Aktualizujeme
Čo treba vedieť o aktuálnom vývoji rokovaní:
17.10 Progresívne Slovensko sa nestotožňuje s názorom SaS, že pre vznik štvorkoalície je potrebné Hlasu ponúknuť okrem postu predsedu vlády aj ministerstvo vnútra. PS zároveň upozornilo, že podobné verejné výzvy zo strany SaS nepovažuje za šťastný vstup do rokovaní.
„Pokúsime sa našim partnerom v SaS vysvetliť, že pre dôveryhodnosť celej vlády nemôžeme strane Hlas uvoľniť post premiéra a zároveň aj ministerstvo vnútra,“ uviedlo PS vo vyhlásení.
15.33 „Sme v očakávaní, ako sa rozhodne Peter Pellegrini,“ hovorí po sneme SNS Andrej Danko, ktorý čaká, či líder Hlasu odolá premiérskej ponuke od Michala Šimečku alebo je pripravený byť predsedom parlamentu vo Ficovej vláde.
Líder národniarov priznal, že bol zaskočený vyjadreniami predsedu Hlasu po návšteve prezidentky, ale napriek tomu je presvedčený, že si k sebe nájdu cestu. SNS je podľa Danka ochotná podporiť akúkoľvek vládu, v ktorej bude premiérom Robert Fico, aj menšinovú vládu Smeru a Hlasu či dokonca zostavu Smer, Hlas a KDH, ak by sa Robert Fico rozhodol dať prednosť kresťanským demokratom.

13.52 Mária Kolíková z SaS si myslí, že ministerstvo vnútra pod vedením Hlasu je lepšie, ako keby mali byť vnútro aj spravodlivosť v rukách Smeru.
„Toto si musia dobre v Progresívnom Slovensku premyslieť. Boj o právny štát stojí aj na takýchto kompromisoch, aj keď rozumiem ich citlivosti. Najhorší variant pre Slovensko by bol, že oba rezorty skončia u Roberta Fica. Rozloženie silových rezortov a bezpečnostných zložiek v koalícii PS, Hlas, KDH a SaS môže mať rozumnú rovnováhu, aj keď vnútro ostane Hlasu,“ uviedla exministerka spravodlivosti.
13.00 „Karty má v rukách Robert Fico. Hlas pozná ako vlastnú dlaň,“ povedal Tomáš Valášek z PS. Podľa jeho slov strany PS, Hlas, SaS a KDH rokujú „každý boží deň“. Dodal, že zatiaľ nenarazili na „žiadne neprekonateľné prekážky“. (rtvs)
11.30 Predseda PS Michal Šimečka potvrdil, že ponúkol lídrovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu post predsedu vlády v prípadnej štvorkoalícii. Zároveň uviedol, že ministerstvo vnútra by v takom prípade malo ostať progresívcom.
„V záujme vytvorenia štvorkoalície som pripravený vzdať sa postu predsedu vlády v prospech Petra Pellegriniho, pričom PS bude trvať na obsadení postu ministra vnútra,“ zdôraznil Šimečka na sociálnej sieti.
Šéf PS ocenil včerajšie rozhodnutie predsedníctva KDH odmietnuť koalíciu so Smerom a potvrdiť ochotu ďalej rokovať o štvorkoalícii. „Je to dôležitý impulz do ďalších rokovaní.“
Predsedníctvo KDH v piatok vyhlásilo, že je ochotné pokračovať v rokovaniach o prípadnej štvorkoalícii PS, Hlasu, KDH a SaS. Zároveň uviedli, že so Smerom do vlády nevstúpia.
V sobotu sa ozvala aj SaS. Podpredseda liberálov Branislav Gröhling tvrdí, že s Richardom Sulíkom už v utorok nahovárali progresívcov, aby Hlasu ponúkli okrem postu premiéra aj ministerstvo vnútra. Zdôvodňuje to tým, aby Robert Fico „nemal náskok“ a Hlas nemal dôvod vybrať si koalíciu so Smerom a s SNS.
„Buď bude mať Smer pod palcom kompletne celý štát, alebo vznikne slušná prozápadná vláda. Tá druhá verzia vlády je zjavne lepšia možnosť než ďalšie štyri roky Smeru. Preto treba vyvinúť maximálne úsilie na to, aby takáto vláda vznikla,“ napísal na sociálnej sieti Facebook. Gröhlinga zároveň teší, že po piatku je za rokovacím stolom opäť aj KDH.

Otázkou je, či bude líder Hlasu ochotný pustiť PS ministerstvo vnútra alebo sa radšej uskromní, vezme od Fica post šéfa parlamentu a vyšetrovanie dôležitých káuz bude „v bezpečí“.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.