Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. 04. 2006, 22:12

Talianske voľby. Tesnejšie to už asi nejde: 25 224 hlasov

Talianske voľby sa skončili. Zaujímavá predvolebná kampaň v pravom talianskom duchu vyzývala ľudí k voľbe medzi dvoma krídlami talianskej politiky. Silvio Berlusconi versus Romano Prodi. Berlusconiho Forza Italia a Prodiho koalícia, ktorá hýri všetkými farbami. Keď sa človek pozrel do slovenských no...

Talianske voľby sa skončili. Zaujímavá predvolebná kampaň v pravom talianskom duchu vyzývala ľudí k voľbe medzi dvoma krídlami talianskej politiky. Silvio Berlusconi versus Romano Prodi. Berlusconiho Forza Italia a Prodiho koalícia, ktorá hýri všetkými farbami.

Keď sa človek pozrel do slovenských novín, čakali ho zaujímavé informácie. Ako prvé som si zadovážil Hospodárske noviny. Už zďaleka sa na mňa usmieval titulok Talianske voľby vyhrala ľavicová koalícia, teda že vyhral Prodi. Tomuto tvrdeniu ale odporovali titulky talianskych denníkov, ktoré som zazrel pri ceste mestom. Kúpil som si preto aj SME. Ten zase tvrdil, že Poobede vyhrával Prodi, večer Berlusconi. To už bolo na mňa priveľa a kúpil som Pravdu. Titulok Voľby sa zmenili na balet čísel neveštil nič dobrého. Hovorí o tom, že v poslaneckej snemovni zvíťazil Prodi a v senáte Berlusconi.

Ako to vlastne v Taliansku vyzerá? Prodiho koalíciu nespája rovnaké politické zmýšľanie, ale spoločná neláska k Berlusconimu. Tento v Taliansku veľmi vplyvný človek je vo vláde od roku 2001. Jeho vplyv je cítiť na každom kroku. Mohli by sme žartom povedať, že človek býva v dome, ktorý postavila jeho firma, pracuje pre jeho podnik a pozerá jeho televíziu. Opozícia ho kritizuje za nedostatočné reformy, ekonomické problémy či jeho spôsoby.
Prodi je profesorom v Bologni a v roku 1996 zvíťazil vo voľbách, no jeho vláda vydržala len dva roky. Na pomery v talianskej politike je to však celkom uspokojivé. Berlusconimu sa podarilo dovládnuť celé volebné obdobie a veril vo svoje pokračovanie. Prodi sa teraz pokúšal poraziť Berlusconiho znovu.

Volebné miestnosti zatvorili včera (10.4.2006) o tretej. Účasť Talianov na voľbách bola tradične vysoká. Skoro 84 %. (Keby sa Slováci mohli pochváliť takými číslami.) Predbežné výsledky nehovorili v Berlusconiho prospech. Opozícia sa už vyjadrovala o konci škaredej kapitoly v talianskej histórii. Minister Claudio Scajola však odporúčal počkať na presné čísla. Večer sa výsledky začali obracať. Vyzeralo to tak, že nakoniec zvíťazí Berlusconi a jeho Forza Italia. No a dnes je to zase opačne. Romano Prodi vyhral nad Berlusconim s rozdielom 25 224 hlasov a prisľúbil zostavenie vlády, ktorá bude schopná vládnuť celých päť rokov napriek svojej rôznorodosti. Ja tomu neverím. (Čoskoro sa môžeme tešiť na nové voľby.)

Prodi sľubuje nové reformy, ktoré zrýchlia taliansky hospodárky rast. Súčasne talianska ekonomika rastie len 0,6 % ročne. Chce zvýšiť úľavy pre rodiny s deťmi a zachovať terajší vek odchodu do dôchodku. Tiež sľuboval stiahnutie talianskych vojakov z Iraku v čo najkratšom čase. Je za pokračujúcu európsku integráciu a asi podporí prijatie novej euroústavy.

Michael Jurkovič

Odporúčame

Charizmatický pontifikát

Charizmatický pontifikát

Je ťažké ponúknuť kompletný prehľad dlhého pápežstva Karola Wojtylu: jeho osobnosť a dielo sú nesmierne. Možno povedať, že Ján Pavol II. vojde do dejín ako jeden z najväčších pápežov, ktorého rímska Cirkev darovala svetu za dvetisíc rokov. Jeho učenie je veľmi bohaté. Jeho aktivity a prorocké gestá...

Čakáreň na Ženícha

Čakáreň na Ženícha

Keď zaznievajú z kazateľnice pôstne evanjeliá, nemožno prepočuť Ježišove slová o pokání, o raste v nového človeka... Fialový ornát na pleciach kňaza túto atmosféru iba umocňuje. Jeho slovo je aktuálne v každej dobe, no iba ten kto pozná vtedajšie zvyky, dokáže pochopiť, že pri slovách o ženíchovi, l...

2 % z daní - kto ich získa?

2 % z daní - kto ich získa?

Fyzické osoby, ktoré splnili svoje daňové záväzky voči štátu do konca marca, majú ešte mesiac na rozhodnutie, či venujú 2 percentá zo svojich zaplatených daní na verejnoprospešné účely. Túto možnosť majú od roku 2004 aj právnické osoby, tie sa však museli rozhodnúť do konca marca. Príjemcovia dvoch ...