Prezident Peter Pellegrini po utorkovom stretnutí so svojimi poradcami podpísal novelu Trestného zákona aj s ostro kritizovanými prílepkami, ktoré môžu pomôcť ľuďom blízkym Smeru.
Pellegrini sa zbavil zodpovednosti a tvrdí, že za znenie novely nenesie zodpovednosť on, ale vládna koalícia, ktorá novelu schválila.
„Nevyužijem svoje právo veta, ale zákon podpíšem v takom znení, ako bol schválený v Národnej rade,“ uviedol prezident vo videu na sociálnej sieti.
„Za toto rozhodnutie nesie plnú zodpovednosť vláda, ktorá s takýmto návrhom súhlasí, a parlamentná väčšina, ktorá ho schválila,“ uviedol Pellegrini s tým, že jeho podpisom „nie sú dotknuté práva všetkých ostatných, ktorí môžu využiť aj podanie na Ústavný súd alebo použiť iné prostriedky“.
Nesúhlas s novelou vyjadrili občania na protestoch, ku kritike sa pridal napríklad generálny prokurátor Maroš Žilinka, rada prokurátorov, policajná prezidentka Jana Maškarová či všetky opozičné strany.
Zmeny podľa občianskeho združenia Nadácia Zastavme korupciu pomôžu obvinenému podpredsedovi parlamentu Tiborovi Gašparovi zo Smeru, oligarchovi blízkemu Smeru Norbertovi Bödörovi, bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi či odsúdenému Marianovi Kočnerovi.
Koalícia prišla s prílepkami k novele Trestného zákona na poslednú chvíľu.

Po novom sa výpoveď spolupracujúceho obvineného nebude môcť použiť ako dôkaz, ak kajúcnik získal nejaké benefity či nevypovedal pravdivo v inom trestnom konaní. O tom, či výpoveď bude uznaná, rozhodnú súdy.
Schválením novely sa ďalej rozšíri napríklad skutková podstata trestného činu marenia volebnej kampane aj na súvis s konaním „cudzej moci“ a zavádza sa aj trestná zodpovednosť „za popieranie alebo spochybňovanie povojnových dokumentov k usporiadaniu pomerov po druhej svetovej vojne na Slovensku“.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka po rozhodnutí prezidenta uviedol, že mu je ľúto, že nebol vypočutý odborný názor a došlo k podpisu novely.
„Ako generálnemu prokurátorovi mi je ľúto, že nebol vypočutý odborný názor prokuratúry vychádzajúci z každodennej aplikačnej praxe prokurátorov vykonávajúcich dozor nad zákonnosťou v prípravnom trestnom konaní a zastupujúcich štát v konaní súdnom vo veciach najzávažnejších foriem trestnej činnosti najviac ohrozujúcich spoločnosť a došlo k podpisu schválenej trestnej novely,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti.
Prezident si uvedomuje, že schválené pozmeňovacie návrhy k novele vzbudili veľkú diskusiu v spoločnosti aj v odborných kruhoch.
Podľa Pellegriniho existujú dôkazy, že mnohí kajúcnici boli motivovaní vyšetrovateľmi, aby „na niekoho niečo povedali, a boli im za to sľúbené nejaké úľavy“.
„V právnom štáte nemôžeme akceptovať – a sú na to aj rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva –, aby niekto bol odsúdený len na základe výpovede niekoho, u koho je zrejmé, že páchal trestnú činnosť, ba dokonca v mnohých iných výpovediach klamal,“ povedal Pellegrini.

Podľa hlavy štátu má vláda plné právo rozhodnúť sa, aké sadzby za trestné činy na Slovensku budú ľuďom hroziť. „Ale nemá to z môjho pohľadu žiadny problém s ústavnými právami občanov,“ odôvodňoval svoje rozhodnutie.
Pôvodný návrh novely podľa Pellegriniho vychádzal z potreby riešiť zvýšenú mieru kriminality. „Je úplne legitímne, aby vláda v prípade, že sa vyvíja v spoločnosti nejaký jav, ktorý nie úplne dobre postihuje naše zákony, aby ho kedykoľvek mohla opraviť alebo vylepšiť,“ uviedol k zvýšenej kriminalite.
Novelou sa zaviedol trestný čin popierania alebo spochybňovania povojnových dokumentov o usporiadaní pomerov po druhej svetovej vojne na Slovensku. Ide napríklad o takzvané Benešove dekréty.
Pellegrini podpisom novely súhlasil s novým trestným činom a na svoju obhajobu tvrdí, že týmto ustanovením nesmie byť dotknuté právo, aby sa ktokoľvek mohol súdnou cestou brániť proti konfiškácii majetku.
„Právo človeka brániť sa na súde týmto nie je dotknuté, ale odmietam, aby niekto verejne na tribúnach podnecoval občiansku nespokojnosť len tým, že bude spochybňovať historické udalosti, ktoré sa dotýkajú nielen Slovenska, ale aj Česka,“ skonštatoval prezident.
Tému Benešových dekrétov podľa neho „veľmi neobratne“ otvorilo Progresívne Slovensko, čo vyvolalo „veľké vášne medzi Slovákmi a Maďarmi žijúcimi na našom území“.
Po podpísaní novely skončil u prezidenta jeho poradca pre národnostné komunity Krisztián Forró, ktorý žiadal Pellegriniho, aby zákon vetoval.

Krisztián Forró a Peter Pellegrini. Foto: TASR/Jakub Kotian
„Po dnešnom rozhodnutí som ani nemohol urobiť inak. Dnes som pánovi prezidentovi podal svoju rezignáciu na funkciu poradcu pre národnostné komunity. Pre mňa je verejná služba prijateľná len vtedy, ak je za každých okolností v súlade s mojimi zásadami – právnou istotou, úctou a dôstojnosťou našej komunity,“ napísal Forró.
Dodal, že v práci neprestáva a naďalej bude otvorene a dôsledne stáť pri Maďaroch žijúcich na Slovensku aj pri všetkých národnostných komunitách.
Pellegrini vzal rozhodnutie Forróa na vedomie a poďakoval sa mu za spoluprácu, uviedla pre TASR hovorkyňa prezidenta Patrícia Medveď Macíková.
Opozičné KDH tvrdí, že Pellegrini v snahe vyhnúť sa konfliktu s premiérom Robertom Ficom rezignoval na svoju ústavnú povinnosť chrániť bezpečnosť všetkých občanov tým, že nevyužil právo veta pri novele Trestného zákona.
„Podpis novely Trestného zákona je jasným signálom, že ochrana zločincov dostala prednosť pred ochranou slušných ľudí. V mnohom nás dokonca vracia naspäť do komunizmu. Je to darček pre tých, ktorí porušujú zákon, a pomáha aj podpredsedovi parlamentu Tiborovi Gašparovi v jeho kauzách,“ uviedol šéf kresťanských demokratov Milan Majerský.
Faktické zrušenie inštitútu kajúcnika podľa podpredsedu strany Viliama Karasa „obmedzí schopnosť štátu bojovať proti organizovanému zločinu, obchodu s drogami, podvodom či korupcii“.
Dodal, že Pellegrini svojím rozhodnutím len potvrdil, že sa nedokázal odpútať od svojej materskej strany Smer ani od strany Hlas. „KDH urobí všetko pre to, aby mohol ústavnosť tejto novely posúdiť Ústavný súd, na ktorý sa obrátime,“ uviedlo hnutie.

Peter Pellegrini s Tiborom Gašparom v roku 2018. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku prezident zlyhal. „Mal možnosť postaviť sa na stranu ľudí, širokej verejnosti aj odborníkov. On si vybral stranu mafie,“ uviedol.
„Podpísal likvidáciu kajúcnikov aj kriminalizáciu opozície. Zápas za demokraciu musíme vyhrať bez neho. Podávame podnet na Ústavný súd, kde žiadame aj pozastavenie účinnosti tejto škandalóznej novely. Slobodné, demokratické Slovensko ubránime spoločne s občanmi a našimi partnermi v opozícii,“ dodal šéf progresívcov.
Rovnako ostro kritizuje hlavu štátu aj SaS, podľa ktorej sa zásadne oslabuje boj proti organizovanému zločinu a korupcii a zároveň sa Pellegrini zaradil medzi jeho spoluautorov.
„Peter Pellegrini sa týmto podpisom stal súčasťou mafiánskej noci, keď vládna koalícia v parlamente schvaľovala zákony na mieru obžalovaným, korupčníkom a ľuďom napojeným na mafiu. Mal šancu zastaviť otvorenie brán organizovanému zločinu, no namiesto toho ich prezident vlastnoručne otvoril. Toto nie je príkladný výkon nezávislej hlavy štátu, toto je spoluzodpovednosť,“ uviedol Branislav Gröhling.
Podpis novely kritizuje aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorá uviedla, že proti novele otvorene protestuje odborná verejnosť i prokurátori, ktorí hovoria o fatálnom a negatívnom vplyve na boj so zločinom.
„Asistovanie Pellegriniho pri oslabovaní trestného práva nemohlo prekvapiť, keďže spolupracujúci obvinení hovorili o úplatku 150-tisíc eur práve pre neho, a to v kauze predražených nákupov informačných systémov. Pellegrini v plnom rozsahu potvrdil, že zostáva pevnou súčasťou klanu, ktorý s cieľom zaistiť si beztrestnosť neváha rozvracať právny štát a ohrozovať bezpečnosť obyvateľstva,“ dodala Remišová.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.