Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. august 2016

Arab mi šahá na babu, zaspieval Nohavica. A čelí kritike

Je Jaromír Nohavica rasistom?
Arab mi šahá na babu, zaspieval Nohavica. A čelí kritike

Český pesničkár Jaromír Nohavica na festivale v Hukvaldoch zaspieval verš „Arab mi šahá na babu, já mu snad oči vydlabu“ a rozpútal búrku.Na sociálnych sieťach a v médiách si za tieto slová vyslúžil množstvo obvinení z rasizmu a xenofóbie.

„Doceniť úbohosť Nohavicovho popevku je fakt ťažké. Predpokladám, že najviac sa tomu rehocú naši arabskí spoluobčania,“ napísal novinár Ján Lipold.

Ozval sa aj ďalší známy novinár a literárny kritik Jan Rejžek. „Úbohý eštebák Nohavica sa musí vysloviť. K čomukoľvek. Už nebijú naše deti, tak teraz toto. Veľmi vtipné. Jeho riadiaci orgán ŠTB by to tejto udavačskej kreatúre určite schválil.“

Novinár František Kostlán zase napísal, že Nohavica je podľa neho rasista, respektíve spevák, ktorý je pre svoju popularitu schopný čohokoľvek, aj rasizmu.

Počuť sa nechali aj hlasy zo zahraničia. Podľa šéfa mediálnej sekcie Human Rigts Watch Andrewa Stroehleina by mal Nohavica vysvetliť, ako text svojej piesne myslel. Či ide o ukážku „českej xenofóbie“, alebo je to, naopak, jej kritika.

 

Objavili sa aj slová na Nohavicovu obranu. „Popevok Arab mi šahá na babu mi vlastne príde mimoriadne vydarený. Kúzelne mätie, ako to vlastne myslí (je evidentné, že to myslí správne... pre blbých: žiadna xenofóbia, iba irónia a satira),“ napísal šéfredaktor týždenníka Echo 24 Dalibor Balšínek.

Inzercia

Pesničkára sa v komentári zastal aj zástupca šéfredaktora tohto týždenníka Ján Dražan. „Najhoršie je humor vysvetľovať. Pokiaľ však tunajší mimozemšťania vôbec netušia, čo je humor, tak sa nedá nič robiť. Takže, milí spoluobčania, pustite si ešte raz ten krátky záznam piesne o Arabovi. Pozrite sa napríklad na to, ako sa Nohavica tvári. Naozaj ste až po krk v bahne svojich zákopov, že vám nedochádza, ako to Nohavica myslel? Mal by snáď k tomu urobiť vysvetľujúcu prednášku?“

Čo na margo tejto letnej českej diskusie dodať? Azda len to, že ak by Jaroslav Hašek písal svojho Švejka dnes, celkom určite by sa v ňom objavila aj táto veta: „Z tej politickej korektnosti sú ľudia už celí zmagorení, pani Müllerová.“

Nohavicovsko-arabská epizódka a diskusia okolo nej by tiež výborne zapadli do zbierky absurdných historiek, ktorými Haškov hrdina ilustroval dobové pomery.

Foto: TASR

 

 

Odporúčame

Špionážne eso Prvej republiky

Špionážne eso Prvej republiky

Tento mesiac uplynulo päťdesiat rokov od smrti šéfa československej vojenskej spravodajskej služby Františka Moravca. Muža, na ktorého sa pri rôznych výročiach prvej Československej republiky často zabúda. Neprávom.