Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. november 2016

Príbehy z pekla. Čo hovoria utečenci z Mosulu?

Podľa oslobodených Mosulčanov je Irak pred ďalšou občianskou vojnou.
Príbehy z pekla. Čo hovoria utečenci z Mosulu?

Ľudia opúšťajú domovy počas bojov proti Islamskému štátu v meste Hamám al-Alíl, južne od mesta Mosul 6. novembra 2016. (Foto: TASR/AP)

Už takmer mesiac trvá snaha širokej koalície dobyť z rúk Islamského štátu Mosul, druhé najväčšie mesto Iraku. Jednotky spojeneckých vojsk sa za ten čas postupne dostali z periférií až k samotnému mestu. To je stále pod kontrolou ISIS, hoci na juhu už stratil časť jeho územia.

Džihádisti hrajú proti veľkej presile, tisícky bojovníkov kalifátu v meste čelia koalícii so 100-tisícmi vojakmi. Jej súčasťou sú okrem irackej armády aj kurdská pešmerga, ďalej šíitske milície a ďalšie lokálne skupiny.

ISIS začína byť nerovózny, pre údajné vynášanie informácií nepriateľom nechali tento týždeň islamskí bojovníci ukrižovať piatich ľudí. Ako informuje Reuters, ich telá vystavili na jednej z ciest v meste ako výstrahu zvyšným približne 1,5 milióna obyvateľom.

Príbehy z pekla

Táto masa ľudí postupne Mosul a jeho predmestia opúšťa. Niektorí odchádzajú autom, iní peši, pričom si berú so sebou len pár vecí. Prichádzajú do takzvaných check-pointov, ktoré sú už v rukách oslobodzujúcich jednotiek. Tu čakajú aj zahraniční reportéri, ktorí sa pýtajú na život pod vládou Islamského štátu.

Silnú reportáž z týchto miest priniesol v najnovšom čísle taliansky týždenník l'Espresso. V Qayyare, kde je jeden z check-pointov, reportérka stretáva 43-ročného Fowsiho. Ten žil viac ako dva roky v dedine južne od Mosulu.

K téme:
Kľúčová bitka s ISIS sa začala Zdieľať

Fowsi hovorí, že keď sa v polovici októbra začala invázia na Mosul, islamisti vzali tri jeho sestry, aby ich použili ako ľudské štíty. „No ešte predtým, ako bola naša dedina oslobodená, utiekli a vzali ich so sebou. Odvtedy o nich nič neviem,“ vraví.

Talianskej reportérke ďalej rozpráva o svojom hroznom živote. O strachu, že môže každý deň zomrieť, ako aj o tom, ako musel pomáhať pri verejných popravách. Fowsi si spomína, ako po pár mesiacoch po obsadení ich dediny videl prichádzať bojovníkov zo zahraničia. „Prišli nemeckí chlapci, nejakí francúzski a veľa Rusov. Prišli zo Sýrie alebo tureckých hraníc, kalifát ich odvážal do výcvikovýh táborov,“ hovorí.

Štyridsiatnik s tvárou starca má najväčšiu traumu z decembra minulého roku. Išlo o päť popravených detí. Dôvodom exekúcie bolo, že chceli ujsť islamistom, ktorí ich vzali z domu a nútili navštevovať ich školu. Tri deti sťali a dve dobodali. „Ich telá vystavili na námestí pred obchodom, čomu sme museli asistovať,“ rozpráva Fowsi.

Cigareta po dvoch rokoch

Šaker Kalifa rozpráva svoj príbeh pri cigarete, z ktorej sa náramne teší. Nemal ju dva roky. Ako vraví, ISIS pokutoval odhalené fajčenie pokutou 300-tisíc irackých dinárov. Šakerovho syna Ašrafa však trápila iná vec.

Jednu noc po začatí oslobodenia Mosulu si prišli po neho islamisti, niekto ho totiž udal, že je špiónom kurdského vojska pešmerga. Mladíka vzali do tajného tunela, kde bolo plno munície a zásob jedla. Tam ho mučili elektrickými káblami a bičovali. Podozrenie ISIS, že je špión, súviselo s tým, že jeho dvaja bratia, ktorí utiekli ešte v roku 2014 do Erbilu, sa údajne pridali k pešmerge. 

Vojaci irackých špeciálnych síl sa presúvajú počas bojov proti ISIS z Qayary, južne od irackého mesta Mosul smerom na mesto Hamam al-Alil 6. novembra 2016. (Foto: TASR/AP)

Život pod vládou ISIS nebol však pre všetkých traumou. Aspoň nie zo začiatku. Ako vysvetľuje pre l'Espresso starší muž Mahkmoud. Na začiatku obsadenia Mosulu sa podľa neho správal ISIS veľmi sympaticky. Deti podporoval štipendiom, rodinám v núdzi rozdával chlieb. Mal imidž zoskupenia, ktoré zaručí stabilnejší a lepší život v regióne.

Inzercia

Mahkmoud žil spočiatku v tom, že ak nebudú ľudia proti mužom kalifátu nič robiť a dodržiavať ich pravidlá, čaká ich možno aj lepší život ako pod irackou vlajkou. „Potom sa však veci zmenili. ISIS zvýšil dane, začal menej prerozdeľovať, tresty a represálie boli na dennom poriadku,“ spomína.

Ženy v utečeneckom tábore Dibaga na predmestí kurdského Erbilu sa boja pozdvihnúť oči, píše taliansky časopis. Traumy zo života pod ISIS sú mrazivé. Štyridsaťročnej Aiche islamisti podpálili dom, v ktorom jej zhorel syn. Bola to pomsta kalifátu, lebo muž ako iracký policajt odmietol opustiť dedinu.

Mína alebo živý štít?

Yusef z Qayyary má 23 rokov a bol svedkom toho, ako ISIS nechal zomrieť jeho brata s ťažkým astmatickým záchvatom. Keď ho vzal do nemocnice, ISIS mu odmietol poskytnúť lieky, lebo ich rodina nepatrila k podporovateľom kalifátu.

Po tejto skúsenosti sa Yusef rozhodol utiecť, čo ho však stálo dvesto dolárov. „Vedel som, že v meste je človek, ktorý po nociach pomáha ľuďom utiecť. Mal kontakty na irackú armádu. Jeden deň prišiel po mňa domov a niekoľko hodín ma ukrýval, kým nedostal hovor od jedného svojho známeho policajta, a potom mi pomohol prejsť von,“ hovoril.

Obyvatelia Mosulu a priľahlých dedín sa spočiatku báli zatknutia a smrti. L'Espresso píše, že mesiac po začatí oslobodenia spočíva dilema inak: Zostať doma a riskovať, že sa stanú živými terčami, alebo opustiť mesto a čeliť hrozbe, že ich zastrelia ostreľovači alebo zabije niektorá zo stoviek bômb a mín, ktoré ISIS nastražil pre utekajúcich civilistov.

Začiatok operácie 17. októbra 2016. Príslušníci kurdských jednotiek péšmarga na čele armádneho konvoja v Chazíre, ktorí smerujú k dedinám v okolí Mosulu. (TASR/AP)

Neistý vývoj

Čo je však horšie, skúsenosť reportérov z predmestia Mosulu potvrdzuje slová analytikov o tom, že ďalší vývoj je veľmi neistý.

Muži v check-pointoch sa podľa časopisu netešia z oslobodenia, ale skôr majú obavy zo zajtrajška. „Sme radi, že vojaci urobia poriadok s týmito vrahmi, ale bojíme sa, že medzi ich informátormi sú civilisti, ktorí budú chcieť pomstiť svoje staré krivdy z dedín a to nemá nič spoločné s ISIS,“ hovorí ďalší muž v Qayyare.

Podľa oslobodených Mosulčanov je Irak touto bitkou v podstate v predsieni ďalšieho konfliktu, čo sa prejavuje už v oslobodených dedinách. „Obávame sa, že víťazstvo v tejto bitke znamená len prípravu na ďalšiu občiansku vojnu,“ dodáva. Dôvodom na obavu je aj rozdielnosť záujmov jednotlivých zložiek koalície.

Okrem toho humanitárne organizácie varujú pred návalom utečencov. Očakáva sa, že oslobodzujúca operácia prinesie okolo milióna utečencov, ktorí sa pripoja k 3,5 milióna vnútorných migrantov v krajine.

Utečenci z Mosulu pritom nebudú vnútorne vyrovnaní ľudia. Dá sa predpokladať, že Islamský štát bude ešte besnieť. Vie totiž, že túto bitku nevyhrá, a preto sa ju bude snažiť urobiť čo najkrvavejšou. A čo príde potom, nevie nikto.

Odporúčame