Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika Dnes treba vedieť
18. november 2023, 12:39

Pellegriniho prezidentská kandidatúra

Hlas si dal štyri dni po voľbách zaregistrovať doménu pelle2024.sk

Hlas si dal štyri dni po voľbách zaregistrovať doménu pelle2024.sk

Peter Pellegrini v prezidentskom paláci. Foto: TASR/Dano Veselský

Internetovú doménu zaregistroval generálny manažér Hlasu v období, keď ešte nebolo oficiálne jasné s kým Hlas pôjde do koalície.

Keď líder Hlasu Peter Pellegrini predstúpil pred novinárov a oznámil svoje rozhodnutie pokračovať v rokovaniach o novej vláde už len so Smerom a SNS, mal už zaregistrovanú doménu „pelle2024.sk“ naznačujúcu jeho prezidentskú kandidatúru. 

Podľa zistenia Denníka N dal doménu zaregistrovať generálny manažér strany Hlas Matúš Šutaj Eštok, dnes minister vnútra, v stredu 4. októbra, teda len štyri dni po voľbách.

Doména pripomínajúca stránku prezidentského kandidáta tak existovala už v čase, keď ešte nebolo jasné, či Hlas nedá prednosť pred Robertom Ficom a Andrejom Dankom koalícii s PS, so SaS a s KDH. 

Vo štvrtok, deň po registrovaní domény, sa však vyjednávacím tímom Progresívneho Slovenska a KDH už zdalo, že rokovania s Pellegrinim sa definitívne zasekli. A to ešte predtým, než šéf KDH Milan Majerský po rokovaniach s Robertom Ficom oznámil, že Kresťansko-demokratické hnutie smeruje do opozície.

Kým dovtedy prebiehala pomerne čulá komunikácia a Pellegrini dával najavo, že je vzniku štvorkoalície naklonený a vedel by pre ňu získať celú stranu, práve vo štvrtok sa podľa zákulisných informácií čosi zlomilo.

Čítajte tiež

Už pri vzniku koalície Hlasu so Smerom a SNS sa špekulovalo o tom, či podmienkou vytvorenia podobnej vládnej zostavy nie je aj dohoda na Pellegriniho prezidentskej kandidatúre. Predseda Hlasu to vtedy verejne odmietal. Jeho rétorika sa začala meniť až v druhej polovici októbra a nový rozmer nabrala v druhý novembrový týždeň.

Pellegrini sa vraj rozhoduje

Predseda parlamentu a líder Hlasu Peter Pellegrini v nedeľnej relácii Na telo televízie Markíza 12. novembra už povedal, že prichádza čas, keď sa bude musieť rozhodnúť, či bude kandidovať za prezidenta.

Vypýtal si však čas, ktorý presne nedefinoval. Rozhodnutie považuje za „obrovskú vec“.

„Je to také závažné aj ľudské rozhodnutie, je to politické rozhodnutie vo vzťahu k strane, ktorú som tri roky budoval, tak nechajte mi, prosím, trochu času, aby som sa aj ja ľudsky pre to rozhodol, lebo to je obrovská vec,“ povedal Pellegrini s tým, že potrebujem mať uistenie, že občania si želajú prezidentského kandidáta jeho kvalít.

Inzercia

Pellegrini už počas týždňa uviedol, že zvažuje kandidatúru na prezidenta. „Aj v strane o tom veľa rozprávame, ale rešpektujte, že oficiálne rozhodnutie ešte nepadlo, ale ja to ani nebudem naťahovať,“ povedal líder Hlasu v nedeľu na Markíze. „Ja si nemyslím, že dva-tri týždne sú nejaké rozhodujúce,“ dodal Pellegrini.

Korčoka by zatiaľ porazil

Aktuálny prieskum agentúry Ipsos pre Denník N ukazuje, že Peter Pellegrini má v prípade kandidatúry dobre našliapnuté stať sa prezidentom. 

V prvom kole by Pellegriniho určite volilo 19 percent opýtaných, pre ďalších 24 percent by bol jedným z kandidátov. A ak by sa v druhom kole prezidentských volieb stretol s Ivanom Korčokom, exministra zahraničia by porazil, a to v pomere 40 percent : 26 percent.


Peter Pellegrini už teraz hovorí, že ak by napokon kandidoval, o budúcnosť Hlasu sa nebojí, pretože by jeho stranu prebral niekto z podpredsedov Hlasu. 

Predseda parlamentu tiež pripustil, že prvé a druhé kolo prezidentských volieb by mohlo byť rozdelené Veľkou nocou. Zároveň uviedol, že 8. marec je, pokiaľ ide o voľby, príliš skorý termín.

Pellegrini zároveň uistil kandidátov, že nebude „robiť kalkulácie“ a nestanoví voľby vtedy, keď budú mať jednotlivé samosprávne kraje jarné prázdniny. Práve predseda parlamentu totiž rozhoduje o termíne prezidentských volieb aj o finálnom zaradení kandidátov.

Čítajte tiež

 

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 12:54

„Urobíme všetky potrebné kroky, aby Daniel Lipšic z Úradu špeciálnej prokuratúry odišiel," hovorí Robert Fico. Potvrdil, že v súvislosti so zmenami v súdnictve sa stretol s eurokomisármi. „Nechcem ísť do rizika, že by sme prijali niečo, čo by nám spôsobilo ťažkosti pri čerpaní fondov," povedal. Na otázku, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd, konkrétne neodpovedal. „Dobre to zmeníme," dodal. (rtvs)

02. december 2023, 12:31

Premiér Robert Fico potvrdil, že rodičovský dôchodok zostane v súčasnej podobe. „Pri zostavovaní rozpočtu sme sa správali tak zodpovedne, že sú zdroje aj na vyplatenie plnohodnotného rodičovského dôchodku,“ uviedol. Ocenil postoj lídra Hlasu Petra Pellegrinho a šéfa SNS Andreja Danka pri rokovaniach. (rtvs)

02. december 2023, 12:19

Deficit v roku 2024 bude nižší ako v roku 2023. Povedal o návrhu štátneho rozpočtu premiér Robert Fico. Tvrdí, že vláda nebude siahať na dosiahnutý sociálny štandard. Podľa neho bude rozpočet spĺňať všetky ciele dohodnuté s eurokomisiou. Vláda sa k nemu vyjadrí v pondelok po rokovaní. (rtvs)

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.