Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 15:49

Akcia Vírus

Prepustili všetkých 17 zadržaných, Balciar sa sám prihlásil na polícii

Prepustili všetkých 17 zadržaných, Balciar sa sám prihlásil na polícii

Foto: TASR

Medzi obvinenými sú okrem Balciara aj podnikateľ Michal Gučík, exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra či bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút.

Polícia prepustila všetkých 17 zadržaných v rámci akcie Vírus. Údajne prepustili aj exriaditeľa Vojenského spravodajstva Jána Balciara, ktorý sa na polícii prihlásil sám. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

„Po vykonaní výsluchov a ďalších procesných úkonov boli všetci zadržaní obvinení so súhlasom dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry prepustení zo zadržania na slobodu, nakoľko sústredene vykonanými procesnými úkonmi sa u týchto zadržaných rozplynuli obavy z možného kolúzneho konania," uvádza špeciálna prokuratúra. 

Dodáva, že v tejto trestnej veci boli už skôr vypočutí aj všetci kľúčoví svedkovia. 

Podľa špeciálnej prokratúry nie je dôvodná obava, že by mohli obvinení pokračovať v páchaní trestnej činnosti, keďže dvaja obvinení exšéfovia vojenského spravodajstva už nepôsobia v štruktúrach ministerstva obrany. Zdôrazňuje tiež, že páchanie trestnej činnosti bolo ukončené v roku 2020.

Zároveň konštatuje, že vykonanými procesnými úkonmi sa posilnila dôkazná situácia.

Prípad sa týka podozrení z predražených zákaziek pre Vojenské spravodajstvo v rokoch 2013 až 2020. Spôsobená škoda bola údajne vo výške najmenej 74 miliónov eur.

Medzi obvinenými sú okrem Balciara aj podnikateľ Michal Gučík, exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra či bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. 

Čítajte tiež

Obvinení sú za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Trestné sadzby sa pohybujú od 10 do 20 rokov. 

V rámci akcie zaistili zlatú tehlu, investičné mince, hotovosť vo výške 326-tisíc eur, finančné prostriedky na osobných účtoch (na jednom bolo 6 miliónov eur) či byty v Bratislave a Prahe. Zaistená bola aj škótska whisky v hodnote 26-tisíc eur.

Podľa prokurátora Ondreja Repu spočíva prípad v tom, že ministerstvo obstarávalo majetok za verejné zdroje z viacerých zahraničných spoločností a ambícia bola nakúpiť majetok zo zahraničia za deklarovanú sumu. Obchod však neprebiehal priamo, ale figurovala v ňom slovenská obchodná spoločnosť, ktorá realizovala samotný nákup v zahraničí.

Na tento účel podľa Repu získala firma od ministerstva viac ako 200 miliónov eur. Následne prebehol nákup tovaru, ktorý bol datovaný na dlhšie obdobie.

„Tento nákup v zahraničí sa už nedeje za sumu, ktorú spoločnosť obdržala, ale za výrazne nižšiu až polovičnú. Rozdiel sumy, ktorú spoločnosť obdrží, nie je vrátený do sféry štátu, ale putuje ďalej na rôzne bankové účty alebo zostáva v danej spoločnosti,“ objasnil.

Dodal, že v rukách firmy zostalo 74 miliónov eur. Predmetom vyšetrovania je aj to, akým spôsobom bolo ďalej s peniazmi nakladané. „Ďalší tok peňazí je predmetom vyšetrovania. V tomto štádiu sa podarilo zdokumentovať finančné toky, ktoré viedli ku konkrétnym osobám, ktorým bolo vznesené obvinenie z legalizácie výnosu z trestnej činnosti,“ doplnil.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

26. november 2023, 20:25

Hamas je ochotný predĺžiť súčasné štvordňové prímerie s Izraelom o dva až štyri dni. Pokoj zbraní sa začal v piatok a v rámci neho prebehla v nedeľu už tretia výmena rukojemníkov a väzňov. (tasr)

26. november 2023, 19:53
26. november 2023, 19:26

V pondelok ráno a dopoludnia treba na západe aj juhu Slovenska rátať s poľadovicou. SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od 5.00 do 10.00 h, niekde až do 13.00 h. (tasr)

26. november 2023, 15:58

Na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici bola v sobotu policajná naháňačka. V protismere tam unikal 28-ročný vodič z okresu Poltár. Po tom, čo sa ho polícii podarilo zadržať, mu v dychu namerali viac ako dve promile alkoholu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.