Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. február 2024, 11:48

Eurokomisia píše, že kvôli zmene Trestného zákona môžeme prísť o fondy, tvrdí PS

Eurokomisia píše, že kvôli zmene Trestného zákona môžeme prísť o fondy, tvrdí PS

Ilustračné foto: TASR

„Ukážte slovenskej verejnosti, ako nás Komisia opakovane upozorňovala, že táto novela nie je v súlade s európskym právom,“ uviedol šéf PS Michal Šimečka.

Európska komisia zaslala Slovensku dva listy, v ktorých varuje, že krajina môže prísť o peniaze z EÚ. Schvaľovanie novely Trestného zákona malo byť totiž v rozpore s európskym právom. V parlamente o tom informovali predstavitelia opozičného hnutia Progresívne Slovensko.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders mal podľa europoslanca Martina Hojsíka zaslať list v deň schvaľovania novely Trestného zákona. Mal v ňom žiadať zastavenie schvaľovania novely v skrátenom legislatívnom konaní. Hojsík zároveň upozornil na to, že eurokomisia neidentifikovala podobnosť so zákonom v Rakúsku alebo v Česku, na ktoré sa vláda premiéra Roberta Fica odvoláva.

"Eurokomisia sa opakovane snažila o dialóg. Dokonca Slovensko v liste z 24. januára upozornila, že analyzovala právne poriadky okolitých členských štátov a nikde nenašla obdobné trestné sadzby. Tým sa totiž vládna koalícia snažila hanebne ospravedlniť dokonca aj pred Komisiou," uviedol Hojsík.

Pozmeňujúce návrhy poslanca za Smer Tibora Gašpara podľa Hojsíka reagovali na výhrady Komisie len čiastočne. Predseda PS Michal Šimečka vyzval ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby komunikáciu medzi Slovenskom a eurokomisiou zverejnil a prevzal politickú zodpovednosť za ignorovanie výhrad Komisie.

"Žiadame o zverejnenie výhrad Európskej komisie, ktoré vláde poslala v listoch z 24. januára a ôsmeho februára. Ukážte slovenskej verejnosti, ako nás Komisia opakovane upozorňovala, že táto novela nie je v súlade s európskym právom a ako jej prijatím de facto vyvoláte konanie proti Slovensku," uviedol Šimečka s tým, že eurofondy sú ohrozené.

Eurokomisia poslala Slovensku dva listy kvôli zmenám Trestného zákona, tvrdí PS

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa na Telegrame chváli, že poskytol rozhovor pre ruskú televíziu Rossija 1. „Ruský novinár mi vravel, že vraj som prvý z vládnych politikov z členských krajín EÚ, ktorý mu dal rozhovor - o to viac ma to teší," píše Blaha. „Novinára z Rossija 1 zaujalo aj moje video jesenného upratovania, v Rusku z toho bol vraj hit - je fajn, že Duchoňova melódia sa šíri svetom," povedal na margo zvesenia portrétu prezidentky, ktorý nahradil portrétom masového vraha Che Guevaru, za čo ho trestne stíha NAKA.

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.