textu za špekuláciu, voľby sú až v roku 2019, Kiska je len v polovici svojho mandátu, všeličo sa ešte môže zmeniť.

Napriek tomu, keďže o tejto možnosti hovoria viaceré zdroje plus existujú aj nepriame indície, stojí to za malé pozastavenie.

A poviem to priamo, hoci s Kiskom vo viacerých témach nesúhlasím a som z jeho verejného pôsobenia sklamaný, bolo by to zlé rozhodnutie. Nejde mi teraz o Kiskove idey alebo jeho lenivosť v úrade, jeho pôsobenie som si predstavoval trochu inak, ale o samotný vzťah k politike.

Svojím nedávnym rozhodnutím nezaložiť vlastnú stranu Kiska svojich tvrdých priaznivcov sklamal. Teraz by ich, myslím si, nahneval.

Ale nejde len o nich, ide o viac, svojím spôsobom o samotnú politiku. Každého politika charakterizuje aj to, ako z politiky odíde, niekedy preto, že to ukáže, akými zbraňami bojoval, inokedy preto, čo mu zlomilo krk, čím sa potvrdí niečo, čo nie vždy vidieť alebo čo nemožno preukázať. Skrátka veľký politik neodchádza, ale prehráva.

Iste, môžu existovať vážne dôvody, prečo z politiky odísť aj dobrovoľne.  Môžu, ale sú veľmi vzácne.  Politiku nedefinuje iba vzťah k moci, často taký korumpujúci, ale aj prijatie istého predpokladu, o ktorom sa toľko nehovorí. Každý vrcholový politik musí prijať záväzok, že záujmy spoločenstva a štátu, kedysi by sme povedali politickej obce, stoja vyššie ako záujmy jednotlivca alebo jeho rodiny. Preto musí byť politik pripravený prinášať obete.

Existuje na to nespočetné množstvo dôkazov, stačilo by, aby ste sa porozprávali s manželkami alebo deťmi vrcholových politikov. Politika často a veľmi zásadne ničí rodinný život politikov, niekedy z dôvodu charakteru a slabosti samotného politika, inokedy z objektívnych dôvodov, najmä nedostatku času na jeho najbližších.

Lenže ak má byť politika služba a ak si to služba vyžiada, inak to – žiaľ – ani byť nemôže. Je to vysoká cena, ale patrí k verejnému životu.

Politik, ktorý hovorí o krajine, vlastenectve či zodpovednosti, ju musí prijať. Je to bazálna vec politickej a osobnej integrity.

Keby Kiska druhýkrát nekandidoval, vyslal by opačný odkaz. Mnohých by to potom logicky viedlo k úvahe,  prečo vlastne chcel byť prezidentom, aký bol motív, ktorý ho viedol do politiky. Najmä ak hovoriť o službe by sa nie celkom dalo.

Kiskov odchod zo scény by mal, samozrejme, viacero ďalších vážnych dôsledkov.

Politická pravica a parlamentná opozícia je vo veľkom rozklade, najmä liberálni pravičiari preto do Kisku vkladajú svoje nádeje, jeho odchod by znamenal nielen to, že mu na tom nezáleží, ale najmä to, že pravica by sa dostala do ešte väčšej krízy. Stratila by jedinú mocenskú inštitúciu, vplyv na personálne rozhodnutia aj istý hlas v niektorých témach.

Samozrejme, že by to ovplyvnilo ďalší vývoj spektra, malo by to asi vplyv na to, kto by bol prezidentským kandidátom Smeru (aj keď tam vyzerá favorit dosť jednoznačne), malo by to vplyv na vývoj vzťahov v pravici aj možné hry s niečím novým.

To, samozrejme, nemusí znamenať nič pozitívne. Keby sa napríklad pokúsila o politický come-back Iveta Radičová (ako o tom občas počuť bratislavskú šuškandu), rozklad pravice by nabral nové tempo. Aj keby Radičová kandidovala a prehrala, čo je, myslím, pravdepodobné, a ešte viac keby nebodaj vyhrala.

Zhrňme si to. Ak sa Kiska rozhodne nekandidovať, poškodí viac než len svoje meno. Poškodí liberálnu pravicu, poškodí vývoj politického spektra, chaos a rozklad sa zväčší a zanechá pachuť. Stal by sa „radičovským“ politikom, to znamená niekým, kto pred zápasom uprednostní vnútornú rezignáciu a kto napriek osobnému kariérnemu úspechu po sebe zanechá spúšť.

Ak o tom niekto uvažuje v polovici funkčného obdobia, kladie už dnes za svoje meno veľký otáznik.

Odporúčame