CIRKEV: Vatikán pošle do Medžugoria novú komisiu

Vatikán ustanovil komisiu, ktorá má opäť vyšetriť údajné zjavenia v Medžugorí. Doplní tak prácu vyšetrovacej komisie, ktorá ukončila svoje pôsobenie pre dvadsiatimi rokmi.

Komisiu ustanovila Kongregácia pre náuku viery a na jej čele bude stáť kardinál Camillo Ruini - blízky spolupracovník bývalého pápeža. Komisia je už štvrtou, ktorá sa má zaoberať údajnými zjaveniami. „Táto komisia zložená z kardinálov, biskupov, teológov a expertov bude pracovať v dôvernom prostredí a výsledky svojej práce predloží Kongregácii pre náuku viery,“ cituje stanovisko Vatikánu agentúra Reuters. Očakáva sa, že vyšetrovanie bude dlhé a výsledky sa môžu dostaviť až po niekoľkých rokoch. Predchádzajúca komisia v roku 1991 konštatovala, že na údajnom mieste zjavení sa nedokázalo nič nadprirodzené.

Okrem spomínaných kardinálov by mal byť členom novej komisie aj vatikanista denníka Il Giornale Andrea Tornielli. Je známy vďaka svojej knihe Tajomstvo pátra Pia a Karola Wojtylu. V komisii naopak chýba biskup Bosny a Hercegoviny Radko Perič, uviedol portál catholicculture.org.

K téme:
Fenomén Medžugorie opäť púta pozornosť
Pochybnosti o Medžugorí
Zdieľať

Nevítaná návšteva

Práve biskup Perič sa začiatkom tohto roka dostal do sporu s viedenským kardinálom Christophom Schönbornom. Ten ešte v decembri súkromne navštívil Medžugorie a stretol sa s vizionármi. Návšteva však stratila súkromný ráz, keď sa o ňu začali zaujímať médiá. Duchovní majú zakázané oficiálne navštevovať miesto zjavení. Kardinálova návšteva sa tak stretla s negatívnym ohlasom u biskupa Periča. „V Medžugorí vznikajú nové komunity a spoločenstvá, ktoré sú neposlušné voči cirkevným autoritám. Tieto komunity môžu byť posilnené vo svojej cirkevnej neposlušnosti z dôvodu kardinálovej návštevy,“ píše vo svojom oficiálnom vyhlásení Perič. Ten ďalej konštatuje, že ak biskup príde do diecézy iného biskupa a bude verejne vystupovať, musí to vopred oznámiť miestnemu biskupovi. Čo sa však v prípade kardinála Schönborna neudialo. „Som prekvapený, že kardinál Schönborn nás nekontaktoval,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení. Kardinál Schönborn sa následne biskupovi Peričovi ospravedlnil prostredníctvom listu.

Teológ: Medžugorie nie je miesto modlitby

Keďže Medžugorie nie je potvrdené ako miesto zjavenia, mnohí veriaci mu dávajú prívlastok miesto modlitby. Nemecký teológ a kňaz Manfred Hauke to odmieta. „Podľa mňa je nevhodné pragmaticky označovať Medžugorie ako miesto modlitby bez konečného rozsudku ohľadne udalostí, ktoré sú vo svojej podstate klamlivé,“ tvrdí. „Ak je nápoj zmiešaný s jedom na potkany je nevhodné povedať, že nápoj obsahuje iba dve percentá jedu v 98 percentách vody, teda je dobrý. Celý náboj musí byť vyhodený,“ dodáva Hauke v rozhovore pre katolícky časopis.

Hauke tiež uviedol, že tvrdenia vizionárov, ale aj tunajších kňazov sú mnohokrát rozporuplné. Spomenul príklad Tomislava Vlašiča. „Ten napísal ôsmeho mája 1982 do kroniky, že podľa výpovedi Panny Márie svätí v nebi sú prítomní nielen so svojou dušou, ale aj s telom. Tu je ukázané nesprávne učenie, ktoré je v rozpore s učením Cirkvi,“ hovorí Hauke. Pridáva aj ďalšie príklady ohľadne proroctiev, ktoré sa nikdy nevyplnili.

Marek Mačica
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo