Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vrátil Poľsku najvyššie štátne vyznamenanie. Rad Bielej orlice mu poľská strana oficiálne odobrala deň predtým. Vyznamenanie prevzal poľský prezident Karol Nawrocki.
Nawrocki týmto krokom reagoval na rozhodnutie Zelenského pomenovať vojenskú jednotku po Ukrajinskej povstaleckej armáde (UPA), ktorá počas druhej svetovej vojny spáchala mnoho násilností.
Zelenskyj v máji prijal dekrét, ktorým uznal UPA za „hrdinov“. Zatiaľ čo Ukrajina túto skupinu považuje za hnutie protisovietskeho odporu, Poľsko jej pripisuje zodpovednosť za Volynský masaker, deportácie Židov a násilnosti, v ktorých pokračovala v juhovýchodnom Poľsku, na severovýchodnom Slovensku a na západnej Ukrajine aj po skončení druhej svetovej vojny.
„Verili sme, že Rad Bielej orlice, udelený v roku 2023, bol určený ukrajinskému ľudu a našej armáde. Tak to bolo vtedy povedané. Dnes som tento rad vrátil poľskému prezidentovi. Verím, že budúcnosť potvrdí rešpekt, ktorý si Ukrajinci zaslúžia,“ uviedol Zelenskyj na sieti X s tým, že Kyjev rozhodnutie Nawrockého rešpektuje.
„Ukrajina je vďačná poľskému ľudu za jeho podporu a spoluprácu, ktoré zohrávajú významnú úlohu v boji za našu i vašu nezávislosť od Ruska. Ukrajina nikdy nezabúda na solidaritu a chápe, že spolupráca medzi štátmi a národmi v našom regióne je jednou z hmatateľných bezpečnostných záruk pre Ukrajincov a pre každý susedný štát,“ poznamenal Zelenskyj v príspevku.
„Ukrajina bude naďalej otvorená všetkým zmysluplným formám spolupráce s Poľskom, aby sa pokúsila zabrániť protichodným interpretáciám zložitých a bolestivých kapitol našej spoločnej minulosti a zabezpečiť náležitú úctu voči všetkým nevinným obetiam 20. storočia,“ zdôraznil prezident.
„A my, Ukrajinci, robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že Európa v tomto storočí neutrpí porážku,“ dodal a vyzdvihol činy ukrajinských bojovníkov.