Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. august 2011

WYD: Slovenka po obede s pápežom: Zahral nám aj na cukrovom klavíri

Žilinčanka Eva Jánošíková mala počas Svetových dní mládeže (WYD) možnosť obedovať s pápežom Benediktom XVI. Aké bolo menu a čo v nej táto skúsenosť zanechala? Od tvojho piatkového obedu s pápežom ubehlo niekoľko dní. Aké dojmy v tebe zanechal? Benedikt XVI. ma úprimne zaskočil svojou dobrosrdečnosťo...

Žilinčanka Eva Jánošíková mala počas Svetových dní mládeže (WYD) možnosť obedovať s pápežom Benediktom XVI. Aké bolo menu a čo v nej táto skúsenosť zanechala?

Od tvojho piatkového obedu s pápežom ubehlo niekoľko dní. Aké dojmy v tebe zanechal?

Benedikt XVI. ma úprimne zaskočil svojou dobrosrdečnosťou a záujmom o každého jedného mladého človeka, ktorý sa obeda s ním zúčastnil. Je to pre každého nezabudnuteľný zážitok.

Ako sa ti podarilo dostať na tento obed?

O obede s pápežom sa hovorilo v kuloároch už dlhší čas. V minulosti predstavovali potencionálnych kandidátov na obed samotné biskupské konferencie. Tento rok sa organizácia svetových dní rozhodla, že vyžrebuje dvanástich šťastlivcov, ktorí budú reprezentovať päť kontinentov, aj spomedzi svojich medzinárodných dobrovoľníkov. Počas jedného informačného stretnutia, na ktorom sa zišli všetci pracujúci na prípravách stretnutia sa so Svätým Otcom, sa na záver z dvanástich čaší (polovica modrých, v ktorých sa nachádzali mená chlapcov a polovica červených s menami dievčat) vylosovali tí, ktorí budú mať šancu stráviť vzácny čas v blízkosti Svätého Otca.

K téme:
Madridský zápisník
Blog Evy Jánošíkovej o WYD
Zdieľať

Každý kontinent mali zastupovať jedno dievča a jeden chlapec. Španielsko, ako hosťujúca krajina, obdržala dve miesta. Žrebovanie bolo prekvapením pre všetkých. Medzi prvými odzeli štáty ako Spojené štáty americké, Ekvádor, Vietnam, Taiwan či Demokratická republika Kongo.

Skupina Európaniek je jednou z najväčších, a preto mi ani vo sne nenapadlo, že by mohlo oznieť moje meno. Už vopred som sa tešila a pripravovala sa, že zagratulujem jednej z mojich priateľiek z Poľska, Talianska, Francúzska a pod. Vtom však odznelo moje meno a k tomu neuveriteľný aplauz. Nemohla som tomu uveriť!

Ako prebiehal spoločný obed? Mala si možnosť prehodiť s pápežom pár slov?

Na začiatku sme Svätému Otcovi predstavili náš spoločný dar - tortu v tvare klavíra. Veľmi sa mu páčila, dokonca na kameru zapózoval a na cukrovom klavíri zanôtil zopár akordov. Potom sa s každým jedným zvítal. Usadilli sme sa k stolu a začali modlitbou pred jednom v latinčine. Každý z nás mal čas predstaviť sa a Svätému Otcovi povedať zopár slov. Po dobrom obede sme sa s ním osobne rozlúčili. Každému venoval ruženec a medailu a na záver nás všetkých požehnal.

Inzercia

Mladí po obede počas WYD v Kolíne nad Rýnom v roku 2005 definovali Benedikta XVI. ako uvoľneného, nekomplikovaného a milého starého otca, ktorý je schopný vcítiť sa do druhého. Ako si ho vnímala ty?

Ja som vo Svätom Otcovi videla otca, ktorý počúva a zaujíma sa o každého mladého osobitným spôsobom. Veľmi ma prekvapila jeho schopnosť aktívneho počúvania a záujmu.

Aké bolo menu? Je známe, že pápež miluje zákusky.

Menu bolo piatkové. Predjedlo bola typická vigílna španielská polievka s rybou, hrachom a vajcom. Druhým chodom bola ryba. Najlepší však bol zákusok.

Každý mal pred sebou obedňajšie menu. Keďže Svätý Otec nemal pri sebe okuliare, ponúkla som sa mu, že mu menu prečítam. Potom som sa ho spýtala, či mu španielská kuchyňa chutí, na čo mi odpovedal, že áno. Vzápätí však dodal, že najradšej má však talianskú, čo nás rozosmialo.

Tvoje hodnotenie skončených svetových dní?

Počas celých svetových dní bolo cítiť ulice plné mladých ľudí, ktorí nákazlivo šíria pocit radosti a úsmevu. V metre znela hudba a spev, ulice poli spestrené mnohými vlajkami všetkých farieb. Počet účastníkov záverečnej vigílie a svätej omše na letisku Cuatro Vientos mnohonásobne presiahol účasť predpokladanú organizátormi.

Imrich Gazda

Foto: sdm11.wordpress.com, twitter.com/evajanosik

Odporúčame

Svätý Ján z Avily bude novým učiteľom cirkvi

Svätý Ján z Avily bude novým učiteľom cirkvi

V sobotu na konci slávnostnej omše pre seminaristov Benedikt XVI. oznámil svoj úmysel zaradiť Jána z Avily, španielskeho svätca zo 16. storočia medzi cirkevných učiteľov. Nateraz poslednou v zozname je sv. Terézia z Lisieux, ktorú týmto titulom ocenil Ján Pavol II. v roku 1997. Rovnako ako Benedikt ...

WYD: Svetové dni mládeže pod fotoobjektívom

WYD: Svetové dni mládeže pod fotoobjektívom

Prinášame vám fotoreportáž priamo z Madridu: Nočná Barcelona Slováci vo farnosti de la Merced Mladí v Madride čakajú na metro Katechéza v kostole Sv. Anny a nádeje Čakanie na Sv. Otca pred začatím krížovej cesty na Plaza de Cibeles Dobrovoľníci v Madride koordinujú pútnikov Čakanie na Sv. Otca za...

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Keď cirkev zomiera

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Keď cirkev zomiera

Posledný pápež bude zastrelený. Bude sa volať Ján XXIX. a s jeho smrťou bude pochovaná aj cirkev. Stane sa to takto. Celý svet bude podriadený jedinej vláde na čele s generálom. Kresťanstvo bude potlačené. Jeho posledným členom bude staručký dedko žijúci v ústraní. Keď sa ubytuje v hoteli, na recepc...