Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. september 2010

Arcibiskup Zvolenský: Bez návratu k Bohu sa tragédie budú opakovať

BRATISLAVA – Keď sme doteraz počuli o nešťastí a brutalite veľkého rozsahu, spravidla to bola správa zo zahraničia, od pondelka to žiaľ už neplatí. Týmito slovami začal homíliu počas zádušnej omše za obete pondelkovej masakry v Devínskej Novej Vsi bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Už nie...

BRATISLAVA – Keď sme doteraz počuli o nešťastí a brutalite veľkého rozsahu, spravidla to bola správa zo zahraničia, od pondelka to žiaľ už neplatí. Týmito slovami začal homíliu počas zádušnej omše za obete pondelkovej masakry v Devínskej Novej Vsi bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

„Už nielen vo veľkých západných krajinách, ale aj tu, na Slovensku v srdci Európy, sa môže stať realitou tak šokujúce krvipreliatie,“ konštatoval arcibiskup, podľa ktorého je táto skutočnosť pre všetkých zneisťujúca. Zvolenský nastolil otázku, či je zločin len osobnou zodpovednosťou páchateľa alebo dôsledkom spoločnosti, ktorá sa zriekla „najzákladnejších, najposvätnejších a dlhodobo osvedčených hodnôt“.

Zádušná omša preto nebola miestom pre modlitbu len za obete, zranených, príbuzných a lekárov, ale jej úmyslom bola aj obnova úcty k ľudskému životu. „Násilie pochádza z neúcty k počatému životu,“ citoval arcibiskup počas kázne Matku Terezu.

K téme:
ANKETA: Tragickú streľbu v Devínskej Novej Vsi vnímate najmä ako...: Zdieľať

Posledný augustový deň bol podľa Zvolenského varovaním, že ak sa nevrátime k Bohu, neprijmeme jeho zákon lásky a nepodriadime svoje rozhodnutia jeho prikázaniam, „budeme chodiť v sústavnej obave pred ďalším možným atakom“.

Omše v bratislavskom Dóme sv. Martina sa okrem príbuzných obetí zúčastnili aj premiérka Iveta Radičová, ministri Jozef Mihál, Daniel Lipšic, Ján Figeľ a Ľubomír Galko, podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský, starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz a predstavitelia mesta a samosprávy.

Tragická udalosť, ktorá otriasla celým Slovenskom sa stala v pondelok 30. augusta dopoludnia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Strelec Ľubomír Harman (48) najprv zastrelil piatich členov rodiny, ktorá bývala v jeho susedstve. Po incidente vyšiel na sídlisko, postrelil pätnásť ďalších ľudí a smrteľne zasiahol ženu na balkóne. Napokon si Harman obkľúčený políciou po postrelení policajtom siahol na život.

maš, mel

Ilustračné foto: www.minfa.sk

Inzercia

Odporúčame

VÁŠ POHĽAD: Životný zápas kardinála Korca

VÁŠ POHĽAD: Životný zápas kardinála Korca

Pred týždňom si Ján Chryzostom kardinál Korec pripomenul 59. výročie biskupskej vysviacky. „... ľudsky som sa odhodlal skočiť do tmy. Ale vedel som, že bez Božej vôle, alebo aspoň bez Božieho dopustenia, nestratím ani jeden vlas na hlave,“ uviedol na margo tejto udalosti kardinál Korec. Päťdesiatdev...

Programové vyhlásenie a jeho šifry

Programové vyhlásenie a jeho šifry

Programové vyhlásenie vlády, ktoré schálil parlament, médiá už prebrali. Postoy.sk sa pozrel na niektoré body, ktoré sa týkajú hodnôt ako rodina, náboženstvo či dobrovoľníctvo. A našiel aj zopár šifier. Rodinná politika V rámci politiky rodiny stojí za povšimnutie síce dobre znejúca, ale príliš vág...