Arcibiskup Zvolenský: Bez návratu k Bohu sa tragédie budú opakovať

BRATISLAVA – Keď sme doteraz počuli o nešťastí a brutalite veľkého rozsahu, spravidla to bola správa zo zahraničia, od pondelka to žiaľ už neplatí. Týmito slovami začal homíliu počas zádušnej omše za obete pondelkovej masakry v Devínskej Novej Vsi bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

„Už nielen vo veľkých západných krajinách, ale aj tu, na Slovensku v srdci Európy, sa môže stať realitou tak šokujúce krvipreliatie,“ konštatoval arcibiskup, podľa ktorého je táto skutočnosť pre všetkých zneisťujúca. Zvolenský nastolil otázku, či je zločin len osobnou zodpovednosťou páchateľa alebo dôsledkom spoločnosti, ktorá sa zriekla „najzákladnejších, najposvätnejších a dlhodobo osvedčených hodnôt“.

Zádušná omša preto nebola miestom pre modlitbu len za obete, zranených, príbuzných a lekárov, ale jej úmyslom bola aj obnova úcty k ľudskému životu. „Násilie pochádza z neúcty k počatému životu,“ citoval arcibiskup počas kázne Matku Terezu.

K téme:
ANKETA: Tragickú streľbu v Devínskej Novej Vsi vnímate najmä ako...: Zdieľať

Posledný augustový deň bol podľa Zvolenského varovaním, že ak sa nevrátime k Bohu, neprijmeme jeho zákon lásky a nepodriadime svoje rozhodnutia jeho prikázaniam, „budeme chodiť v sústavnej obave pred ďalším možným atakom“.

Omše v bratislavskom Dóme sv. Martina sa okrem príbuzných obetí zúčastnili aj premiérka Iveta Radičová, ministri Jozef Mihál, Daniel Lipšic, Ján Figeľ a Ľubomír Galko, podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský, starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz a predstavitelia mesta a samosprávy.

Tragická udalosť, ktorá otriasla celým Slovenskom sa stala v pondelok 30. augusta dopoludnia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Strelec Ľubomír Harman (48) najprv zastrelil piatich členov rodiny, ktorá bývala v jeho susedstve. Po incidente vyšiel na sídlisko, postrelil pätnásť ďalších ľudí a smrteľne zasiahol ženu na balkóne. Napokon si Harman obkľúčený políciou po postrelení policajtom siahol na život.

maš, mel

Ilustračné foto: www.minfa.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo