NÁZOR JANY TUTKOVEJ: Potraty hýbu americkou politikou i rozpočtom

Len pred pár dňami hrozilo, že americká vláda prestane fungovať pre neschválenie federálneho rozpočtu. Informovali o tom aj slovenské média, no neodznelo prečo. Dôvodom, pre ktorý sa republikáni do poslednej chvíle vzpierali demokratom, bolo vládne financovanie najväčšej siete potratových kliník vo svete Plánovaného rodičovstva.

Tejto organizácii, ktorá má status charitatívnej organizácie oslobodenej od daní a ktorá financuje volebné kampane pro-potratových kandidátov, a teda najmä demokratov, sa dostalo takej ochrany od prezidenta a Senátu, že boli ochotní zastaviť fungovanie vlády a všetkých vládnych inštitúcií, čo je zriedkavá udalosť, ktorá má donútiť Kongres dohodnúť sa na výslednom rozpočte.

Odhalenia agentky – provokatérky

Zámienkou pre republikánov nebolo len to, že za rok táto organizácia zabije 650 000 počatých detí, pričom to predstavuje až 98% jej biznisu, ktorý z tretiny financujú americkí daňoví poplatníci. Každý deň dostáva Plánované rodičovstvo v dotáciách 1 milión USD. Organizácia Live Action, vedená mladou študentkou Lilou Rose, odhalila začiatkom tohto roka v 17 klinikách Plánovaného rodičovstva v rôznych štátoch USA, že organizácia nemá problém radiť pasákom s detskými prostitútkami ako získať zdarma antikoncepciu, potrat a ako bezpečne prevádzkovať ich nelegálne praktiky.

„Potraty poskytujúca organizácia Plánované rodičovstvo sa skompromitovala aj klamstvami o medicínskych faktoch či o údajnom poskytovaní mamogramov ženám pri diagnostikovaní rakoviny prsníka, ktoré vôbec neposkytuje.“ Zdieľať

Toto však neboli prvé odhalenia skrytými kamerami Live Action, ktoré sa pred dvoma rokmi dostali do hlavných spravodajstiev amerických televízií. Vtedy Lila Rose ako agentka provokatérka pristihla viaceré kliniky Plánovaného rodičovstva, že zatĺkali znásilnenia maloletých. Pritom zlyhať v ohlásení tohto trestného činu sa trestá niekoľkými rokmi väzenia. Tak ako vtedy, aj v posledných týždňoch Plánované rodičovstvo vyhodilo pár zamestnancov, no napriek tomu útočilo na investigatívne metódy Live Action ako nemorálne... Potraty poskytujúca organizácia sa skompromitovala aj klamstvami o medicínskych faktoch či o údajnom poskytovaní mamogramov ženám pri diagnostikovaní rakoviny prsníka, ktoré vôbec neposkytuje.

Zápas v Kongrese

Republikáni použili tieto odhalenia mediálne i politicky a vyjednali tak zredukovanie rozpočtu o takmer 40 miliónov USD, no nedosiahli deklarovaný cieľ – zrušiť financovanie Plánovaného rodičovstva. Podľa pro-life komentátorov to bolo stratégiou, keďže už z minulomesačných hlasovaní o tzv. Pence Amendment bolo jasné, že demokrati nedopustia, aby sa Plánovanému rodičovstvu siahlo na vládne dotácie. Snemovňa reprezentantov Pence Amendmentom schválila úplne financovanie Plánovaného rodičovstva, čo však pro-obamovský Senát zablokoval. Pre republikánov bolo financovanie potratov tiež témou pri schvaľovaní zdravotníckej reformy. Vtedy karty držali niekoľkí pro-life demokrati, ktorí nakoniec ustúpili.

Každopádne potraty rezonovali prvé mesiace tohto roku v amerických médiách veľmi silno a zrušenie financovania Plánovanému rodičovstvu ako politická karta účinne poslúžilo mobilizácii verejnosti do budúcoročných volieb, ktoré budú osudné pre Plánované rodičovstvo. Je totiž jasné, že ak sa republikánom podarí získať väčšinu v Kongrese a prezidentské kreslo, vládne zdroje Plánovanému rodičovstvu vyschnú a jeho aktivity budú ohrozené. Zrušenie financovania Plánovaného rodičovstva je nepochybne prvým krokom, po ktorom budú nasledovať ďalšie snahy vysporiadať sa s potratovou genocídou, ktorá si každý deň v USA vyžiada 3 150 ľudských životov. To je pre porovnanie viac ako zomrelo 11. septembra 2001 pri teroristickom útoku na Dvojičky.

Jana Ray-Tutková
Autorka je riaditeľkou Centra pre bioetickú reformu.

Príspevky v rubrike Názor sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

Ilustračné foto: unifiedpatriots.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo