Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. máj 2016

Slováci sú naďalej jasne proti registrovaným partnerstvám

Väčšina Slovákov naďalej odmieta registrované partnerstvá homosexuálov, ešte rozhodnejšie sú proti manželstvám a adopciám.
Slováci sú naďalej jasne proti registrovaným partnerstvám

Košice boli dejiskom prvého Národného pochodu za život, a trikrát aj akcie Pride Dúhové Košice (Foto: TASR/Milan Kapusta)

Názory Slovákov na práva homosexuálov sa výrazne nezmenili ani po referende o rodine. Väčšina je stále proti registrovaným partnerstvám aj manželstvám. Výraznejšie sú ľudia proti adopciám detí homosexuálmi. 

Agentúra FOCUS sa v januári tohto roku ľudí pýtala, či by mali mať homosexuáli právo uzatvoriť registrované partnerstvá, respektíve manželstvá a tiež na otázku adopcie detí.

Základné zistenia hovoria o tom, že čoraz viac ľudí má na tieto otázky názor, keďže v prieskume bolo menej ľudí, ktorí uviedli, že nevedia odpovedať.

Pozrite si prvú časť prieskumu:
O názoroch na manželstvo a rodinu Zdieľať

Ďalšou vecou je, že pomer síl liberálneho a konzervatívneho tábora zostáva približne rovnaký. Na strane odporcov týchto práv pribudlo v prieskume odpovedí v kategórii „rozhodne by nemali mať takéto právo“.

Ako však upozorňuje riaditeľ agentúry FOCUS Martin Slosiarik, nemožno z toho vyvodiť trend, že sa ľudia viac vyhraňujú. Na to sú podľa neho potrebné ďalšie merania, ktoré potvrdia, že je to stabilnejší jav. „To, čo sa dá tvrdiť, je, že nedochádza k širšej miere akceptácie práv homosexuálov v populácii,“ hovorí pre Postoj Slosiarik. 
 

Základné zistenia prieskumu agentúry FOCUS, ktorý robili pre Fórum života od 22. do 31. januára tohto roku na vzorke 1 009 respondentov starších ako 18 rokov. Výsledky prieskumu poskytlo Denníku Postoj Fórum života.

=> Väčšina Slovákov je proti registrovaným partnerstvám (56 %). Pri otázke na manželstvá homosexuálov je to výraznejšia väčšina (69 %). Ešte viac ľudí sa vyjadrilo proti adopciám detí homosexuálmi (75 %).

=> Pri všetkých troch otázkach stúpla skupina odpovedí s označením „rozhodne nie som za práva...“, analytik však upozorňuje, že jav ešte nemožno nazvať trendom vyhraňovania sa. 

=> Viac ľudí v prieskume na tieto otázky odpovedá, čiže si vytvára na túto tému názor. 


Homosexuáli a právo na registrované partnerstvá

Viac ako polovica respondentov (56 %) si myslí, že ľudia s homosexuálnou orientáciou by nemali mať právo uzatvoriť so svojím partnerom či partnerkou tzv. registrované partnerstvo, v ktorom partneri majú rovnaké ekonomické práva ako zosobášení manželia (napríklad právo na daňové úľavy, dedičstvo a podobne).

Pričom zástancov, že „rozhodne“ by nemali mať takéto právo, je 37 % a zástancov „asi by nemali mať“ je 19 %.

Opačný postoj, teda, že ľudia s homosexuálnou orientáciou by mali mať právo uzatvoriť tzv. registrované partnerstvo, podporuje viac ako tretina opýtaných (40 %). Zástancov, že „rozhodne “ by mali mať takéto právo, je 10 % a zástancov „asi by mali mať“ takéto právo je 30 % opýtaných.

Názory na právo homosexuálov uzatvoriť registrované partnerstvo (FOCUS)

V porovnaní s prieskumom z roku 2013 nedošlo k výraznejším zmenám. Podiel ľudí, ktorí s takýmto právom pre ľudí s homosexuálnou orientáciou nesúhlasia, naďalej prevyšuje jeho zástancov. Výnimkou je nárast „rozhodne nesúhlasiacich“, a to z 32 % v roku 2013 na 37 % v aktuálnom prieskume.

Tento mierny nárast kategórie „rozhodne by nemali mať takéto právo“ však nie je daný súčasným poklesom podielu ľudí, ktorí takéto právo homosexuálom priznávajú, upozorňuje Slosiarik. Zároveň dodáva, že ak mierne klesla kategória „nevie“, je to prejav toho, že si postupne aj títo ľudia vytvárajú názor, či už pozitívny alebo negatívny.

Vývoj názorov na právo homosexuálov uzatvoriť registrované partnerstvo (FOCUS)

Inzercia

Právo homosexuálov uzatvoriť manželstvo

Takmer tri štvrtiny respondentov (69 %) sú zástancami názoru, že ľudia s homosexuálnou orientáciou by nemali mať právo uzatvoriť so svojím partnerom či partnerkou manželstvo. Pričom zástancov, že „rozhodne“ by nemali mať takéto právo, je až 47 % a zástancov „asi by nemali mať“ takéto právo je 21 % opýtaných.

Čo sa týka vývoja pri otázke „manželstva“ homosexuálov, oproti roku 2013 bolo mierne viac ľudí, ktorí sú za práva na homosexuálne manželstvo. Konkrétne narástol podiel zástancov „asi by mali mať takéto právo“ – zo 17 % v roku 2013 na aktuálnych 21 %.

Ale, naopak, v „druhom tábore“ narástol podiel zástancov „rozhodne by nemali mať takéto právo“ – zo 43 % na 47 %. Smerom dolu sa zase posunul podiel „asi by nemali mať takéto právo“ – z 28 % v roku 2013 na 23 % v aktuálnom prieskume.

Názory na právo homosexuálov uzatvoriť manželstvo (FOCUS)

Adopcie detí homosexuálmi

Tri štvrtiny respondentov (75 %) sú za to, že ľudia s homosexuálnou orientáciou by nemali mať právo adoptovať si deti a vychovávať ich. Pričom zástancov, že „rozhodne“ by nemali mať takéto právo, je viac ako polovica opýtaných (58 %) a zástancov „asi by nemali mať“ takéto právo je 17 % opýtaných.

Opačný postoj podporuje pätina opýtaných (20 %).

Ak porovnáme výsledky s rokom 2013, nie je tu výraznejšia zmena. Výnimkou je len nárast zástancov „asi by mali mať takéto právo“ – z 11 % v roku 2013 na aktuálnych 17 %.

Podľa Slosiarika ide o „zaujímavé zistenie, keďže voči prípadnej adopcii sa respondenti najčastejšie negatívne vymedzujú. Ale taktiež ani tu nemožno hovoriť o trende, kedže je to len jeden údaj a na to, aby sme to prípadne pomenovali ako trend, je potrebné dlhšie časové obdobie“.

Prieskum realizoval FOCUS v januári, teda pred parlamentnými voľbami. „Bolo by zaujímavé názory na túto tému opätovne premerať aj po parlamentných voľbach, či povedzme vzostup antisystémového naladenia časti voličov mal aj vplyv na radikalizáciu názorov na túto tému,“ dodáva Slosiarik.  

Názory na právo homosexuálov adoptovať si deti a vychovávať ich (FOCUS)

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.