Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. október 2016

Prečo sa nebudeme môcť čudovať, ak to Penta nakoniec imidžovo uhrá

Bližší pohľad na to, akú taktiku zvolila finančná skupina vo svojom rozrastajúcom sa nemocničnom impériu.
Prečo sa nebudeme môcť čudovať, ak to Penta nakoniec imidžovo uhrá

Foto - Svet zdravia

V lete sme priniesli väčší článok Všetky oči na nemocnice Penty o tom, čo všetko  je možné spraviť, aby sme zistili, či nemocnice pod Pentou neobchádzajú pravidlá v mene biznisu.

Penta je už veľký hráč, jej nemocnice združené pod značku Svet zdravia sú dnes spádovými nemocnicami pre viac ako milión obyvateľov. Keďže Penta je známa ako agresívny investor, ktorý žiada rýchlu návratnosť, vzbudzuje jej pôsobenie v zdravotníctve, založenom na silnej regulácii, oprávnene otázniky, ako bude postavený jej biznis model. Či nepôjde na úkor zdravotníctva, verejných zdrojov a samotného pacienta. Poukázali sme na to, že sledovanie vhodných ukazovateľov by vyriešilo dohady o tom, ako si predstavuje podnikanie v zdravotníctve. Najmä ak voči nej prevláda celková verejná skepsa.

K tejto téme sa ale teraz nebudeme vracať.

Stojí totiž za to pozrieť sa na jej pôsobenie v regionálnych nemocniciach aj z iného uhla – z pohľadu ľudí v regiónoch, kde pôsobí.

Dá sa predpokladať, že so sympatiami to bude fungovať podobne, ako to funguje so sympatiami v politike. Hoci sa voličovi nemusí páčiť, ako tá-ktorá strana funguje v parlamente či vo vláde, ak pocíti, že vďaka nej má opravené cesty, pekné námestie a zateplenú školu, strana si ho aj tak získa.

Sebavedomí

Penta pôsobí v regionálnych nemocniciach už päť rokov, počas ktorých sa postupne rozrástla do dnešnej podoby. Niektoré jej ťahy sa tak už dajú zhodnotiť.

Svet zdravia vystupuje veľmi sebavedome. Napríklad novinárom nielenže umožňuje nahliadnuť do svojich nemocníc, ale doslova ich tam volá, pričom ide o veľmi otvorené ponuky – môžu sa týkať vybraných zariadení, oddelení či osôb. 

Priniesť reportáže a rozhovory z prostredia nemocníc Penty je však pre novinárov ošemetné, čokoľvek by napísali, stále by za tým mnohí hľadali bočné motívy. Preto sa do toho veľmi nehrnú.

Asi najsilnejší konflikt s Pentou má spomedzi médií Denník N, ktorý vznikol pred dvomi rokmi po odchode novinárov z denníka SME, keď sa jeho spolumajiteľom stala Penta. Za tie dva roky podala Penta na denník na súdy už deväť žalôb, tri sú už ukončené víťazstvom Denníka N.

Práve novinári Denníka N v lete pristali na spomínanú ponuku Penty a jej nemocnice navštívili. Jedným z novinárov bol zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský, pre ktorého články o podnikaní Penty v zdravotníctve vzniklo hneď niekoľko súdnych sporov. Dennik N nemá žiadnu motiváciu držať stranu Pente, naopak.

Dlhoročný ekonomický novinár Čikovský na svojom verejnom facebookovom profile zhodnotil návštevu v nemocniciach Penty takto:

„Svet zdravia nie je ProCare alebo Dr. Max či Dôvera. Videl som tam lekárov manažérov, ktorí vedia skĺbiť efektivitu so záujmom pacienta. Ale možno som naivný, určite nemám všetky info, ale nemám právo tvrdiť, že kde stúpne noha Penty, už nikdy neporastie tráva... Fakt veľa bystrých ľudí tam je, čo vyzerá, že majú nejaký plán, čo dáva zmysel aj cez biznis aj cez zdravie.“

Aj pre Pentu trochu iný biznis

Biznis Sveta zdravia sa odlišuje od iných biznisov Penty. Taký dlhodobý plánovaný horizont návratnosti, ako má Svet zdravia, je vysoko nad štandard biznisu Penty, ktorý funguje na rýchle obrátky. (Aj Penta investovala do projektov, kde sa návratnosť výrazne pretiahla, prípadne je stále v nedohľadne, no tentoraz je aj plánované.) 

Pohľad do jej výkazov hovorí, že za posledné tri roky preinvestovala 70 miliónov eur. Na rekonštrukciu či prerábku budov to boli v priemere dva milióny eur na každú z jej 13 nemocníc.

Sieť nemocníc kontrolovaných Pentou.

No najznámejším projektom je výstavba úplne novej nemocnice v Michalovciach, ktorá celkovo zhltne 34 miliónov eur, polovica je už vyplatená. 

Inzercia

Po započítaní týchto investícií je jej nemocničný projekt v strate a pár rokov to ešte potrvá, kým sa bilancia preklopí do plusových čísiel.

Penta sa však netají ani tým, že veľkú časť zdrojov našla priamo vo fungovaní nemocníc, resp. v zdravotníctve. Keďže sa správa ako centralizovaná skupina, má silnú vyjednávaciu silu a dodávku materiálov  a liekov si vyjedná lacnejšie. Podobne má lepšiu finančnú disciplínu ako iné nemocnice. 

Záväzky po splatnosti slovenských nemocníc dnes dosahujú rekordných vyše šesťsto miliónov eur. V sektore bujnie biznis s odkupovaním pohľadávok, vymáhačské firmy vlastnia pohľadávky voči nemocniciam za desiatky miliónov eur (budúci rok, keď sa – zatiaľ oficiálne nepotvrdené – zrealizuje oddlžovanie nemocníc z verejných zdrojov, tieto firmy kráľovsky zarobia). Z nášho pohľadu je podstatné vedieť, že dodávatelia si kvôli tomu účtujú aj špeciálne rizikové prirážky.

Na tomto všetkom nemocnice Penty ušetria, mnohomiliónové záväzky po splatnosti uhrádzajú prakticky hneď po prevzatí každej nemocnice, dodávatelia im tak poskytujú ďalšie úľavy.

Efekty zo sieťovania nemocníc Penty vidno aj inde. Zo štatistík počtu hospitalizovaných pacientov tiež vidno, ako sa pacienti začali presúvať medzi jednotlivými nemocnicami. Podľa toho, ako si susediace nemocnice zlučujú paralelne fungujúce oddelenia či otvárajú nové. V rámci siete si tak Svet zdravia dokáže posúvať pacientov medzi svojimi zariadeniami aj cez polovicu krajiny, dokonca im sama takéto prevozy organizuje formou akýchsi „nemocničných taxíkov“. Z údajov už vidno, ako sieť postupne zvyšuje tržby na jedného zamestnanca.

Verejné nemocnice, ktoré by tiež mohli fungovať ako nemocnice jednej siete, takéto synergie nevytvárajú. Naopak, často sa snažia „každá robiť všetko“, vzájomne si konkurujú, čo je pre ne veľmi drahé.

Marketing, ktorý funguje

Penta si dáva záležať, aby jej príchod do nemocníc kričal na pacienta už zďaleka. Napríklad po príchode do trebišovskej (humenskej, žiarskej...) nemocnice narazíte na recepciu, ktorá viac pripomína hotelové ako nemocničné priestory. Na podobné zmeny, prerábky narazíte prakticky v každej nemocnici Sveta zdravia.

Nemožno sa čudovať, že klienti, zvyknutí na depresívnu nemocničnú šeď, pri takýchto zmenách prepadnú pocitu, že sa niečo pohlo k lepšiemu. Hoci to znie banálne, v rozpoložení, v akom sa pacient nachádza, rozbitá kúpeľňa sa rovná ďalšej traume z pobytu v nemocnici. Naopak, vynovené priestory pacienti ocenia viac, ako je naozaj dôležité, keď ide o zdravie.

Svet zdravia si dáva záležať aj na iných „prvoplánových“ zmenách, ktoré si pacienti hneď všimnú. V jej nemocniciach sa viac tlačí na to, aby sa personál, lekári i sestry, častejšie pohyboval medzi pacientmi, ako je zvyk vo väčšine nemocníc. Napríklad aj tak, že spája pribuzné oddelenia do „klastrov“ (toto slovo je v penta-speaku veľmi populárne). Pre laika je ťažké povedať, či je to medicínsky dôležité, no pacienti to iste ocenia.

V pôrodniciach sa zasa zavádzajú pôrodné plány ako samozrejmosť, čo v dobe sofistikovaných modrokoníkových mamičiek dokáže na túto klientelu výrazne zapôsobiť, najmä keď ich neraz v iných zariadeniach s takýmito nápadmi vysmejú.

Zvyšuje sa aj počet služieb, za ktoré si môžu klienti priplatiť. Napríklad v niektorých jej nemocniciach je už možné pri hospitalizácii dieťaťa zostať s ním v nemocnici v oddelených priestoroch, ktoré pripomínajú vybavenie penziónov. Pre matky, ktoré na ležadlách absolvovali noc pri dieťati napríklad na bratislavských Kramároch (v jednej izbe s ďalšími troma rodinami), ide o kultúrny šok.

Čo s medicínou

Toto je ukážka len malého počtu možností, ktoré pribúdajú v nemocniciach Sveta zdravia. Háklivou zostáva otázka, čo sa popri tom deje s medicínskou úrovňou týchto zariadení a ako si sieť Penty stanovuje rovnováhu medzi finančnými výsledkami a medicínou. Stručne povedané, či si nablýskané kľučky, čisté sociálne zariadenia a moderne vyzerajúce izby nevyberajú svoju daň inde.

Zatiaľ, žiaľ, neexistuje systém porovnávania nemocníc, kde by sa dala hodnotiť medicínska úroveň poskytovanej starostlivosti v jednotlivých nemocniciach, aby sme na túto otázku vedeli odpovedať. Bolo by dobre, keby sa táto agenda stala prioritou ministerstva. Nielen kvôli Pente, aj kvôli porovnávaniu kvality ostatných verejných nemocníc. (Viac o tom, čoho všetkého by sa kontrolovanie nemocníc Penty malo týkať, nájdete v spomínanom nedávnom článku.) 

Háklivou zostáva otázka, čo sa popri tom deje s medicínskou úrovňou týchto zariadení a ako si sieť Penty stanovuje rovnováhu medzi finančnými výsledkami a medicínou. Zdieľať

Dnešný článok bol však o inom. O tom, ako je celkom možné, že to Penta so svojimi nemocnicami nakoniec imidžovo vyhrá „zdola“, teda v povedomí pacientov. Latka bola totiž často postavená veľmi nízko a v takej citlivej oblasti, ako je zdravotná pomoc, ocenia ľudia úplne iné veci, ako je história a transparentnosť konania akcionára nemocnice.

Či bude naozaj platiť, že plán Penty v zdravotníctve „dáva zmysel aj cez biznis, aj cez zdravie“, sa ešte uvidí. Do konca roka sa navyše očakáva ohlásenie ďalšej výraznej investície – väčšej koncovej nemocnice Penty v Bratislave (zrejme v okolí Borov). To opäť posunie jej vplyv v sektore na novú úroveň.

Nakoniec ešte jedna poznámka. Pri pohľade na jej aktivity, čo všetko sa dá v nemocniciach vymyslieť – a mnoho z toho veľmi lacno – je naozaj veľká škoda, že do verejných nemocníc taký tlak a motivácie nedorazili.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.