Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. január 2017

Potratová loby zverejnila black list, sú na ňom aj štyria Slováci

Nie je to prvý raz, čo vznikol podobný zoznam, doteraz však išlo o interné dokumenty.
Potratová loby zverejnila black list, sú na ňom aj štyria Slováci

Foto: TASR/Michal Svítok (3x), TASR/Štefan Puškáš

Európska potratová loby zverejnila zoznam nežiaducich organizácií a mien. Sú na ňom aj štyria Slováci – europoslanci Miroslav Mikolášik, Anna Záborská (obaja z EĽS/KDH), ďalej europoslanec Branislav Škripek (ECR/OĽaNO) a osobitný vyslanec EÚ pre podporu náboženskej slobody vo svete Ján Figeľ.

Štúdia s názvom Study for policy makers on opposition to sexual and reproductive health and rights in Europe vznikla koncom novembra minulého roka, na verejnosť sa dostala v týchto dňoch. Tvorcom dokumentu je Elena Zacharenko z poverenia fínskej liberálnej europoslankyne Heidi Hautala.

Materiál sa zameriava na sexuálne, reprodukčné zdravie a práva v Európe a analyzuje tzv. anti-choice sily, ktoré sa v europarlamente snažia presadiť pro-life myšlienky.

Štúdia triedi „nepriateľov“ podľa druhu aj úrovne vplyvu, zahŕňa aj zoznam konzervatívnych lobingových organizácií a podporných neziskoviek. Spomedzi štátov je na medzinárodnej úrovni najväčším nepriateľom Vatikán a Katolícka cirkev.

Na európskej úrovni si analýza všimla, že v posledných rokoch rastú anti-choice hnutia najmä v krajinách ako Chorvátsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko.

Spomedzi „najhorších“ anti-choice organizácií patrí podľa štúdie ADF International, ďalej napríklad European Dignity Watch, Citizen Go či iniciatíva Jeden z nás (One of Us), ktorej členom výkonného výboru je aj slovenský eurposlanec Miroslav Mikolášik.

Inzercia

„To, že moja práca tak dôkladne a dlhodobo vyrušuje aktivistov bojujúcich proti posvätnosti života, ma neprekvapuje. Najmä naša kampaň proti ilegálnemu predaju detských orgánov, ktorá mala taký výnimočný dosah, spolu s mnohými ďalšími aktivitami svedčí o tom, že obchodníkom s ľudským životom sa nebudeme nečinne prizerať,“ uviedol europoslanec Mikolášik.

Europoslankyňa Záborská je podľa vlastných slov rada, že jej dlhodobá snaha brániť ľudský život od počatia až po prirodzený koniec vyvoláva záujem a diskusiu aj medzi tými, pre ktorých život ľudského plodu nie je ľudským životom. "Ale uráža ma, ak sa niekto snaží moje celoživotné pro-life postoje falošne prepojiť s nárastom populizmu a podpory krajne pravicových hnutí v Európe. Takáto démonizácia svedčí o neschopnosti tolerovať iný ako pro-potratový názor a povedie len k tomu, že sa európsky projekt ľuďom ešte viac odcudzí," uviedla pre Postoj Záborská. 

Nie je to prvý raz, čo vznikol takýto zoznam, doteraz však išlo o interné zoznamy, ktoré sa nemali dostať na verejnosť.

V roku 2012 zostavilo vlastný rebríček Európske parlamentné fórum pre populáciu a rozvoj. Ide o sieť prevažne ľavicových poslancov európskych národných parlamentov a Európskeho parlamentu.

Publikáciu s názvom Top 27 anti-choice osobností Európy distribuovali medzi členov siete, publikácia obsahovala rebríčky pro-life aktivistov a inštitúcií. Delila ich do niekoľkých kategórií, napríklad Kontinentálny katolícky mainstream, Katolícka „tvrdá pravica“ či Ekumenici.

Dokument tiež obsahuje zoznam podporovateľov pro-life aktivít v jednotlivých krajinách Európy. Na čele rebríčka sa vtedy ocitla slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Niektorí členovia združenia, ktoré zoznam vypracovalo, sa po tom, ako sa dostalo na verejnosť, za jeho vypracovanie ospravedlnili.

Odporúčame