Páni biskupi, koho mám voliť?

Po českých a moravských biskupoch zverejnili pastiersky list k parlamentným voľbám aj slovenskí biskupi. V katolíckych kostoloch bol prečítaný počas tejto nedele. List bol stručný a výstižný: okrem výzvy ísť voliť obsahoval aj pripomenutie ako voliť. Kritériom pre kresťana by mal byť „postoj strán a hnutí ku kresťanským hodnotám a k spoločnému dobru“. Kým výzva ísť voliť sa stretla so všeobecne pozitívnym prijatím, poukázanie na kritéria, ktoré je nutné pri voľbe zohľadniť, sa stretlo s odporom.

Protestný hlas pozdvihli najmä bojovníci za liberálne slobody - a teda aj za slobodu prejavu – zo strany ANO. Tí právo vyjadriť svoj názor doprajú každému okrem Cirkvi. Tradične chaoticky zareagovala volebná líderka Eva Černá: „Je to silná káva, preto presadzujeme odluku cirkvi od štátu, aby sa cirkev neplietla do svetských záležitostí, preto presadzujeme, aby sa náboženstvo vrátilo na fary.“ Aký mechanizmus chce Černá použiť, aby sa „odlúčená“ Cirkev nemohla slobodne vyjadrovať k veciam verejným?

Otázkou položenou v nadpise sa na biskupov určite neobráti ani (zdá sa že) jediný (vzhľadom na neustálu prítomnosť v slovenských médiach) slovenský politológ Miroslav Kusý, bývalý člen komunistickej strany. „K stanoveným kritériám sa najviac približuje KDH,“ povedal. Z toho Kusý vyvodzuje, že biskupi rafinovane podporujú KDH. Môžu však slovenskí biskupi za to, že práve toto hnutie najviac presadzuje kresťanské hodnoty a princípy? Chce svojimi slovami Kusý povedať, že keď Cirkev každodenne bráni život od počatia po prirodzenú smrť, chráni rodinu, odmieta homosexuálne zväzky, podporuje vyučovanie náboženských právd, robí tým každodennú politickú kampaň KDH? Keď k podpore tých – ktorých ideí vyzývajú umelci, odborári, občianske združenia mala by Cirkev, ktorá nesie zodpovednosť za šírenie pokoja, práva a spravodlivosti mlčať? Alebo majú slovenskí biskupi podporovať iné hodnoty ako pápež, ktorý pri marcovom stretnutí euroľudovcov poukázal na tri najdôležitejšie životné princípy, ktorými sú ochrana života, uznanie rodiny a sloboda vzdelania? Hodnoty, ktoré presadzuje Cirkev a ktoré je potrebné zohľadniť aj pri voľbách, nie sú len kresťanské, ale všeľudské, pretože vychádzajú z prirodzeného zákona rezonujúceho v každom človeku.

Ježišove slová o tom, že strom poznáme po ovocí (porov. Lk 6, 44), platia dvojnásobne pri volebnej urne.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo