Ministerstvo vnútra rozšírilo register mimovládnych neziskových organizácií. Po novom obsahuje aj údaje z iných registrov a zdrojov.
Štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák odmieta, že by zmeny boli „kladivom“ na mimovládne organizácie. Informoval o tom spolu so splnomocnenkyňou vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simonou Zacharovou a riaditeľom príspevkovej organizácie ministerstva pre digitalizáciu verejnej správy Tomášom Olexom v pondelok na tlačovej konferencii.
Zvolal ju minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, nakoniec sa však na tlačovke neobjavil.
„Register je dnes nastavený tak, aby pod jednou strechou ponúkal ďalšie informácie k mimovládnym organizáciám. Napríklad informácie z centrálneho registra zmlúv, zo súdnych rozhodnutí, ale aj informácie, ktoré sa týkajú katastra nehnuteľností, registra partnerov verejného sektora, rizikových udalostí a finančných analýz a aj zverejňovania účtovných závierok,“ uviedol Kaliňák.
Štátny tajomník si myslí, že mimovládne organizácie majú dlhoročný dlh voči transparentnosti a zmeny sú dôležité na jeho splatenie. „Toto je kompas na rýchlu a pohodlnú orientáciu,“ vyhlásil.
Viackrát odmietol, že by išlo o útok na neziskový sektor. Dvojaký meter v porovnaní s prístupom k transparentnosti iných sektorov nevidí.
„Na jeseň prídeme s ďalšími témami a vôbec nevylučujem, že sa budú týkať aj registrov politických strán,“ avizoval Kaliňák. Olexa naznačil, že ministerstvo by podobným spôsobom chcelo pristupovať aj k iným registrom. Nešpecifikoval však, ktoré by sa mohli spojiť alebo modernizovať.
Zacharová podľa svojich slov víta možnosť mať všetky informácie o neziskových organizáciách na jednom mieste. Na otázku, či pri modernizácii registra rezort spolupracoval napríklad s komorou mimovládnych neziskových organizácií, priamo neodpovedala. „Toto sú záležitosti, ktoré sa skôr týkajú takého toho technického charakteru,“ vyhlásila.
Predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií Marcel Zajac dúfa, že zmeny v registri nebudú mať podobné dosahy ako novela zákona o mimovládkach. Ministerstvo o zmenách s komorou nekomunikovalo a informácie o nich sa dozvedel až po skončení tlačovej konferencie.
„Pravda je, že komunikácia o podmienkach, v ktorých aktívni obyvatelia Slovenska a ich organizácie vykonávajú svoju činnosť, je na bode mrazu. Všetky formálne inštitúty, prostredníctvom ktorých sme v minulosti mohli s predstaviteľmi vlády komunikovať, sú dnes nefunkčné,“ upozornil Zajac.
O zmenách vo fungovaní sa neziskovky podľa jeho slov dozvedajú často, až keď sú v platnosti. Na to, aby ich vedeli splniť, nemajú možnosti. „Momentálne na to upozorňujeme v prípade dosahov novely zákona o neziskových organizáciách,“ dodal.