FILM: Príbeh Darwina

Stvoril Boh svet za šesť dní, alebo pochádzame z opice? Kto má pravdu? Kreacionisti alebo darwinisti? Otázky, ktoré sa spájajú s osobou Charlesa Darwina. Minulý rok uplynulo 200 rokov od jeho narodenia a pri tejto príležitosti vznikol nenápadný film Creation (Stvorenie).

Film s námetom kontroverzného vedca však nie je jediný svojho druhu. Už v minulosti existovali snahy o predostrenie vízie sveta podľa Darwina.

No kto by čakal, že tvorcovia filmu Creation sa budú snažiť potvrdiť, či vyvrátiť Darwinove teórie, bude prekvapený. Hlavné Darwinovo dielo - Pôvod druhov (On the Origin of Species ) - je pre dejovú líniu filmu až druhoradé. Do popredia sa totiž dostáva osobnosť samotného Darwina, ktorého stvárnil herec Paul Bettany. Vo filme ide skôr o zobrazenie vzťahu medzi Darwinom a Bohom, medzi ním a veriacou rodinou.

Námet na scenár tvorcovia čerpali od Darwinovho pra pra vnuka Randala Keynesa, ktorý je tvorcom biografie Annie’s Box. Hlavným motívom filmu je rodinné prostredie Darwina, ktorému zomiera desaťročná dcéra Annie. Príbeh zobrazuje človeka, ktorý postupne stráca svoju vieru a ťažko sa vyrovnáva s touto náhlou smrťou. Neexistuje totiž žiadna nádej. Naproti tomu je tu postava manželky (Jennifer Connelly), ktorá je silno veriaca a verí v posmrtný život svojej dcéry. „Creation sa nepýta na pravdivosť téz svojho hlavného hrdinu. Ani sa ich nesnaží nejak vysvetliť. Namiesto toho sa zameriava na dôsledky týchto teórií, ako škaredo môžu dopadnúť. Časť po časti, zobrazuje Darwinovu biedu v únavnej malomyseľnosti,“ píše David Cox pre britský The Guardian.

Smrť dcéry sa v príbehu premiešava s otázkou teórie, ktorú Darwin vypracoval. Na vedca doľahne strach z toho, ako ju ľudia príjmu. Ako zareagujú, keď zistia, že Boh nestvoril svet za šesť dní. Postava Darwina chradne a utápa sa vo svojich myšlienkach. „Niekto povedal vo filme, ak Boh nemá s nami žiadny plán, neexistuje žiadna hodnota, žiadna láska, žiadna dôvera, žiadna česť, “ zamýšľa sa nad odkazom filmu Cox.

Pekná myšlienka filmu však nezapôsobila na distribútorov. V USA sa ho totiž nikto nechcel podujať distribuovať. Dôvod je ten, že americká spoločnosť je výrazne názorovo rozdelená medzi kreacionistov a darwinistov. Film však predsa len v Amerike uvideli a to takmer štyri mesiace po svetovej premiére v januári tohto roka. Chris Ball zo spoločnosti, ktorá film nakoniec dodala do kín, povedal: „V tomto zmysle veríme, že tento film osloví ľudí z vedeckých ako aj z náboženských kruhov.“ Riaditeľ festivalu Toronto Film Festival, kde bol film Creation „otvárakom“, pre Daily Telegraph povedal: „Toto je intímny pohľad do Darwinovej ľudskej tváre, muža, ktorého teórie zostávajú dodnes kontroverzné.“

Marek Mačica
Foto: collider.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo