K opozícii sa pridala Maďarská aliancia Šimečka našiel proti Ficovi nové spojenectvo, Gubík tvrdí, že nechcú byť kriminalizovaní

Šimečka našiel proti Ficovi nové spojenectvo, Gubík tvrdí, že nechcú byť kriminalizovaní
Foto: Postoj/Adam Rábara
Na bratislavskom Námestí slobody protestovalo asi päťtisíc ľudí.
Juraj Brezáni
Juraj Brezáni
Vyštudoval žurnalistiku a vyskúšal si prácu v rozhlase a regionálnom médiu. Pre Postoj píše od apríla 2021. Venuje sa najmä domácemu politickému spravodajstvu.
Marek Holka
Marek Holka
Vyštudoval politológiu na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Pracoval v Hospodárskych novinách. V Postoji sa venuje spravodajstvu a športu.

„Musíme hľadať aj nové spojenectvá pre zmenu, po ktorej túžime,“ prihovoril sa z pódia pred asi päťtisícovým davom predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Po utorňajšom protivládnom proteste sa zdá, že opozičný štvorlístok – PS, SaS, KDH a Demokrati – má ďalšieho partnera.

Líder najsilnejšej opozičnej strany totiž prizval na bratislavské Námestie slobody aj Maďarskú alianciu.

„Pri kľúčových historických zmenách v našich moderných dejinách v roku 1989 a 1998 boli dôležití Maďari žijúci na Slovensku, takisto to bude aj teraz,“ vravel Šimečka s odkazom na nového partnera.

Predseda Maďarskej aliancie László Gubík pre Postoj uviedol, že na demonštráciu prišli „bojovať za právne istoty a právny štát“. Tvrdí, že koalíciou prijaté minulotýždňové zmeny kriminalizujú spochybňovanie Benešových dekrétov.

„Nechceme byť kriminalizovaní,“ uviedol šéf maďarskej strany. Spojenectvo s opozíciou však naďalej vníma iba pragmaticky. Tvrdí, že na protest prídu aj nabudúce, ak bude témou niečo z ich volebného programu.

V dave boli aj predstavitelia Hnutia Slovensko spolu s Igorom Matovičom, ktorí nasvietili na budovu ministerstva dopravy nápis „Dosť bolo Fica“.

Foto: Postoj/Adam Rábara

Foto: Postoj/Adam Rábara

Opozícia vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby vetoval novelu Trestného poriadku, ktorá oslabuje kajúcnikov a trestá za kritiku Benešových dekrétov. Ľudia protestovali aj proti prelomeniu veta pri zákone, ktorý transformuje Úrad na ochranu oznamovateľov.

Hoci v chladnom počasí prišlo na politický protest viac ľudí ako na pondelkové občianske zhromaždenie, dav nebol ani zďaleka neporovnateľný s demonštráciou 17. novembra.

Podľa predsedu PS sa opozícia musí pripraviť hneď na niekoľko problémov, ktoré ju budú pri výmene súčasnej vlády čakať. Šimečka tvrdí, že opozičné strany musia zostať jednotné do volieb aj po voľbách.

Zároveň tvrdí, že opozícia musí zostať slušná. „Fico bude vulgárny, bude provokovať, bude sa snažiť vyvolať konflikt,“ vravel Šimečka.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Foto: Postoj/Adam Rábara

Foto: Postoj/Adam Rábara

Šéf progresívcov si tiež myslí, že protesty stačiť nebudú. „Vláda sa rozhodla zapredať Slovensko mafii. Štvrtok v parlamente bol horor, noc mafie, oni zobrali motorovú pílu na náš právny štát,“ vravel.

„Znásilňujú parlament, vulgárne urážajú kolegov a kolegyne, jeden tam riadi schôdzu opitý a im bude prekážať, že im pískame? Zaslúžia si piskot, zaslúžia si hanbu, zaslúžia si, aby skončili na smetisku politických dejín,“ povedal o vládnej koalícii.

Gubík: Stop kolektívna vina, stop pozemková mafia

„My Maďari sme už zažili všeličo v tejto mladej slovenskej demokracii,“ hovoril na proteste predseda Maďarskej aliancie László Gubík. „Ale novinkou je, že keď sa odvážime poukázať na čierne praktiky Slovenského pozemkového fondu a nájdeme v tejto otázke aj partnera v slovenskej opozícii, tak odpoveďou tejto vládnej koalície je novela Trestného zákona.“

„Keby som mal v dvoch vetách zhrnúť, prečo som tu, povedal by som len stop kolektívna vina, stop pozemková mafia. A mohol by som odísť z pódia. Dnes však chcem vám a celej slovenskej verejnosti povedať oveľa viac,“ povedal Gubík na úvod.

Pred davom protestujúcich priznal, že na mnohé veci pravdepodobne nemá rovnaký názor, či už je to medzinárodná politika, alebo kultúrno-etické otázky. Ľudia spozorneli, niektorí stíchli, no piskot či bučanie neprišlo.

„Veríme, že namiesto tejto unavenej politickej garnitúry, ktorá sa stala karikatúrou samej seba, prišiel čas novej generácie otvorenej mysle,“ hovorí s tým, že verí v slobodu slova, v to, že im nikto nemôže nasadiť náhubky vtedy, keď poukazujú na príkoria, ktoré sa stali predkom.

„Dnes na Slovensku vyvolení konfiškujú pozemky v státisícovej hodnote tým, ktorým ich nestihli skonfiškovať po druhej svetovej vojne. Títo vyvolení ich posúvajú svojim kamarátom. Ak si myslíte, že ide len o Maďarov, tak sa mýlite,“ povedal s tým, že chcú zastaviť tento biznis.

Reagoval na novelu Trestného zákona, ktorou vládna koalícia schválila trestanie spochybňovania Benešových dekrétov. Gubík vyzval prezidenta, aby zákon nepodpísal.

László Gubík. Foto: Postoj/Adam Rábara

Foto: Postoj/Adam Rábara

„Reagan onoho času v Berlíne povedal, Mr. Gorbačov, zbúrajte tento múr. My v Bratislave hovoríme, Mr. Pellegrini, zbúrajte tento zákon,“ dodal.

Reagoval aj na vyjadrenia, že Maďari na Slovensku majú všetko. „My vieme, že veta ,majú všetko‘ je len medovým motúzom. Z neho si už neprosíme. My presne vieme, čo nám chýba,“ vraví.

Podľa neho chýba maďarskej menšine korektný zákon o právnom postavení národností, takzvaný menšinový zákon, ďalej chýba zákon o postavení sietí národnostných škôl aj zákon o uznaní maďarského jazyka za úradný na územiach, kde žije maďarská menšina. Takisto podľa neho chýba ospravedlnenie za kolektívne bezprávie po druhej svetovej vojne.

„Maďarská aliancia v tom má jasno. Hľadáme takých politických partnerov, ktorí pochopia, že bez riešenia týchto otázok nemôžeme otvoriť novú kapitolu v slovensko-maďarskom spolužití,“ zdôraznil Gubík.

„Môjho deda deportovali na nútené práce do Čiech a rodinu mojej babky presídlili do Maďarska. Mne hrozí pol roka väzenia, keď poviem, že to bolo nespravodlivé. Kde to žijeme, do psej matere,“ reagoval na schválený zákon.

Naď chce opätovne zaviesť špeciálnu prokuratúru a NAKA

„Práve sa pozeráte na spájanie normálneho a ľudského Slovenska. Som si istý, že nás je viac ako 50 percent,“ povedal na proteste v Bratislave Juraj Droba z SaS. Riadiť krajinu sa podľa neho bude dať s ľuďmi, ktorí na pódiu rozprávali pred ním a budú po ňom.

Za SaS pomenoval tri červené čiary: plytvanie verejnými zdrojmi, kradnutie peňazí a vplyv Putina a putinovského Ruska na slovenskú spoločnosť.

Predseda Demokratov Jaroslav Naď taktiež apeloval na spájanie. „Poďme spoločne zhodiť Fica,“ vyzýval. Avizuje, že ak by boli vo vláde, tak opätovne zavedú Úrad špeciálnej prokuratúry aj Národnú kriminálnu agentúru.

Spomenul aj kórejské príslovie, ktoré hovorí, že ak máš dlhý chvost, niekto ti naň raz stúpi. „Fico a jeho vláda majú ohromne dlhý chvost, ktorý tvorí korupcia, nespravodlivosť, klamstvo, nohsledi z Moskvy. Bojí sa, lebo vie, že my mu na ten chvost čoskoro stúpime,“ dodal.

Za KDH vystúpil poslanec Marián Čaučík. Vyzval prezidenta na vetovanie koaličných návrhov, ktoré boli schválené na poslednej schôdzi. „Nebudeme ticho, ak predseda vlády nerieši problémy v tejto krajine, ak pomáha iba svojim ľuďom, ak vytvára konflikt s Európskou úniou a želá jej, nech skape. Ak robí toto, potom on ani jeho komparz nemôžu riadiť túto krajinu,“ uviedol Čaučík.

Foto: Postoj/Adam Rábara

Podpredseda KDH Marián Čaučík. Foto: Postoj/Adam Rábara

Foto: Postoj/Adam Rábara

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Opozícia Demokrati KDH Progresívne Slovensko SaS Maďarská aliancia László Gubík Demonštrácie
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť